annas

Žije ještě dnes drátenické řemeslo? Kdysi platilo – jsem dráteník, kdo je víc?

Připomíná ho lidová píseň:

Dráteníku (dráteníčku) draťatej, kudrnatej, střapatej
dráteníku draťatej, ty budeš můj.
Ve dne budeš drátovati, v noci budeš milovati
dráteníku draťatej, ty budeš můj.

Setkali jste se někdo s touto profesí?

Nejlepší odpověď
kropitko

Podle mého toto řemeslo již zaniklo,já osobně jsem žádného dráteníka neznala.
Nedávno byl o tom dokument v televizi,pro­bírali se tam řemesla,která nenávratně zanikla.

Další odpovědi
vagra

Samozřejmě si na dráteníka pamatuji.
Chodil po vesnici,byl to starší vousatý slovák,tlačil před sebou vozík s brouskem a na zádech měl dřevěnou bedničku ze které vyčuhovaly různé dráty a kousky plechu a na hlavě měl klobouk-hučku.
Svolával zákazníky/přesně si to už nepamatuji,ale něco v tom smyslu/:
„Drátujem hrncie a hrnčky flikujem paničky,
brusim sekyry,nože,nož­ničky“
Z „nožniček“ se staly „nožičky“ a o ty naše,jsme se jako kluci báli-čím bychom hráli fotbal!
Ten dráteník,který chodil u nás po vesnici,toho asi v noci moc nenamiloval.
Ale jak známo,výjimka potvrzuje pravidlo.

oskar

U nás,asi těžko,ale na Slovensku tam to bylo hodně zakořeněné tam,snad ano.

mojitek

drateniku bylo hodne na Slovensku a putovali taky po Ceskych krajinach (slovensky „drotári“)a privydelavali si takto na zivobyti

anonym

a kdo vlastně dnes, když omylem rozbije vázu, hledá ve žlutých stránkách dráteníka, aby ji slepil směsí mouky a vody, drátem pak zpevnil její původní tvar ? 🙂

drátenictví prý zaniklo v padesátých letech 20. století, poptávka po něm upadala až na dno spolu s rozvojem průmyslové výroby.

zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dr%C3%A1t­en%C3%ADk

elektrikář

V padesátých letech chodíval dráteník i po činžácích v Praze, Mněl šlapací brus. Nýtoval záplaty na smaltované hrnce. Brousil nože nůžky složení do maso mlýnků. Oplétal keramické nádobí drátem vyráběl pasti na myši.Občas nám jako dětem dal cínovou kuličku.