postcd

Zaznamenali jste že se vám vytvořil přemýšlecí blok?

že třeba trvá několik sekund než se zkoncentrujete na přemýšlení, já to často vzdám a prostě řeknu nevím. nebo trvá třeba 2–4 sekundy než si vzpomenu na běžné názvy jako například cizrna, kroupy. to jsem asi dříve neměl, přijde mi jako by se mi vytvořil nějaký blok během posledních 3 let, že jde špatně začít přemýšlet a vybavovat termíny/slova. a to mi ještě nebylo 40

Nejlepší odpověď
mosoj

Bude to jenom horší.
Doplňuji:
Je zajímavé, jak každý hledá nějakou výmluvu. Prostě od cca 20 let se paměť jenom horší. Nedá se to ničím okecat.

Další odpovědi
Zbynas

Slova, která částo nepoužíváš. Pravděpodobně jsi hodně omezil čtení. Právě knihy Ti dávají hodně velkou slovní zásoby, bez nich stářím začínáš zapomínat slova. Mám stejný problém, je mi teprv 27. Takže hybaj do knihkupectví :)

orwell

Je třeba se s tím smířit, prostě paměť časem slábne a slábne tím víc, čím méně je používána. Zabránit se tomu nedá, ale dá se s tím bojovat. Časové intervaly se prodlužují. Já to řeším tak, že si říkám: když jsi to zapomněl, tak to asi nebylo důležité. Těch bloků časem přibývá a tento, na rozdíl od bloku na krční páteři, nebolí.

ptáč

Když se soustředím na to, co chci říct, nevzpomenu si na názvy, jména. V klidu si ale vzpomenu hravě. Čtení ve slovní zásobě možná nějakou roli hraje, tvorba vět se modeluje, ale nemá vliv na schopnost okamžitého spojení neuronů a s vyhledáním správného slova. Já čtu dost, takže mohu … co mohu? Už jsem to zapoměl. Možná je to vše spěchem, množstvím nadbytečných informací a spousty jmen celebrit, že už člověk neví, kdo je kdo. Kdysi bylo pár českých herců kteří se dobře pamatovali. Dnes je nutné znát vše, ale kapacita mozku na to není určená, pak tam schází místo pro lidství. Možná je to Éčky a jedy které strkají do potravin. To poznáme časem. Není nutné pouze číst, jsou knihy nebo štosy bez obsahu, stačí číst podstatné věci a nepotřebujeme k tomu knihy. Posilovat myšlení hraním her, sociálními a asociálními styky. Nejhorší je roztěkanost. Dělat víc věcí zaráz. Doma potřebuji vyvrtat díry do zdi, ale je potřeba uklidit kolem. Když uklízím, musím taky uklidit nádobí. Když uklízím nádobí, musím ho dát do dřezu. Když mám plný dřez, musím vše umýt. Mezitím se jdu napít a uvařím si kávu, čaj. Pak hledám vrtáky a barvu s akrylovým tmelem. Pak mám kávu a hledám prodlužovací kabel. To vše zapřičiňuje roztržitost. Ale na scienceworld cz píšou, že za to může přebytek šedé hmoty v levé hemisféře. Takže hloupější jsou chytřejší.
http://www.sci­enceworld.cz/clo­vek/za-roztekanost-muze-prebytek-sede-hmoty-v-leve-hemisfere-6345/

beer

Nevím, zdali je to „přemýšlecí blok“, u mne spíše HoSiPa ))
Od dětství jsem se zajímal o biologii, spoustu názvů jsem znal i v latině a dnes – si nevzpomenu ani jaxe to jmenuje česky.. Není už tolik možností ke každodennímu oživování znalostí a člověk hotl zapomíná. Tak je to se mnou.

ahold

Mosoj má pravdu. Bude hůř.
Ale nezoufám dokud platí, že jenom blbec nemá co zapomenout. 🙂