Avatar uživatele
Lamalam

Co znamená Ženkrout a Lída v rybářském slangu?

Nedávno jsem se byla fotografovat výlov rybníka. Rybáři nejprve nemohli najít ženkrout a potom utrhli lídu. Neví někdo, co tyto výrazy, ve spojení s rybolovem znamenají?

Abych předešla zbytečným připomínkám o vyhledávání – hledat umím a hledala jsem na internetu i v knihovně. Ženkrout jsem našla pouze v časopise Český lid, roč. XXI v článku Příspěvek k dialektu českému na Vysočtě od Josefa Petráka, kde je výraz ženkrout vyložen jako korouhev nesená na pěti tyčích. Nic podobného korouhvi při výlovu nebylo. A tu rybářskou Lídu jsem nenašla vůbec.
Doplňuji:
Annas – děkuji za lídu, to je přesně ono.
Emefej – děkuji za ženkrout, to je přesně ono. Dík i za odkaz na zajímavou knihu (zločinec v antikvariátu za ní chtěl 350 kč, ale vzala jsem jí).
Funna – hledat umím, psala jsem, že jsem našla ženkrout jako korouhev nesenou na několika tyčích a ty na mě s praporem neseným na několika tyčích, ale i tak děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 10Pro koho je otázka zajímavá? anonym, annas, johana 56, brillant, Emefej, gagaga, marci1, Klaproth, Agneta, gecco před 3455 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

ženkrout = žengrout = žebřík, velké bidlo, tyč.
lída = dřevěná destička na velkých sítích s letopočtem udávajícím, kdy byla síť pořízena.

Našla jsem v PSJC jako rybářský výraz, zda stále platí, nevím.

„'Žengrout je uvedený i v Machkově etymologickém slovníku – ještě v dalším významu – provaz s klapačkami na plašení ryb (týká se vorařů) a zmiňovanou korouhev, která se ale nosila o Božím těle.“
Doplňuji:
Uvedla jsem významy výrazu žengrout (ženkrout) z Machkova etymologického slovníku, který se později rozšířil i do jiné oblasti než jen v rybářství.

„Provaz s klapačkami na plašení ryb (týká se i vorařů)
a zmiňovanou korouhev, která se ale nosila o Božím těle.“,

Ale zajímal mě původ tohoto slova. Nahlédla jsem do 'Česko-německého Kotttova slovníku a dalšch zdrojů, v nichž se uvádí, že výraz žengrut, žengrout, počeštěně ženkrout pochází z německého Senkruthen . Žengruty", jsou utvořené v první části z něm. slova ^Senkruthe", což znamená břevno, které se kdysi používalo se snížení i zvýšení např. lešení. Významy se samozřejmě posouvají.

Další zdroj:
http://archive­.org/stream/pspvky­kesket00ernuof­t/pspvkykesket00er­nuoft_djvu.txt

Třeba někomu v budoucnu poslouží významy i původ slova.

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Drap, kenyrts Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Emefej

Odpoveď byla označena jako užitečná

Ženkrout – okovaná dřevěná tyč opatřená několika řetízky, sloužící k plašení ryb při výlovu.
Lída – viz Annas.

Zdroj:
DYK. Václav; PODUBSKÝ, Václav; ŠTĚDRONSKÝ, Eduard. Naše rybářství. 2.vyd. Praha: Práce 1949.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Lamalam Nahlásit


Avatar uživatele
Funna

rybář nejsem, co je to netuším…možná ses přeslechla a říkali něco jiného…ale hledat fakt neumíš, protože ženkrout je veliký prapor několika tyčkami podpíraný (ať žije google)…a prapor na tyčích nemá daleko k síti na tyčích (viz.čeřen), nebo k nějaké plachtě na ryby…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ivzez

Správně odpověděli Annas s Emefejem,
poslední odpověď je „pro změnu“ mimo …
(Autorka si opět pořádně nepřečetla dotaz.)

před 3455 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek