Lilu1984

Nasťahovali sme sa do nového bytu. Vie mi niekto poradiť ako otvorit hlavny privod vody?

Zdravím. Nasťahovali sme sa do nového bytu. Vie mi niekto poradiť ako otvorit hlavny privod vody?
Upozornění

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky.

Ide o gulovy ventil so srobovanim.upros­tred srobu je mosadz, na ktorej vidno, ze ventil je zavretý. S červenou packou absolútne nejde pohnúť. Kto poradi, prosím?

Nejlepší odpověď
led

Dôležitá je poloha páčky voči potrubiu. ak je páčka v smere trubky je otvorená,
Ak je kolmo na smer trubky, je zavretá. Ak nejde otvoriť rukou, skúste jej jemne dohovoriť poklepaním ( nie kladivom), ale napríklad drevenou paličkou.

Pozrite si priložené obrázky
Uzáver vody zavretý: http://renovu­jeme.sk/wp-content/upload­s/2016/04/133915741023­.jpg
Uzáver vody otvorený: http://www.na­senavody.cz/technic­ke-zarizeni/vnitrni-vodovod-navrh-rozvodu-material-a-udrzba/vodomerna-sestava-jpg.jpg

Rada: Skúška funkčnosti hlavného uzáveru

Hlavným uzáverom vody, ktorý dlhší čas nebol použitý, sa niekedy nedá ani pohnúť. Takto by ste nemohli uzavrieť vodu v prípade poruchy. Aby ste tomu predišli, uzáver vody občas zatvorte a zase otvorte, aby ventil či kohút nezatuhol, pritom naneste na jeho vreteno trocha maziva. Uzáver nastavte tak, že ho najprv neplno otvorte a potom o štvrť obrátky priviňte.

Další odpovědi
anonym

V takovém případě pouzívám násilí. Když to ventil nevydrží, tak se vymění.

mosoj

Pokud jde o kulový plastový kohout ( dnes nejčastěji používaný) většinou nepomůže nic než jeho výměna. Násilím většinou zničíš páčku a klíčovaný ovládací dřík. Nebo rozlomíš celý kohout.

Na kouli je usazen vodní kámen, který pokud nepovolí při snaze ventil otevřít, nelze nijak odstranit. Proto se doporučuje občas kohout zavřít a otevřít.

led

Rada: Skúška funkčnosti hlavného uzáveru čerpá zo www.renovujeme.sk