JájsemRaibek

Ze kterého roku je dochován záznam o využití soudnictví a následného vykonaného trestu ve světě?

Dnes již bereme soud a soudní rozhodnutí jako samozřejmost. Ze kterého roku však pochází první zmínka o soudu, popř. obdoby soudu a následně vykonatelném rozsudku – nařízení, trest?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je složitá .

Neexistovaly soudy v dnešním slova smyslu, byly tzv. „soudy lidové“, boží soudy,, ordály atd.

V nejstarších dobách není možné cáhpat soudy jako dnes. Ve středověku vykonával soudce panovníkl.

"První zákoník v pravém slova smyslu vydal zakladatel státu 3. dynastie urské Ur-nammu ve 21. stol. př. n. l. Zachoval se na tabulce o rozměrech 20 × 10 cm. Vladař v něm vystupuje jako posel bohů, jejichž vůli tlumočí. Zákony se týkaly např. čarodějnictví a trestů za ublížení na těle.[13] Další dva (zatím) nejstarší zákoníky jsou tzv. Bilalamův akkadský zákoník a Lipit-Ištarův sumerský zákoník.

Zákony mají charakter třídního zákonodárství, zabývají se mimo jiné vztahy mezi otroky a plnoprávnými občany. Dalšími oblastmi, na něž se soustředily, jsou manželství, dědické právo a hospodářské poměry" atd.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mezopot%C3%A1mie

Našla jsem zmínku o vykonání prvního trestu smrti.

"K prvnímu historicky zaznamenanému trestu smrti došlo v 16. století před naším letopočtem v Egyptě, kde byl pachatel, člen šlechty, obviněn z magie a nařídil mu vzít si svůj vlastní život. Během tohoto období byla šlechta obvykle sekerou zabita

V 14. století před naším letopočtem Hittiteův zákon předepsal trest smrti. Drakonský kodex v Athénách ze 7. století přinesl trest smrti za každý spáchaný zločin. V 5. století před naším letopočtem kodifikoval trest smrti římský zákon dvanácti tablet. Trest smrti byl opět odlišný pro šlechtu, svobodu a otroky a byl to trest za zločiny, jako je zveřejňování urážek na cti a urážlivé písně, sekání nebo pasení plodin pěstovaných farmářem, spalování domu nebo hromada kukuřice poblíž domu, podvádění patronem svého klienta, křivá přísaha, způsobující v noci narušení města, úmyslná vražda svobodníka nebo rodiče nebo krádež otrokem. Smrt byla často krutá a zahrnovala ukřižování, utopení na moři, pohřeb naživu, bití k smrti a nenávist (často používaná Nero).[1] Nejslavnější poprava smrti v BC byla asi 399 př.nl, když byl řecký filozof Sokrates povinen pít jed pro kacířství a korupci mládeže. atd.

https://www.pbs­.org/wgbh/fron­tline/article/his­tory-of-the-death-penalty/
--

1. USA
„S prvním návrhem zákona představeným v Senátu USA – který se stal soudním zákonem z roku 1789 – se začala formovat soudní větev. Zákon zřídil federální soudní systém a stanovil pokyny pro fungování Nejvyššího soudu USA , který měl v té době jednoho hlavního soudce a pět přidružených soudců.“ atd.

https://www.his­tory.com/topic­s/us-government/judicial-branch

2. Ve světě – Anglie

emena moderního soudního systému zasel Henry II (1154–1189), který založil porotu 12 místních rytířů, aby urovnal spory o vlastnictví půdy. Když Jindřich přišel na trůn, bylo v zemi jen 18 soudců – ve srovnání s více než 40 000 dnes.

V roce 1178 si Jindřich II. Nejprve vybral pět členů své osobní domácnosti – dva duchovní a tři laici – „aby vyslechli všechny stížnosti říše a udělali správně“.

To, pod dohledem krále a „moudrých“ říše, bylo původem Soudního dvora společných důvodů.

Nakonec se vyvinul nový stálý soud, soud králové lavičky, a soudní řízení před králem se ukázalo jako oddělené od řízení před královskou radou." atd.

https://www.ju­diciary.uk/about-the-judiciary/history-of-the-judiciary

3. středověké soudnictví u j ás

„Zemské právo je pro nás nejzajímavější. Zaujímá většinu okruhu – trestní, dědické, majetkové, obsáhle řeší, jak postupovat v jednotlivých kauzách. Je zvykové, tvořené účastníky zemského soudu, šlechtou, není pevně dáno – kodifikovaný zákoník až za Vladislava Jagellonského. Když se Karel IV. zkoušel zavést psaný zákoník, skončilo to trapnou lží o tom, že mu shořel. Všechny právní knihy (Rožmberská kniha, Ondřej z Dubé, Řád práva zemského) jsou popisy práva, v návaznosti na zvykové právo, nebo spíše jde o učebnice nebo receptáře práva, pro soukromé použití – v některých z nich jsou i rady, jak zdržovat proces nebo se mu vyhýbat.“

http://www.e-stredovek.cz/rser­vice.php?akce=tis­k&cisloclanku=2014040001

Další odpovědi
aliendrone

Otázka je, co lze považovat za „záznam“ – prostě proto, že se dochovaly pouze fragmenty. Z nějakého neúplného střepu si lze více či méně domýšlet „chybějící obsah“, takže to co jeden považuje za „záznam o něčem“ někdo jiný může vykládat zcela odlišně.

Jisté je, že se prozatím jako nejstarší považuje zákoník krále Urukaginy (Mezopotámie) z 24. století před n.l. (tedy sakra starší, než veleznámý Chammurapiho zákoník) a lze předpokládat, že už tehdy se vedly záznamy procesů (pravděpodobně i dříve).

Rokio

Podle mě to bylo za doby vlády Chammurapiho ve starobabylonské říši. Tento vladař vymyslel zákoník, který se jmenuje po něm, podle kterého byl za stejný prohřešek stejný trest.

poznámka: Jedná se ale jen o můj názor a nevím to jistě.

led

Pokiaľ nebudem citovať už tu spomínané súdnictvo z oblasti Mezopotámie.
ale by sme brali históriu ľudstva len na základe Biblie, potom za najstarší záznam o využití súdnictva v praxi možno použiť prípad „Adam a Eva versus Božie prikázania“, kedy žalobcom, obhajcom a samosudcom bol Trojjediný Boh. Výkon trestu „doživotné vyhnanstvo z Raja“ bol bezodkladný a vykonaný hneď po vyhlasení rozsudku.

annas

led,

uváděla jsem, jak jsem napsala, novodobé soudnictví. Tedy sklutečnou instituci.

Tora – 5 knih Mojžíšových – měl údajně napsat Mojžíš.

Podle některých vědců je použití názvu „Tóra“ k označení „Pět knih Mojžíšů“ v hebrejské Bibli jasně dokumentováno až od 2. století před naším letopočtem.

On nakonec obdržel Destaero. Jeho části.
https://en.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Law_of_Moses

Takže záleží na úhlu pohledu, – Starý zákon vznikl v 1. tisíciletí p. n., pokud bereme podle záznamu,, nejde o nejstaršío zákon.

led

annas, vychádzam z tvrdenia, že Boh stvoril Adama ako prvého človeka na Zemi. Tak podľa tohto tvrdenia nemohlo byť nič ľudské staršie než Adam.
Vedecká pravda je prirodzene iná.

annas

Je to tak, ale Raibek se ptá na první záznamy, takže ty jsou mnohem mladší.

Jsou různé úhly pohledu, novodobé soudnictví a starověké či středověké.

annas

Aliendrone,

zákoník krále Urukaginy x zákoniku krále Urnammu. Z pohledu zachovalosti je ten druhý považuje za nejstarší.

Urnammu (často také Ur-nammu) byl jeden z nejvýznamnějších urských králů. Žil přibližně v 1. polovině 21. století př. Kr. a k jeho největším činům patří založení 3. dynastie urské, kdy znovuobnovil samostatnost Sumeru, a také se vyznamenal jako tvůrce (zatím nám známého) nejstaršího zákoníku".

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Urnammu