paul1

Žilo se lépe šlechtě na zámku než dnešním lidem s průměrným příjmem?

Nejlepší odpověď
annas

jiná odpověď

Myslím si, že nejde srovnat středověkou šlechtu s dnešním člocěkem.

Dnes .. Není šlechta jako šlechta, některá má stále bohatství, , někteří šlechtici přišli o majetek a žijí jako obyčejní lidé.

Bohatí šlechtiti získali peníze/majetek tím, kým se stali, zatímcioobyčejní lidé musí něco udělat, tedy pracovat, pokud třeba nevyhrají v loterii či nezdědí majetek po někom atd., aby peníze měli.

Normální lidé často volí mezi kariérou a rodinou. Bohatí to nemusí řešit., ale jsou šťastní?

Myslím si, že štěstí nespočívá v penězích, i když je pravda, že život je v mnohém snazší, člověk nemusí obracet každou korunu.

Nejdůležitější je ale to, co má člověk v hlavě, jaké si nastavuje hodnoty,. které jsou důležité pro jeho život. Na prvním místě je zdraví,. Někteří lidé je obětují, aby získali peníze, . Jenže pak za ně často platí.

Nemá pravdu Arthur Schopenhauer?

„Lidé se starají tisíckrát více o to, aby získali bohatství, než aby vzdělali svůj rozum a své srdce, ačkoli je pro lidské štěstí nepochybně důležitější, co člověk je, než co člověk má.“

https://azcita­ty.cz/citaty-o-penezich/

Žit, pokud to jde, nikoliv jen existovat …žít a nechat žít …

Další odpovědi
aliendrone

jiná odpověď

Jak se to vezme. Na první pohled se tenkrát šlechta moc nenadřela, nehladověla, zabývala se povětšinou zálibami, no stres…
Ale co když je začaly třeba bolet zuby nebo tak něco? Šel bys ke kováři, resp. bys ho povolal? Tož si vyber. ;) :D :D

nyjono

jiná odpověď

Ne každá šlechta na zámku byla majetná.
A ne každá byla u vyšší vrchnosti v oblibě.
Takže to nelze takto jednoznačně zodpovědět.

Drap

jiná odpověď

V které době? Nelze zevšeobecňovat. Některé se žilo lépe, jiné naopak hůře. Někdy i šlechta měla vážné existenční problémy.

Emefej

jiná odpověď

Jak kdy. Já bych si rozhodně nechtěl žít jako francouzský šlechtic v roce 1789 a několika letech následujících.