Splinter

Co vse a jak se dá najít na internetu podle rodného čisla?

Upozornění

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky.

Zdravim…co vse se da a jak najit podle rodneho cisla na internetu?

Odpovědi
Dochy

Podle toho co o sobě člověk zveřejní.
Problém (v tomto pohledu) mají živnostníci (většina) a statutární zástupci (i historičtí) právnických osob (firem), kteří zpravidla mají ve veřejně dostupných rejstřících rodné číslo, fyzické osoby jej používají a uvádí (tuším) jako DIČ.
A stát po nás chtěl abychom RČ drželi v tajnosti… 😉

ivzez

Podle rodného čísla (RČ) toho v internetu moc nenajdete
(spíše nic), protože rozumní lidé své RČ nikde nezveřejňují.

Dříve se u živnostníků uvádělo RČ, ale už několik let se
v živnostenském rejstříku uvádí pouze datum narození.
IČ ani DIČ jsou jiná, nejde o RČ (to bylo dříve).

Jestli ještě někde (v nějakém katalogu firem apod.) „visí“
RČ podnikatelů, jde o pochybení provozovatele.

ivzez

@Splinter:
Dvě rozdílné odpovědi → jak si s nimi poradíte?
Já bych navrla podívat se do živnostenského rejstříku
a ověřit si, že tam už rodná čísla nejsou.

Dochy

Díval jsem se na obchodním rejstříku a tam jsou uvedena RČ jednatelů nebo společníků (nejsem si jist) u starších záznamů. Je hezké, že posledních pár let se tam nevyplňují, ale ty lidi co se tam zapsali dříve tam zkrátka asi budou navždy.

A pardon s tím DIČ či IČO v tomhle nemám přehled, jen vím že dříve se některé z těch čísel generovalo přímo z RČ. Takže stále u spousty lidí lze RČ zjistit ze státem vedených a státem spravovaných rejstříků.

ivzez

To je zajímavé, očekávala bych, že se vedení
rodných čísel zrušilo i u starších záznamů.

Občas někoho hledám v živnostenském rejstříku
a tam u hledaných rodné číslo nenacházím.

Ovšem nějak do hloubky jsem to neprověřovala
(přišlo mi logické, že poté, co se zapisování RČ zrušilo,
se odstraní i ta z dřívější doby).

Původní rozhodnutí uvádět RČ je podle mne špatné.

Dochy

Mně připadá spíš hloupé ze skvělého jednoduchého a jednoznačného identifikátoru osoby dělat tajnou věc. Spíš bych napráskal těm co jen na základě znalosti rodného čísla dovolili na toto RČ uzavřít smlouvy, příp. na základě znalosti RČ se dostat k osobním informacím ve státních či finančních organizacích…