annas

Život je teď a v nejbližší budoucnosti. Kdyby není. Minulost není možné změnit, lze se poučit, neopakovat chyby. Platí?

V dnešní příloze MF Dnes (29. 12. 2019) je rozhovor s dvěma světovými fotografy Janem Saudkem a Martinem Strakou. Dělí je dvě věkové generace, ale přesto si spolu rozumí.

Mě ale zaujala slova Jana Saudka. Souhlasím s nimi. Několikrát jsem uváděla, že nemám ráda hypotetické kdyby, protože už nic nezmění.

Včera bylo dnes, dnes je dnes, zítra bude dnes.

Jan Saudek: „Kdyby neexistuje. Život je teď. A v nejbližší budoucnosti. Není možné minulost změnit, poučme se, užívejme si přítomnost, neopakujme chyby minulosti.“

Obrázek

https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2015/05/24/13/38/grow-781769_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
aliendrone

Odpověď asi bude záviset na úhlu pohledku, kterým na život nazíráme. Těžko omezit život na „teĎ a nejbližší budoucnost“. Co je „nejbližší budoucnost“? To, co přijde v následující sekundě? Nebo 10min? Nebo 10M let? ;) :)

A minulost z toho už vůbec NELZE vynechat, jelikož PRÁVĚ TEĎ řeším důsledky MINULÉHO počínání a rozhodnutí.A důs­ledky téhož vykonaných TEĎ bude řešit v budoucnu, velmi blízkém až velmi vzdáleném. Je to jako magnetický pól, jeden NEMŮŽE existovat bez druhého.

Souhlasím, že nemá být věnován přehnaný význam minulosti, ovšem opomíjet ji je taktéž nanic. Díky analýze minulého se lze posunout kupředu vhodnějším způsobem, vyvarovat se již známých chyb a postupů, které se neosvědčily.

„Kdyby“ EXISTUJE, o tom není žádná. Kdyby zítra padal sníh (vím, takový nesmysl koncem prosince ;) :D), tak se na to půjdu podívat. Kdyby ale pršelo, tak nikam nejdu. „Kdyby“ (když, jestliže, pokud apod.) je nezbytnou podmínkovou součástí rozhodovacího procesu. A rozhodování se je denní lidský úděl, někdo to umí lépe, jiný hůře , ale KAŽDÝ se rozhodujeme.

Pokud se na život (minulost/pří­tomnost/budou­cnost) podívám ale z FYZIKÁLNÍHO hlediska, je to MNOHEM zajímavější. Dokonce tak, že mi to „hlava nebere“. KDE se schovává budoucnost či KAM zmizela minulost? Když tu s námi JSOU a přesto je minulost minulostí a budoucnost nás teprve čeká? Je toho ještě spousta čemu nerozumíme. :)

Moc pěknuá otázka, ale dnes nemám sílu se do toho položit. :(

Další odpovědi
Kepler

Ano, minulost se už odehrála, zůstala v naší paměti a nedá se změnit. V tomto okamžiku jsme v bodě NULA. Rád si definuji čas jako nepřetržitý řetězec příčin a následků. Můžeme se z chyb poučit a neopakovat je, ale značnou část budoucích příčin neumíme odhadnout ani ovlivnit a tak je před námi nespočet možných alternativ budoucího vývoje.

Edison

„Kdyby“ ovšem ve vztahu k budoucnosti naznačuje možné směrování budoucnosti v závislosti na známých, předpokládaných, nebo očekávaných okolnostech. Navíc v současnosti nemusejí být všechny okolnosti známé, ani předpokládané, přesto nejsou vyloučené (a to přes to, že jsou rovněž předem dané svými příčinami).

Drap

Ano, teoreticky je možné se z minulosti poučit. V praxi to však vypadá, jak kdyby bylo lidstvo nepoučitelné.

Ametyst

Kdyby nebylo minulé Kdyby, neměli bychom žádné svědomí a nekorigovali své minule chování a činy. Byli bychom jako zvířata.

zjentek

A já mám pocit, že život je pouhá myšlenka. Jen netuším, která z těchto dvou veličin je „trošku blíže“ přítomnosti.

dudu

Při svém konání je dobré respektovat, že veškeré dění probíhá na principu harmonie a příčinnosti nebo-li kauzality. Důsledek každé akce v minulosti se projeví odezvou v budoucnosti, přičemž události se v různě dlouhých cyklech opakují – nejkratší je padesát let. Podobá se spirále na gramofonové desce. Odezvu lze sice v čase pozdržet, ale vliv – její dopad je pak o to citelnější.

aliendrone

dudu>>> Proč zrovna 50 let?

Bobek 2

„Kdyby“ je základem vědeckého, morálního či vůbec jakéhokoliv myšlení, či vůbec reflexe a sebereflexe, zkušenosti. „Kdyby“ odlišuje živé od neživého, vědomé od nevědomého, v klasickém pojetí snad i člověka od zvířete, i když mám za to, že i zvířata dokážou uvažovat v alternativách. Kdo neumí uvažovat o „kdyby“, ten se nikdy z ničeho nepoučí.

annas

Uvažovat s kdyby můžete, ale už nic neměníte. Jde o zpochybnění toho, co se stalo. Slova jste nepřesně pochopil. Jde přece o hypotetickou úvahu, můžete snít, ale opakuji nic nezměníte.

Otázka s kdyby všechno zpochyybňuje, umožńuje snění, ale nic nezmění.

Třeba příklady.
Kdybych byl býval včas šlápl na brzdu! Kdybych se byl lépe učil! "Kdybych tenkrát neřekl to hrozné slovo. Jak jiný a lepší mohl být můj život, kdybych byl býval věděl, co vím dnes. Jenže žádný opravný termín nikdy nedostaneme.

Staří Řekové říkali, že to jediné je odepřeno dokonce i bohům: změnit to, co už se stalo. Výčitky svědomí, plané sny a vzdušné zámky, to jsou děti jediného slova: kdyby. "

Třeba zde
http://www.roz­hlas.cz/nabozen­stvi/ranniuva­ha/_zprava/kdy­by-kdyby-kdyby--300702

Kdyby žádnou minulost nezmění…

Edison

Nemusí jít nutně o zpochybnění. Může jít o hledání jiných cest pro budoucnost v případech podobných.

annas

Ametyst,

kdyby neznamená, že neexistuje minulost, ta zůstává, i když se interpretuje různě, z ní je možné se poučit. Pouhé kdyby ji nezmění …

Co třeba jazyk? Kdyby se jablko nazývalo hruška a naopak, tak bychom to brali

Co by bylo kdyby nevznikla ČSR? Co by bylo kdyby se např. Morava oddělila od Čech? Nikdo to neví, jsou to jen spekulace,. nereálné představy, které se mohly stát, ale nestaly,

Něco se může změnit v přítomnosti či v budoucnosti,. minulost zůstává,.
Kdyby jako úvaha třeba při slohové práci, ale stále zůstává kdyby to tak bylo, ale není.

Jde o pouhé spekulace, opakuji minulost nezmění.

annas

Ametyst,

kdyby neznamená, že neexistuje minulost, ta zůstává, i když se interpretuje různě, z ní je možné se poučit. Pouhé kdyby ji nezmění …

Co třeba jazyk? Kdyby se jablko nazývalo hruška a naopak, tak bychom to brali

Co by bylo kdyby nevznikla ČSR? Co by bylo kdyby se např. Morava oddělila od Čech? Nikdo to neví, jsou to jen spekulace,. nereálné představy, které se mohly stát, ale nestaly,

Něco se může změnit v přítomnosti či v budoucnosti,. minulost zůstává,.
Kdyby jako úvaha třeba při slohové práci, ale stále zůstává kdyby to tak bylo, ale není.

Jde o pouhé spekulace, opakuji minulost nezmění.

Edison

Ovšem spekulace mohou napovědět, jak podobnou situaci z minulosti řešit v budoucnosti. Nebo-li POUČENÍ se z chyb minulých. Mimochodem… důvod, proč odpouštět, ale nezapomínat.

annas

To uvedl i Saudek. Ale je těžké litovat, že jsme něco udělali jinak, než bychom řešili dnes

Možná se někdy vyhneme chybám, někdy jsme nepoučitelní. .