Avatar uživatele
Badumtss

zelená voda

prováděl jsem elektrolýzu NaCl s cílem vyrobit chlor a hydroxid sodný. Elektrolyt však náhle získal světle zelenou barvu. Použil jsem normální kuchyňskou jodizovanou sůl – může to být tím?
Doplňuji:
elektrody používám uhlíkové (normální tuhu z tužky) které mám připevněné na drátcích. drátky jsou částečně namočené taky ale jsou stříbrné takže na měděnku bych to netipoval

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? franku před 4078 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
brillant

Tuha z tužky není čistý uhlík, je to směs a její přesné složení nikdo z výrobců neprozradí.

Zdroj: http://www.koh-i-noor.cz/grafitove-tuhy

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Pokuď tam nemáš něco železného co přichází do styku s roztokem tak je to toto :

Pokud budu uvažovat o NaCl
tak vzniká H2, Cl2, a Na OH dosociovaný. Zelené zabarvení mohl způsobit ten chlór a hlavně železo které v kuchyšké soli je ! Pokud jsi použil normální kuchyňskou sůl tak v té je ještě mnoho jiných prvků ( železo – v roztoku bývá zelené, jód atd. ).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cochee

Nepoužils měděné elektrody? 😉
Doplňuji:
Pokud chceš super uhlíkovou elektrodu, rozpitvej si vybitý článek „buřt“ nebo „malý buřt“ nebo plochou 4,5 V, nevím jak teď, ale kdysi, když to byly vytékající zinkouhlíkové články, zalité térem, tak to mělo i kovovou čepičku, na kterou se dal silnější páječkou i připájet drát. Pozor na ty ostatní ingredience vevnitř, bývají to pěkně agresivní sajrajty. Ideální elektrodou by byl samozřejmě platinový drátek ;)

Upravil/a: cochee

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek