Anna L.

Zemřel mě otec a dědicem jsem byla já s maminkou. Dědím něco nebo ne?

Nejlepší odpověď
klumprt

Neprávnicky ale o to jednodušeji. Dědíte s maminkou každá stejným dílem, pokud se nedohodnete jinak.

Zdroj:
§ 473 Obč. zákoníku
(1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner, každý z nich stejným dílem.
Doplňuji:
Byl jsem správně upozorněn na to, že jsem citoval neplatný občanský zákoník. Správně jsem měl citovat tohle:

§ 1635 nového občanského zákoníku
První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

Další odpovědi
marci1

Jako dítě zemřelého jsi nepominutelný dědic. Dědíš podle toho, jestli jsi nezletilá nebo zletilá.
V Občanském zákoníku je uvedeno toto :
"§ 1643

(1) Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci.

(2) Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu."

Doplňuji:
Samozřejmě toto platí jen v případě, že Tě otec nevydědil.

Drap

Pokud měl otec nějaký majetek, tak ano. Současně však můžeš dědit i dluhy, pokud nějaké měl.

gecco

Požaduješ „přesnou právnickou odpověď“ a nedáváš žádné informace…
:-O
Existuje závěť? Byly jste ty nebo maminka vyděděny? Opravdu neexistuje další dědic? …
___
Zajdi si s odpověďmi na tyto otázky (a další) za právníkem – dostane se ti přesné právnické odpovědi…!

Kelt

Mám podobný problém a jsem ve stejné situaci. Počítej s tím, že se bude konat dědičské jednání s notářem. Pokud otec zanechal nějaké dědičství , závěť, bude se postupovat podle jeho vůle. Pokud nezanechal, zhodnotí se majetek, pasiva aktiva a uvidí se. Vše je dáno podle zákonů, konkrétně o občanském zákoně, který byl letos upraven a má novou verzi.

klob1

Je mi to líto, tak upřímnou soustrast. Také mi umřel táta.
U nás to bylo tak, že třičtvrtě byl maminky díl a čtvrtina se dědila mezi dvě zletilé děti. Nebyla žádná závěť.

marci1

Moje citace (§ 1643) odpovídá znění nového OZ, platného od 1.1.2014. § 473 již neexistuje, byl ve znění starého OZ.

klumprt

Děkuji za upozornění. Mělo mě trknout hned, že číslo paragrafu není čtyřciferné 🙂

marci1

V pohodě, každému se chybička vloudí. 🙂 Kdo se má taky pořád v těch změnách a novelách vyznat ? 🙂