Lamalam

Co znamená Ženkrout a Lída v rybářském slangu?

Nedávno jsem se byla fotografovat výlov rybníka. Rybáři nejprve nemohli najít ženkrout a potom utrhli lídu. Neví někdo, co tyto výrazy, ve spojení s rybolovem znamenají?

Abych předešla zbytečným připomínkám o vyhledávání – hledat umím a hledala jsem na internetu i v knihovně. Ženkrout jsem našla pouze v časopise Český lid, roč. XXI v článku Příspěvek k dialektu českému na Vysočtě od Josefa Petráka, kde je výraz ženkrout vyložen jako korouhev nesená na pěti tyčích. Nic podobného korouhvi při výlovu nebylo. A tu rybářskou Lídu jsem nenašla vůbec.
Doplňuji:
Annas – děkuji za lídu, to je přesně ono.
Emefej – děkuji za ženkrout, to je přesně ono. Dík i za odkaz na zajímavou knihu (zločinec v antikvariátu za ní chtěl 350 kč, ale vzala jsem jí).
Funna – hledat umím, psala jsem, že jsem našla ženkrout jako korouhev nesenou na několika tyčích a ty na mě s praporem neseným na několika tyčích, ale i tak děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

ženkrout = žengrout = žebřík, velké bidlo, tyč.
lída = dřevěná destička na velkých sítích s letopočtem udávajícím, kdy byla síť pořízena.

Našla jsem v PSJC jako rybářský výraz, zda stále platí, nevím.

„'Žengrout je uvedený i v Machkově etymologickém slovníku – ještě v dalším významu – provaz s klapačkami na plašení ryb (týká se vorařů) a zmiňovanou korouhev, která se ale nosila o Božím těle.“
Doplňuji:
Uvedla jsem významy výrazu žengrout (ženkrout) z Machkova etymologického slovníku, který se později rozšířil i do jiné oblasti než jen v rybářství.

„Provaz s klapačkami na plašení ryb (týká se i vorařů)
a zmiňovanou korouhev, která se ale nosila o Božím těle.“,

Ale zajímal mě původ tohoto slova. Nahlédla jsem do 'Česko-německého Kotttova slovníku a dalšch zdrojů, v nichž se uvádí, že výraz žengrut, žengrout, počeštěně ženkrout pochází z německého Senkruthen . Žengruty", jsou utvořené v první části z něm. slova ^Senkruthe", což znamená břevno, které se kdysi používalo se snížení i zvýšení např. lešení. Významy se samozřejmě posouvají.

Další zdroj:
http://archive­.org/stream/pspvky­kesket00ernuof­t/pspvkykesket00er­nuoft_djvu.txt

Třeba někomu v budoucnu poslouží významy i původ slova.

Další odpovědi
Emefej

Ženkrout – okovaná dřevěná tyč opatřená několika řetízky, sloužící k plašení ryb při výlovu.
Lída – viz Annas.

Zdroj:
DYK. Václav; PODUBSKÝ, Václav; ŠTĚDRONSKÝ, Eduard. Naše rybářství. 2.vyd. Praha: Práce 1949.

Funna

rybář nejsem, co je to netuším…možná ses přeslechla a říkali něco jiného…ale hledat fakt neumíš, protože ženkrout je veliký prapor několika tyčkami podpíraný (ať žije google)…a prapor na tyčích nemá daleko k síti na tyčích (viz.čeřen), nebo k nějaké plachtě na ryby…

ivzez

Správně odpověděli Annas s Emefejem,
poslední odpověď je „pro změnu“ mimo …
(Autorka si opět pořádně nepřečetla dotaz.)