annas

Žijete v této době život navíc? Přece ten, kdo čte, žije s každou další knihou život navíc. Kdo nečte, má jen ten svůj.

Autor citátu Oscar Wilde

https://citaty­.net/citaty/283601-oscar-wilde-ten-kdo-cte-zije-s-kazdou-dalsi-knihou-zivot-nav/?page=2

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/photos/ok­na-silueta-obr%C3%A1zek-macao-balkon-1879550/

Nejlepší odpověď
led

Nie, nežijem život naviac. Žijem svoje životy ako jeden život. Mnohí čitatelia pri čítaní kníh, rovnako ako spisovatelia pri tvorbe týchto kníh, dokážu prežívať životy hrdinov. Ale, ak po prečítaní knihy príjímam prežívanie tohto knižného života, nie je to v zmysle Oskara Wildea „život naviac“, ale prijímam ho ako súčasť môjho jediného života, myšlienky prijímam do svojho myslenia. Práve týmto sa môj život stáva bohatším, nie hmotným majetkom, pestrejší ako príroda v priebehu roka, košatejší ako koruna stromu, svojimi vzájomne poprepájanými zmyslami a odolnejší ako dejiny samotné, prežité už nemožno stratiť…

Další odpovědi
Edison

Otázkou pak ale zůstává, jestli ten, kdo žije pouze život svůj jej nežije mnohem intenzivněji. 🙂 Nemluvě o to, že u některých jedinců může docházet až ke štěpení osobnosti. 😁

aliendrone

Patřím k těm podivínům, kteří žijí především svůj VLASTNÍ život. (a často je to celkem ZÁHUL!) ;) :D :D

Čtení knih jako tech. příručky, manuály, prováděcí předpisy a vůbec často úplné bejkárny podle mne stejně moc „jiného života“ neumožňuje (co platilo včera je dnes zapomenuto). Na beletrii bohužel v dnešní hektické době času moc nezbývá a i když bych si přál, tak přání zůstane pravděpodobně jen přáním. Zatím se mi slušně prodlužuje seznam „co si přečtu, až bude čas“. Ovšem nebudu si nic nalhávat – šance, že s ním nějak zásadněji pohnu je pranepatrná. :( :(

Pan Wilde žil v době, kdy minutová ručička na kapesních hodinkách byla považována za téměř přehnaný luxus, chtěl bych ho vidět DNES. ;) :)

Vyběhne z domova bez roušky, vrátí se z5, nabere pár minut zpoždění a už se veze! Díky nestadnardní situaci osvědčené praktiky a postupy korekcí NEFUNGUJÍ – např. jen „pitomé čekání navíc“ u výtahu pro 12 osob proto, že do něj mohou nyní najednou vstoupit 4 je FAKT NA HLAVU [jakkoliv s ním souhlasím] a stačí pár takových „nahodilých novinek“ (jistě nemusím vyjmenovávat), aby se nejen zapomnělo na beletrii, ale rovnou na oběd. :(

Takže aktuálně žiji možná na 150% a to i bez beletrie. ;) :D :D

Drap

Ano, je to tak alespoň v určitých fázích života. Před mnoha léty mne dovedla kniha vnést do děje, alespoň na chvíli. Teď už se i na psaný text dívám trochu jinak, ale i tak je pravdou, že ze spousty knih jsem vzal alespoň něco, co mne třeba léta ovlivňuje a prolíná se mým životem. Nemyslím, že by člověk dokázal žít více paraelních životů, ale pokud čte, tak se jeho život stává plnější, bohatší, různorodější a celkově lepší.

zjentek

Mám tolik životů, kolik je aktivních nicků na serveru odpovědi.cz.

annas

led,

dívala jsem se na Zázraky přírody. Maroš Kramar v diskusi vyslovil větu, že „kdo čte, nežije svůj život., žije život druhého“.

Nic víc, nic míň. Překvapilo mě to, proto jsem hledala, zda někdo mohl tato slova vyslovit. Protože by se tato slova mohla chápat i tak, že není nutné číst, protože chci žít svůj život. .

Slova Oscara Wilda chápu asi tak, že když se začtu do příběhu, jsem jako by v jiném světě. Uvědomuji si, že hrdinové neměli vždy snadný život, někdy naopak, ale vrátím se do reality. Takže příběhy jsou součástí mého života.

U spisovatele je to možná další život.

Nehledě na to, že četba ovlivňuje i slovní zásobu, dokonce i pravopis.

led

Maroš použil myšlienku už dávno vyslovenú. Je to pravda, keď naplno čítate knihu, odchádzate z reálneho života a prežívate príbehy hrdinov deja. Nie je to kniha, je to okno ktorým môžte nazrieť do života hrdinov príbehu… sú to dvere, cez ktoré vojdete, aby ste spoluprežívali životy.
Kto chce, dokáže to prežívať, kto však popritom myslí na iné, je ako človek pozerajúci sa na dej v zasklenenom obraze, v televízore. vidí, vníma… ale nemôže ho cítiť prstami, nepozná jeho vôňu, pach.

led

aliendrone, „Takže aktuálně žiji možná na 150%“ nešťastník, čerpajúci svoju energiu na dlh, batérie už dlho nevydržia, čo tak otvoriť si knihu – beletriu napríklad „R.U.R.“ a „Bíla nemoc“ od K.Čapka a začať si batérie dobíjať. Nikto nehovorí, že treba použiť rýchločítanie bez myšlienok. Práve naopak použite zaklínadlo
„Postoj chvíľa, zastav čas,
nech do knihy začítam sa!
Čítaním chcem objaviť
človeka a jeho ľudský cit“

aliendrone

led>>> :D :D :D
Ó Vy sličná jak ranní mžení nad rozkvetlou letní loukou – CO TO SAKRA TENTONONC?!? To už bych to mohl rovnou zabalit a uvažovat o důchodu! PCHE!

Navíc – všichni předkové by se mi na onom světě smáli, kdybych zrovna JÁ porušil mnohagenerační tradici natáhnout ráfy v plném nasazení! Taková OSTUDA, BRRRR! :(

Pořád to tvrdím a NIKDO to nebere vážně – jste jak ta Siréna vábící nešťastníky na smrtonosné útesy, bludička poťouchlá, co se snaží mne zavléci do bažiny neužitečnosti, poflakování a obecně darmožroutství!! :D ;)

Takže doufám, že se (alespoň NĚKTEŘÍ) z této diskuze POUČÍ a spadne jim z očí kouzelný závoj (Vámi přičarovaný!), který jim brání v prohlédnutí a tudíž k objektivnímu hodnocení Vašeho jednoznačně ĎÁBELSKÉHO jednání! ;) :D :D

led

Aliendrone, Tá nezmyselná zmes súčiastok a elektromagnetických vlnení zaliatá chemickými prvkami, ktoré ani nie sú v mendelejovej tabuľke prvkov.
Ak chcete pochopiť myslenie človeka, musíte sa transformovať nielen vizuálne, ale aj mentálne. A vtedy pochopíte, že cieľom modelingu Adama, bolo dať božiemu stvoreniu sveta zmysel a ľudský rozmer…

aliendrone

led>>> Ó beruško skvostná na okvětním lístku lilie si lebedící, jsem ALIENDRONE a tudíž vidím zradu ne za rohem, ale rovnou za TŘEMI! :D

Váš „nenápadný“ pokus mne zlákat na zrádné pole „lidského rozměru“ a „božích záměrů stvoření“ jsem tudíž prohlédl OKAMŽITĚ! ;) :D :D

NE NE NE! Jak by řekla paní velkopodnikatelka se sušenkami a dalšími dusivkami, majitelka megakorporace „Anna´s Inc.“ > existuje rčení „Ševče, drž se svého kopyta!“ :)

Což učiním a mimochodem mne zajímá, zda-li to NENÍ nějaké velerafinované lákání (to držení kopyta) – přeci jen víme jak to u pekelníků s kopytem chodí a ne že bych apriori Vaše zajisté sličné nožky řadil příslušností k lichokopytníkům, nicméně jisté PODEZŘENÍ tu díky Vaší ďábelské přirozenosti JE!

Tak honem s pravdou ven! ;) :D :D

led

„Tak honem s pravdou ven!“ to je nejaká televízna súťaž?
;) :D :D

Mc Merkurion

… nečtu, a jsem rád, že mám jen ten svůj, ještě se starat vo další hladovej krk … a místo čtení je lepší život prožít, jít do přírody, užívat si a ne jen snít u knížek (chápu, že toto dnes naplno nejde, ale autor citátu taky nežil v dnešní době) …

led

Mc Merkurion, to chcete aby bol z vás bezduchý robot, starajúci sa len o fyzickú stránku svojho tela?
Čítaním, nielen večne opakujúcich sa pitoreskných správ z médií, ale čítaním kníh, aktívnou komunikáciou (napríklad aj na tejto stránke) posiľujete svoje vedomie, myslenie a schopnosti.

Mc Merkurion

… na čtení není čas, nemluvím jen o fyzické stránce, stačí taky pozorovat přírodu a ne jen trávit čas čtením, nic se nemá přehánět, četl jsem hodně za mlada, teď využívám média, především videa …