hawranek

Zděděná ústní dohoda

Budu Vám vyprávět příběh- byli jednou dva sousedi. Jeden z těch sousedů chtěl postavit dílnu. Byly dvě možnosti- buď tu dílnu postavit přímo na hranici pozemku (místo plotu) nebo jí o kus posunout. Druhý soused proti umístění dílny přímo hraničící s pozemkem nic neměl, načež vznikla ústní dohoda mezi oběma sousedy s tím, že ten druhý nebude v blízkosti oné stavby nic dělat, což by mohlo ohrozit nově vzniklou stavbu. A jak šel čas, pán umřel a pozemek převzal jeho jediný syn. Ten začal k dílně navážet bordel a hlínu, což začalo ohrožovat stavbu (zadržování vlhkosti). Soused vlastnící stavbu ho několikrát požádal, aby byla navážka odvezena a připomněl mu dohodu, kterou měl s jeho otcem. Bylo mu odpovězeno, že jemu je jedno, co měl s jeho tátou. Celá věc se bude projednávat úředně a mě proto zajímá- je nějaký zákon, který ustanovuje, že se ústní dohoda dědí?

Nejlepší odpověď
led

Pozrite katastrálnu mapu pozemku. Ak je umiestnenie dielne zaznamenané na hranici pozemku, majiteľ dielne má pravdu, sused- syn nemôže poškodzovať cudzí majetok.
Ak dieľňa nie je vôbec zakreslená, alebo nie je vedená na hranici pozemku je otázka, či nejde o čiernu stavbu, prípadne nedodržanie stavebného povolenia.

Další odpovědi
hanulka11

to je myslím nesmysl dědit ústní dohodu
ještě jsem to neslyšela a rozumný lidi se dohodnou a když ne ,dají si to písemně

Drap

Neni to tak snadné, ústní dohoda by měla být platná, ale jak ji dokázat. Je to tvrzení proti tvrzení.
Záleží na tom, jak je stavba dlouho a spoustě dalčších věcí. Nezbývá než věřit, že úřadfy to vyřeší nějak rozumně.