Cass

Zdravím, nevíte někdo prosím proč mají vojáci z povolání na řetízku dvě známky a co na nich je? Děkuji

nevím, jestli to je i u nás… beru to podle amerických válečných filmů

Nejlepší odpověď
annas

Tohle našel google : Psal jsem na Ministerstvo Obrany ohledně ID známek, tohle přišlo jako odpověď:

Dobrý den,

každý příslušník AČR je vybaven osobní známkou z kovové slitiny
obdélníkového tvaru o rozměrech cca 2,5 × 1,5 cm, s kruhovým otvorem pro
zavěšení. Na této známce jsou uvedeny dva klíčové identifikační údaje -
státní příslušnost (vyraženými písmeny CZ) a tzv. osobní číslo vojáka
(vyraženými číslicemi), které je šesti až sedmimístné.

Veškeré vyražené údaje jsou na jedné straně s tím, že písmena CZ jsou
vlevo napříč jako první. Podélně následuje osobní identifikační číslo
vojáka, které je vojákovi určené armádou při jeho vstupu do služebního
poměru v AČR a které je platné po celou dobu jeho služby.

S pozdravem
Petr Sýkora

Tiskova a informacni sluzba

Ministerstva obrany Ceské republiky

http://www.airsoft-forum.cz/view­topic.php?f=244&t­=9107
Doplňuji:
Dnes VZP (vojáci z povolání ) AČR mají stejnou známku jaká byla v ČSLA. Je na jedné straně vyraženo ČR a na druhé straně vyraženo OČ (osobní číslo).Tuto známku ale v ČR většinou nemívají u sebe, ale je uložena na patřičném místě.

VZP si také nechávají dělat známky své a nebo jim je nechá vyrobit útvar před misí. Tyto známky jsou většinou podobné známkám US Army. Na těchto známkách bývá OČ, krevní skupina, jméno, datum narození, stát a někdy i náboženství. Na misích se nosí většinou na krku, botě (popřípadě obojí). Nosí je také u sebe v dokladech či jinde. Jsou ale samozřejmě vojáci, co je u sebe nenosí. VZP dnes vojenské knížky nemají, ale mají místo nich služební průkazy.

Vojenské fórum

Další odpovědi
Jikra

Na „psích známkách“ je vyraženo Jméno/Příjmení/rod­.číslo/krevní skupina event.náboženství. U padlých vojáku se jedna známka odebírá a druhá zůstává na těle kvůli idetifikaci. Tedy když z těla něco zbyde.
Doplňuji:
Samozřejmě že každá armáda má jiný tvar i údaje na svých známkách tzv.„dog tags“ a informacích které jsou na nich vyražené. Mimo jména jsou to buď rodná čísla nebo přidělená čísla (tzv.kusy) dle nějakých armádních norem anebo různé speciální kódy. Pro sledovače a tabulkovače na těchto stránkách: já mám
serii: 0 a evid.číslo:118… tak a včíl mudruj.

Drap

Identifikační známky. Je tam vyraženo číslo vojáka. Při smrti se jedna část oddělí a druhá zůstává stále na mrtvole.Některé armády používají známku jen jednu, která se ulomením přepůlí./Na obou částech je stejné číslo./

adal alkybok

Jedna se utrhne z mrtvoly pro kontrolu a evidenci a druhá na té mrtvole zůstane aby se poznalo koho vykopou.Je na ní číslo kusu a stát. Před 89 byla známka jen jedna a bylo tam rodné číslo a stát.Nosím ji na klíčích dodnes.

anonym

Nevím jak to je v Americe, ale když jsem byl já na vojně, tak jsem měli také jednu takovou známku, kterou jsme si v případě války měli dát na krk.Nevím z jakého byla materiálu, ale měla by vydržet oheň a výbuchy.V našem případě na ni bylo celé rodné číslo.Protože podle známky by pak identifikovali případnou znetvořenou mrtvolu.
Možná to mají v Americe stejné.