ahold

Zdá se vám správné, že nelze vydědit potomka šmahem, manželku nebo manžela však ano?

V závěti by mělo být pouze přání zůstavitele, komu co odkazuje.
Je to jeho poslední vůle a ta by se měla respektovat.

https://www.no­vinky.cz/finan­ce/clanek/jak-predejit-tahanicim-o-dedictvi-jistotou-je-notarska-zavet-40303928

Pokud zůstavitel vytvořil nějaký majetek sám, neměl by být ze zákona povinen někomu něco dávat. Proto poslední VŮLE A NIKOLI POVINNOST.

Nejlepší odpověď
anonym

Vydědit můžete pouze nepominutelné dědice (což jsou jen vaše děti) a je třeba k tomu nějaký pádný prokazatelný důvod. Protože nikdo jiný nepominutelný dědic už není u nikoho jiného se tento termín nepoužívá. Pokud si nepřejete, aby kolem vás dědil někdo další (manželka, rodiče, sourozenci) dá se to udělat mnohem snáze, jednoduše odkážete dědictví v závěti někomu jinému a žádné důvody k tomu uvádět nemusíte.

Ano, v podstatě se mi to zdá správné, jednak vůle zůstavitele by měla být respektována, ale také by měla zůstat zakotvena mnohem užší vazba a zodpovědnost za jeho potomky, které měl možnost vychovávat a přímo tak ovlivňovat co z nich vyroste a co pak později bude třeba důvodem k vydědění. Je tom vždy značná odpovědnost rodiče který tomu mohl lepší výchovou předejít, nikdo jiný tu možnost neměl než právě rodič. I kdyby výchova nemohla sehrát žádnou roli, stále je potomek genetickým mixem našeho vlastního genomu a tak stále zůstává plně naší odpovědností, jaký vlastně je. Hádám, že právě proto je ta vazba pevnější i v dědickém řízení a vydědění musí být prokazatelně důvodné aby bylo nezpochybnitelné.

Další odpovědi
Drap

Ano, je to správné. Přesně podle zákona. Pokud se ti to nelíbí, můžeš to probrat se svým poslancem, ať iniciuje změnu zákona.

Kazatel

Potomky chrání zákon, není-li k vydědění důvod, mají nárok alespoň na minimální díl zákonem určený. Manželce zůstane automaticky polovina společného majetku, tu není třeba nad míru chránit. Dost na tom, že se o ni musí doživotně finančně postarat manžel i v případě, kdy jsou již rozvedeni.

Mc Merkurion

… ano, potomek je vlastní krev, manželku mohu měnit …