Badumtss

zelená voda

prováděl jsem elektrolýzu NaCl s cílem vyrobit chlor a hydroxid sodný. Elektrolyt však náhle získal světle zelenou barvu. Použil jsem normální kuchyňskou jodizovanou sůl – může to být tím?
Doplňuji:
elektrody používám uhlíkové (normální tuhu z tužky) které mám připevněné na drátcích. drátky jsou částečně namočené taky ale jsou stříbrné takže na měděnku bych to netipoval

Nejlepší odpověď
brillant

Tuha z tužky není čistý uhlík, je to směs a její přesné složení nikdo z výrobců neprozradí.

Zdroj: http://www.koh-i-noor.cz/grafitove-tuhy

Další odpovědi
mosoj

Pokuď tam nemáš něco železného co přichází do styku s roztokem tak je to toto :

Pokud budu uvažovat o NaCl
tak vzniká H2, Cl2, a Na OH dosociovaný. Zelené zabarvení mohl způsobit ten chlór a hlavně železo které v kuchyšké soli je ! Pokud jsi použil normální kuchyňskou sůl tak v té je ještě mnoho jiných prvků ( železo – v roztoku bývá zelené, jód atd. ).

cochee

Nepoužils měděné elektrody? 😉
Doplňuji:
Pokud chceš super uhlíkovou elektrodu, rozpitvej si vybitý článek „buřt“ nebo „malý buřt“ nebo plochou 4,5 V, nevím jak teď, ale kdysi, když to byly vytékající zinkouhlíkové články, zalité térem, tak to mělo i kovovou čepičku, na kterou se dal silnější páječkou i připájet drát. Pozor na ty ostatní ingredience vevnitř, bývají to pěkně agresivní sajrajty. Ideální elektrodou by byl samozřejmě platinový drátek ;)