michalds

Zaznamenali jste 26. dubna 1986 nějaké zdravotní potíže?

Otázka pro ty, co pamatují havárii Jaderné elektrárny Černobyl. Zaznamenali jste ten den, nebo období po něm nějaké zdravotní potíže, nevolnost apod. ?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Ne, ale z nás čtyř, kteří jsme ten týden trávili venku na horách, už dva nežijí: jedna žena a jedno dítě.

Další odpovědi
agentpv

možná kocovinu, ale pamatuji že tenkrát psaly noviny že u nás v ČR je radioaktivita NULOVÁ !! a pak za 4 dny novináři psali že radioaktivita u nás klesla na polovinu. Takže komunisté byli borci, kteří umí rozpůlit nulu.

Kelt

To jsem zrovna byl na vojně a přečetl jsem si danou informaci. Potom toho 1. máje jsme nemuseli jít ven do průvodu, takže v pohodě. No a v říjnu jsem se ženil a v červenci se nám narodil syn. Všichni jsme zdraví.

iceT

Ten den mi bylo necelých deset let, do té doby jsem měla jen nějaké rýmičky a nachlazení, a od té doby jsem dodneška měla dvakrát chřipku, jednou angínu, jednou zánět spojivky, jednou zánět zvukovodu. Takže asi nic v souvislosti s Černobylem. Dále si pamatuju, jak v televizi ukazovali ten radioaktivní mrak a jeho postup Evropou.

mosoj

Žádné. Normálně jsem pracoval a žiji. Víc než nějaký spad mně poznamenala celoživotní práce v chemickém průmyslu.
Nicméně otázka je úplně mimo realitu. Pokud byl někde radioaktivní spad ( mimo okolí Černobylu) tak byl v tak malé míře, že případné následky by se projevily až za delší dobu. Okamžité zdravotní potíže po ozáření jsou pouze při takové dávce, že pak již následuje pouze smrt. Zdravotní projevy po různých dávkách ozáření lze bez problému vyhledat na netu. Více by mně zajímalo, proč stále prší kyselý déšť, když se prý! emise neustále snižují.

Pepa25

Ne. Ale znám osobu, která byla tehdy těhotná, ale dítě se narodilo předčasně a nepřežilo. Těžko se prokazuje souvislost s Černobylem, ale podle některých byla – viz odkaz:

Zdroj: https://www.li­dovky.cz/domov/vy­buch-v-cernobylu-ovlivnil-porodnost.A060228_131­845_ln_domov_fho

ten který je

O havárii jsem se dozvěděl z konspiračního a štvavého vysílače rádia Hlas Ameriky.Zdejší oficiální úřady událost tutlaly a později bagatelizovaly­.Tenkrát jsem pracoval pod širým nebem a pamatuji si že pršelo.Žádné zdravotní potíže jsem u sebe nezaznamenal kromě bolesti hlavy.To ale nebylo vlivem jaderné havárie nýbrž jako následek bujarého pití v hospodě.;-)

Emefej

V té době jsem byl na ostrých střelbách na Helské kose v Baltu. Brzy ráno (cca 4:30) dne 27.4. nám přístroje poprvé ohlásily zvýšenou radiaci, poté se vše vrátilo do normálu, pochopitelně nikdo nevěděl, co se děje. Dvě další a mnohem vyšší dávky přišly okolo 23. hodiny a pak okolo třetí hodiny, ale v té době už jsme měli info, že se jedná o havárii v JE. Cvičení bylo 28.4. přerušeno, po prvotní dekontaminaci následoval transport do záložního prostoru, další důkladná dekontaminace a 30.4 transport domů. Byl jsem tak zřejmě jeden z prvních občanů, který s havárií přišel do styku. Žádné zdravotní problémy se nevyskytly.

orwell

Nezaznamenal jsem nic zvláštního. Nevím, jestli to bylo přesně 26., ale ten den jsem pracoval na zahradě a foukal svěží východní větříček. Později jsem se dozvěděl, že to přes nás přešlo ve dvou vlnách. Od jedné bývalé zdravotní sestry mám informaci, že se v naší lokalitě později vyskytly u některých lidí zdravotní problémy přisuzované této události.

annas

Měla jserm uvnitř takový ´divný pocit. Vím, že jsem šly s kolegyní na oběd, , ona říkala, že manželovi bylo špatně, odvezli ho do nemocnice. obě jsme si postěžovaly , že je nám nějak divně, , ale nevěděly jsme, co to bylo. Až jsme se později dověděly, co se stalo, daly jsem si to do souvislosti. Už jsem o tom někde psala, otázka se opakuje. Detaily si už neuvědomuji. .

Výbuch si připomenu, když se objeví zmínka V TV či tisku. Proč si připomínat nepříjemnou skutečnost.

led

Zo zvedavosti hneď 1.deň po oznámení havárie v Černobyle som si od CO (pre neznalých CO=Civilná obrana) zapožičala prenosný dozimeter (posledný voľný, ostatné už boli v teréne) a skúšala merať počas svojich ciest v priestore západného Slovenska (prirodzene mimo okolia Atomky v Jaslovských Bohuniciach).
Po týždni boli len 2 varianty:
1 – dozimeter bol nefunkčný
2 – nebol žiadny jadrový spad nebezpečný pre ľudský organizmus

PS.
poznámka pre ekohrozbu Zeme aliendrona: dokonca aj lietajúca metla fungovala bez porúch.

aliendrone

Nezaznamenal jsem nic, ale je dost dobře možné, že mi něco uniklo. Totiž – tenkrát jsem byl spíše naladěn na záznam výstřihů a triček bez podprsenek apod. BEZKONKURENČNĚ zajímavějších věcí. ;) :D :D

Navíc – KDO by se vzrušoval, když televize i tisk včetně vládních představitelů unisono mektali, že všechno je v pořádku a bezpečné, což mi něco připomíná, ale to sem tahat nebudu. ;)

Faktem je, že jsem čekl na mapě kde je Černobyl a usoudil, že je dost daleko a tudíž nějaké akutní nebezpečí nehrozí. A když nakonec ukázali v TV záběry elektrárny víceméně stojící, jen z jedné narušené budovy se „trochu čoudilo“, pustil jsem to z hlavy. Bylo jasné, že „atomový výbuch“ to v žádném případě nebyl.

Přirozeně v té době jsme všichni věděli kulový o reálných rizicích a už vůbec nic o tech. stránce a skutečném rozsahu havárie. A i když Svobodná Evropa (nebo Hlas Ameriky, už nwm) tenkrát varovala, aby lidé nevycházeli, tak bohužel v té době jsem jí už na 100% nevěřil, VĚDĚL jsem že také dovede pěkně přehánět (i když proti našim tehdejším sdělovacím prostředkům byli ve lhaní dvojky másla). :(

Takže tím to pro mě zhaslo a co si pamatuji, tak ani v hospodách to jako zajímavé téma dlouho nevydrželo. Byl jsem prostě MLADÝ (tedy blbý) a lehkomyslný.

A to jsem ještě nevěděl o existenci Její Excelence led! To bych byl pak úplně klidný, protože dnes vím, že jedovaté výpary z kouzelných lektvarů (které mají omámit a zblbnout všechny dobré muže) produkované v její chyši na kuří nožce ZÁSADNĚ a pomstychtivě směřovaly na VÝCHOD! Tedy směrem ke kolébce zhovadilých ateistických bolševiků, kteří popírali existenci čarodějnic, tedy i jí samotné. Tudíž radioaktivní mrak se NEMOHL šířit k nám, proti směru větru. ;) :D :D

Rocker

Bylo mi 13,nepamatuju si na nějaké zdravotní potíže.Dodnes jsem zdravý,před 3 roky jsme v Černobylu byli a cítím se dobře:-)

paul1

V tu dobu ne, ani potom, i když nás nahnali do 1.májového průvodu. Měl jsem 36, tedy „mladík v rozpuku“, nic jsme netušili zlého, klidně jsme chodili na houby a nějak nás zdravotní trable minuly. Až později jsem se dozvěděl od ségry, která bydlela ve Švýcarsku, že tam pálili všechno seno,. měli doporučené, aby minimalizovali pobyt v přírodě atd.

zjentek

Naopak, v té době jsem strašlivě posílil!

Jiří Bohumil

Ne. Přestože jsme byli zrovna, přesně v tuto dobu, s celou mou rodinou, na rekeraci ve Vysokých Tatrách a chodili jsme po horách. A zatím všichni žijeme.
Ale měl jsem známého, který byl v tu dobu, na služební cestě v Rusku a dokonce dosti blízko Černobylu. A ten na rakovinu umřel s odstupem cca 20 let.
Zda to mohla být ale příčinná souvislost, těžko říct.

led

aliendrone vidno, že ako mladík, ste nepoznali protičarodejnícku činnosť Kosteja Nesmrteľného, bývalého komisára Bohatierov Slniečka Vladimíra Kyjevského, ktorého ateistickí bolševíci zatajili. Jadrová explózia v Hirošime a Nagasaki, v Černobyle a Fukušime bol len čajový odvar proti Kostejovým hračičkám.