janani

zdravím, lze dávat teflonovou pánvičku do myčky? Čistím ji pouze ubrouskem, můžu při ručním mytí použím třeba drátěnku?

Nejlepší odpověď
Malvína

Teflonové nádobí čistěte jen jemným hadříkem, papírovým ubrouskem nebo houbičkou. Rozhodně nepoužívejte drátěnky ani kartáče. Také se nedoporučuje dávat nádobí s teflonovým povrchem do myčky, povrch se narušuje a mohl by se po čase začít loupat.

Zdroj: https://m.insto­ry.cz/bydleni/1479-vedeli-jste-to-litina-nepatri-do-mycky-stejne-jako-teflon.html?ut­m_source=www.sez­nam.cz&utm_me­dium=sekce-z-internetu

Další odpovědi
Filip84

Teflon je plast – polytetrafluo­rethen, PTFE. Cokoli tvrdšího, než je plast sám, jej tedy odírá. Proto na nádobí s teflonovým povlakem nelze používat kovové žufany, obracečky, a na jeho mytí drátěnku.

Teplota tání PTFE je 327°C, hoří nad 500°C a jeho vlastnosti se mění při teplotě nad 250°C. Samotné umístění do myčky mu proto neuškodí, jde spíše o to, aby se neobouchal o jiné nádobí např. nevhodným umístněním. Nevím, nakolik je dobrý nápad vařit na plastu, u kterého se předpokládá, že při teplotách do 250°C je zdravotně nezávadný, ale neví se to, když teplota restování se pohybuje až kolem 180°C. Každým mytím, užívání, se ten plast odírá. Je to vidět na starém teflonovaném nádobí, které je odloženo např. ve městech u popelnic: ten teflon se nevypařil, ani se nezměnil, ani neodešel do pryč, asi zázrak. Ten teflon si, minimálně z jisté části, zkonzumoval uživatel nádobí. Proto čím šetrněji je takové nádobí myto, tím lépe.

Zdroj: https://www.ku­lina.cz/blog/prav­da-o-teflonovem-nadobi/

Dochy

Klasickou drátěnku – NIKDY.
Někde jsem viděl „drátěnky“ na teflonové nádobí. Myslím, že to byl smotek nějakého umělého vlákna. S tím nemám zkušenosti.