Jelitto

Když mě vyřadí z ÚP a nejsem si schopná sama platit zdravotní pojištění, můžu dále chodit k lékaři?

Zdravím

Nejlepší odpověď
autacek

Pokud tě vyřadí z ÚP, stane se z tebe buď osoba bez zdanitelných příjmů, která je povinna si pojištění platit sama (potom by ti vznikal dluh vůči zdravotní pojišťovně, ale stále by jsi byla pojištěna, včetně plného nároku na poskytnutí zdravotní péče, jako u kohokoli jiného pracujícího), nebo je tu možnosti, že se z tebe stane státní pojištěnec, pokud zapadneš do uvedených kategorií (což třeba jako osoba pobírající dávky v hmotné nouzi bys asi mohla splnit). https://www.vzp­.cz/platci/in­formace/stat

Myslel jsem si, že na tomto serveru již nebudu na nic reagovat, ale ty blbosti se nedají číst (viz. odpověď od Drapa). Taková mystifikace by měla být trestná, včetně udělování palců.

Další odpovědi
da ny

ÚP obyčejně nikoho bezdůvodně z evidence nyvyřadí. Po vzájemné dohodě poživatele ID (já jsem to tak měla u 3. st.), za takového člověka zdravotní pojištění hradí stát. Podle druhu příjmu platím další i já.
K vyřazení uchazeče o zaměstnání, z evidence, dochází z důvodu hrubého porišení pravidel z jeho strany.....
Vy jste neuvedla o důvodu vyřazeníbližší informace…
Jak píší ostatní, můžete se stát dlužníkem své ZP. Ta bude dluh vymáhat, často i penále! Na adresu trvalého bydliště Vám dříve nebo později přijde upozornění.
Dluh je třeba uhradit, možná dohodnout splátky…Mohla by hrozit exekuce. Vždy je třeba reagovat a situaci řešit!
Najděte si takovou práci, ze které bude hrazeno ZP nebo si jej budezte schopna hradit sama.
Lékaře navštívit můžete.
Zatím ještě ano. V některých státech nepojištěným, neplatícím občanům neposkytnou zdravotnická zařízení ani nezbytnou, život zachraňující pomoc!
Jiné, jen tuto pomoc a žádnou jinou! Dluh musí uhradit.

Kepler

Souhlasím s auťáčkem, pojištění trvá, ale u pojišťovny vzniká dluh, který po tobě budou vymáhat. Pokud se ti podaří na ÚP získat potvrzení, že jsi nemohla platit z toho a toho důvodu, lze pojišťovnu požádat o odstranění tvrdosti a ta ti pokutu odpustí. Ovšem je nutno dluh splácet podle dohodnutého splátkového kalendáře.

Dochy

Neznám odpovídající zákony podrobně, ale z toho co vím musím souhlasit s autackem. Zdravotní pojištění je u nás povinné, takže pojištění Ti pojišťovna nemůže vypovědět (pokud jsi občankou ČR a bydlíš zde). Neplacením (zjisti si zda nemáš možnost stát se státním pojištěncem) Ti vzniká dluh u pojišťovny a ta jej bude vymáhat i s poměrně mastnými pokutami…

ivzez

S Auťáčkovou odpovědí souhlasím až na poznámku v závorce
o pobírání dávek v poslední větě (část o státních pojištěncích).

Pokud byste byla z ÚP sankčně vyřazena (ÚP jinak nikoho nevyřazuje),
nebyla byste považována za osobu v hmotné nouzi. Totéž platí pro ukončení
evidence na ÚP na vlastní žádost (nebyla byste považována za osobu, která
se snaží najít zaměstnání a opatřit si vlastní prostředky).

Pokud byste mezi státní pojištěnce nespadala z jiného důvodu,
stát by za Vás zdravotní pojištění nehradil.

Pokud by Vás ÚP vyřadil v lednu, a nepodařilo by se Vám do konce února nastoupit do nějakého zaměstnání, musela byste se do 8. března u své
zdravotní pojišťovny přihlásit jako OBZP a sama si hradit zdravotní pojištění.
První platbu byste musela uhradit do 8. března. Letos činí pojistné 1.647 Kč měsíčně.

K lékaři byste samozřejmě chodit mohla.

„Jenom“ by Vám narůstal dluh u zdravotní pojišťovny
→ pojistné a od prvního dne prodlení i penále.

______

Nejlépe odpovídá Da ny, jediná si uvědomila,
že by nejspíš šlo o sankční vyřazení z evidence.

Jen bych upřesnila, že stát hradí zdravotní pojištění za poživatele
všech stupňů invalidních důchodu ze zákona, nikoliv po dohodě.
(Totéž platí i pro starobní důchody.)

_________________

K dalším odpovědím:

Nemá-li někdo žádné příjmy, musí napsat čestné prohlášení.
Neexistenci zdanitelných příjmů nemůže potvrdit ÚP ani nikdo
jiný. Neexistenci čehokoliv nelze prokázat, potvrdit ani doložit.

[Snad jsem nic nepřehlédla.]

annas

Ad autacek,

domnívám se, že připomínka k odpovědi, kterou nepovažujete za správnou, se dá vyjádřit jinak. Z toho důvodu se omlouvám, že jsem odpověď ocenila bodem.

Jak píše ve své odpovědi ivzez, také se vám vloudila do odpovědi chybička.

autacek

Mohu se opakovaně optat na tu chybičku, abych se jí příště vyvaroval? Ale jak vidím, opět je pro změnu protěžována odpověď kde se do toho plete invalidní důchod. Je to marné, je to marné, je to marné.

ivzez

Na rozdíl od Da ny jste si neuvědomil, že ÚP nikoho
nevyřazuje bezdůvodně, že by muselo jít o sankční vyřazení
nebo o dobrovolné ukončení evidence.

Ani v jednom případě by nešlo o osobu v hmotné nouzi.

Navíc si nejsem jista (nikdy jsem se s tím nesetkala), jestli
stát za osoby v hmotné nouzi hradí zdravotní pojištění.

ivzez

Dohledala jsem, že s osobami v hmotné nouzi jste měl pravdu: https://www.vzp­.cz/platci/in­formace/povin­nosti-platcu-metodika/2-3-platce-pojistneho-stat

Problémem ale zůstává vyřazení z ÚP → tyto osoby se nepovažují za osoby v hmotné nouzi.

Takže zůstává jen otázka, z jakého důvodu by tazatal

autacek

Tak že to, za koho stát platí pojištění bychom měli, tazatel/ka se ptala na situaci, pokud ji ÚP vyřadí, nemám důvod zkoumat proč. Odpovídám přesně na stav, na který se dotazovalo. To, že mezi příjemce dávek v hmotné nouzi tato osoba nespadne sama, ale je třeba splnit určité podmínky, také uvádím. Tak nevím, co máte neustále za problém. Ale kdo chce psa bít, hůl si vždy najde, že?

autacek

Myslím, že se mi tam chybička nevloudila:

Za vyjmenované osoby platí stát měsíčně pojistné ve výši 13,5 % z částky rovnající se vyměřovacímu základu pro platbu pojistného státem. Jedná se o tyto osoby:

H – Osoby pobírající dávku pomoci v hmotné nouzi a osoby s nimi společně posuzované (podle zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi), a to za podmínky, že nejsou podle potvrzení plátce dávky pomoci v hmotné nouzi v pracovním ani obdobném vztahu ani nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost, nejsou v evidenci uchazečů o zaměstnání a nejde o poživatele starobního, invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, vdovského nebo vdoveckého důchodu, ani o poživatele rodičovského příspěvku nebo o nezaopatřené dítě

Nebo jsem Vaši poznámku nepochopil.

annas

Ach jo… .. omlouvám se, že jsem vaši odpověď ocenila bodem.

Dochy

Ona ta Drapova odpověď ale byla vážně dost zavádějící. Nějaké možné drobné nepřesnosti v autackove odpovedi se s tim nedaji moc srovnávat. Hlavní rozdíl: Drap víceméně tvrdil že lékař za případné ošetření neplatiče nedostane zaplaceno, což není pravda, protože i neplatič je stále ze zákona plně pojištěn (za splnění několika základních podmínek jako občan ČR žijící v ČR (silně zjednodušeno) a­pod…)

Dochy

Jo jediné s čím s Tebou annas tady v diskusi mohu souhlasit je, že se autacek vyjadril ponekud vice expresivně než bylo nutné.

annas

Dochy,

mně opravdu šlo o způsob autackovy reakce. Za takovéto reakce nedávám bod, u něho jsem se přehlédla.

Druhá skutečnost, když poukazuji na chybu, měla by moje odpověď být přesná.

Neposuzovala jsem správnost/nes­právnost do té doby, než reagovala ivzez, protože se v problematice nevyznám.

Proto jsem dala body. Vadila mě opravdu jen autackova reakce.

Všimla jsem si, že to není ojedinělé. Nechci připomínat.

Jinak děkuji, že se v tomto směru shodujeme.

autacek

Já se hlavně domnívám, že když někdo nezná správnou odpověď, neměl by se snažit na něco za každou cenu reagovat a věrná klika mu to obodovat. Bohužel admin tohoto serveru na personální zprávy nereaguje, pouze nechá automat promazat nahlášené „závadné“ věci.

Udělal jsem chybu, měl jsem tyto stránky zase zavřít a vůbec se zde nevyjadřovat. Informační hodnota některých odpovědí je tu horší, než co se dozvíte v hospodě u piva.

Ano, bylo by dobré, kdyby šlo bod vzít zpět, stejně třeba jako chybnou odpověď ocenit otočeným palcem dolů.

annas

autacek

Se slovy, že by měl odpovídat ten, kdo zná, souhlasím. Ale ani odpověď s odkazem u mnohých není zárukou správnosti, přece on to zná jinak …

Bodování – každý může dát bod tomu, jak uzná za vhodné. Nikdo nemá právo určovat. To napsal jeden uživatel, nemůžu to najít v archivu, už jsem chtěla několikrát vložit.

Ruku na srdce, dáváte body vždy jen a správnou a vyčerpávající odpověď? Našla bych dost odkazů.

Věrná klika? Ale mohl byste to obrátit na nepřející klikau? Objektivita neexistuje, vždy je pohled subjektivní.

Červené palce zde byly, neosvědčily se, nedávaly se spravedlivě stejně jako zelené.

Všude žijí lidé, navíc virutální svět ukazuje, jací jsou. Kdo uzná svou chybu?

Myslím si, že admin otázky prochází, vybírá přece nominace.

ivzez

Dozvěděla jsem se, co bylo v Drapově odpovědi.
Podle mne tu mohla zůstat, stačilo jenom upřesnit, že lékaři
nezkoumají, kdo (ne)má uhrazeno zdravotní pojištění.

Dochy

Lékaře to ale nemusí zajímat, protože i neplatič je stále pojištěn. Drap, pokud se pamatuju, uváděl, že lékař v takovém případě nebude chtít léčit zadarmo.

Přestože Drap, pokud se nemýlím zpravidla odpovídá smysluplně, tady mu to nevyšlo.

ivzez

Aha, já jsem tu odpověď neviděla, jenom mi někdo napsal, že Drap tvrdil, že by k lékaři mohl chodit jenom k nutnému ošetření.

Asi jsem neměla reagovat…