bolak

Zažívali jste vy osobně za komunismu nějaké ústrky?

Že vás vyhodili z práce, nevzali na školu nebo dokonce zavřeli?

Případně někoho z vašich blízkých..

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zakomance-proc-lide-odmitali-vstoupit-do-strany-kdyz-je-o-to-pozadali

Psala jsem o tom již několikrát obsáhleji, naposled – viz odkaz.

Měla jsem problémy s přijetím na školu, nakonec jsem se na odvolání dostala, i když ne tam, kam jsem původně chtěla. Zástupci MNV a VO KSČ navštívli ředitele a dali mu ultimatům, že když rodiče nevstoupí do družstva, musí mě „vyhodit“ ze školy. Tehdy ředitel prohlásil, že to nedopustí. (už jsem někde o tom psala). ale nebylo zbytí, rodiče do družstva vstoupili, takže jsem dostudovala. Opakovalo se i při přijetí na vysokou školu … Ale zde to bylo mnohem složitější .. nerada vzpomínám …

Vzpomínám na návštěvy zástupců VO KSČ, kteří k nám pravidelně chodili agitovat a přemlouvat rodiče, vyhrožovali … co se kolem dělo, nebudu raději uvádět … Až teprve v 90. letech jsem se někde dočetla, že ty nátlakové praktiky byly nesprávné, jenže bylo pozdě …Tzv. kulaci skončili ve vězení, drobní zemědělci nemohli plnit předepsané dodávky, odevzdávalo se sádlo, krupony z vepřů atd. Dva sousedi spáchali sebevraždu po návratu z vězení, byli to otcovi kamarádi … Všechno to, co se dělo, navíc nemožnost vykonávat práci v oboru, urychlilo otcovu smrt …
i

Další odpovědi
led

Ano, pracovala som, predstavte si tú hrôzu!
„Kdo nejde s námi, jde proti nám!“ kričalo sa v sprievodoch a uplatňovalo aj v praxi. Ale väčšina ľudí len pasívne stála na chodníku, alebo pozerala z okien (nehovorím o pivných bojovníkoch). Takže našli sa aj takí, ktorí za protisocialistickú činnosť boli vyhodení z práce, prípadne ich deťom doporučili učilište miesto strednej školy. ale krádež nie je protisocialistická činnosť, krádež je vždy krádež, tak isto aj nechuť k práci a to sme vtedy museli ťažko prekonávať, veď pracovať sa muselo, kto nepracoval bol príživníkom a to bolo trestné.

Hurá, dnes už nemusíme pracovať, ale prečo nie, keď nemusíme, ale chceme a nedestaneme prácu.

PS.
ale platí to aj dnes… a ešte výraznejšie. Nezavrú vás, ale aj nezamestnajú, štát nepomôže a človek bez príjmu už v očiach iných už nie je človek, je …

Takže, čo chcete počuť? …plač nad krivdami minulosti? …alebo porovnávanie dnešného šťastného života s utrpením minulosti? Máme naozaj, čo sme chceli a stratili sme naozaj len to, čo sme stratiť chceli?
Doplňuji:
Doplnenie v diskusii

jirkajirka

Nemohu odpovědět komunismus ještě na světě vybudován nebyl.Jinak za socialismu jsem se špatně neměl.Kdo píchá do vosího hnízda musí počítat že nějaké žihadlo dostane.Tak jak každý věděl,že hranice jsou střeženy ozbrojenými vojáky a dnes někteří si stěžují že když utíkali přes hranici tak po nich bylo stříleno někteří i zastřeleni.
Doplňuji:
Věřte ,že dnes mám větší strach na něco poukázat v práci nebo u lékaře nebo v nemocnici.Přeci už jsem starší člověk a práci potřebuji ještě dva roky. Sádlo,krupon nebo vejce bylo součástí vypočítané dodávky ale nedávalo se zadarmo Bylo proplaceno. Jakou specialitu byste vyrobili z vepřového kruponu??

autacek

V každé době se dalo přežít a ti schopnější se v každé době naučili žít, byla to doba mnohem klidnější a když jste „nečůrali proti větru“, tak se Vám žilo rozumně na každé úrovni společenského žebříčku. Doba socialismu (ke komunismu jsme to nedopracovali) neumožňovala tak velké sociální rozdíly ve společnosti jako dnes a lidi nemuseli mít pocit, že jsou otroky toho zlého kapitalisty, bylo o ně postaráno zdarma ve zdravotnictví, sociální péči, i ve stáří, měli práci, byly jesle, školky, dětská hřiště, možnost cestovat do spřátelených zemí, nicméně doba měla v jednotlivých údobích svá negativa, která se neblaze podepsala hlavně na těch, kteří měli jiné představy o třídním uspořádání a jejich místě ve společnosti, zpravidla proto, že dříve patřili rodově k té skupině spíše vykořisťujících, nikoli vykořisťovaných. Ta doba je pryč, máme tu kapitalismus, jakou tvář má si dovoďte sami. Říkat sice můžete co chcete, ale každému je to jedno. (Všeho)schopnější dnes mají takřka neomezené možnosti, ale zase se iž za politické názory nezavírá, tak že je to všechno super.

anonym

Tak můj otec nemohl jít na učení (děda se nedal do družstva), musel po škole jít hned do fabriky (ale výuční list si udělal při zaměstnání, takže o nic nepřišel), mě vyhrožoval můj nadřízený (když jsem kritizoval ve fabrice komunisty), že se moje děti nedostanou na školu (přede všemi na schůzi).
Jenže pak přišla revoluce a všechno bylo jinak.Ale já musel v r.1992 odejít z práce (snižovali stav) a s tím vedoucím jsem se několik let neviděl( mimochodem byl to jeden z vlivných funkcionářů KSČ ve fabrice) V r.2002 jsem byl nezaměstnaný a jezdil jsem po blízkém i dalekém okolí hledat práci.A dostal jsem se do firmy, kde on dělal vedoucího.Na můj dotaz na práci mi odpověděl, že jsme si nevážili toho co jsme měli a radí mě, abych šel na náměstí zvonit klíčema, třeba mě někdo tu práci dá.A do práce mě nevzal i když dalšího, který přišel druhý den po mně ano.
A tak jsem byl celý rok 2002 nezaměstna­ný.Takže co je lepší, mít práci a držet hubu a děti mít studované a nebo rebelovat a v této době být nezaměstnaný?
A v této době je to ještě horší než za komunistů.Tam jsme jako dělníci prosadili přes ROH daleko více věcí a BEZ REPRESÍ než dnes.Dneska ve firmě nesmíte nic kritizovat, za kritiku druhý měsíc máte vyhazov (všechno zažité na vlastní kůži) a NIKDE vás nevezmou, protože nový zaměstnavatel chce vědět kde jste před tím pracovali, pak si tam zavolá a ten starý zaměstnavatel vás pomluví.

klarkao

Mojí mámu nevzali na VŠ, protože rodiče nebyli ve straně :/

Braník

Komunismus v této republice nikdy neexistoval a existovat nebude,tím pádem je tato otázka bezpředmětná.

led

Nechcem dostať do rozpakov „mojich“ bodujúcich, tak dopĺňam v diskusii:
V politike slovo „nikdy“ je relatívny pojem. Tak isto aj politický pohľad naspäť je relatívny, vyvíja sa spolu so zmenou politického, spoločenského a historického vedomia.
„Bude to takto a nikdy nepripustíme zmenu“ znamená, že zmena sa blíži.

pre Branik
komunizmus ako živé politické zriadenie skutočne skutočne v žiadnom štáte nebol. Teoreticky by sme s určitým nadhľadom mohli „komustickým zriadením“ mohli nazvať spoločenské zriadenia prehistorických ľudí, či ľudí žijúcich aj v „historickom období“ v spoločenstve „prehistorický ľudí“.
K druhej časti vášho príspevku, človek a spoločenské zriadenia sa neustále vyvíjajú, hľadajú sa rôzne spôsoby spolužitia, preto nemožno hovoriť dopredu „to nikdy nebude“, možno len predpokladať určitý vývoj spoločenských zmien a snažiť sa zabrániť neblahým prekonaným zmenám v ich obnovení.

Pre bolaka,
oplotenie západných hraníc Československa bolo ako dôsledok vtedajších spoločenských zmien vo svete na zabránenie prenikaniu nežiaducich vplyvov a ľudí v oboch smeroch. Nebolo to jednostranné.
Spomínam si dokonca na akýsi paradox po zlikvidovaní zábran a plotov na hraniciach po „Nežnej“ Rakúska strana nasadila na hranice zvýšené počty svojich policajných a vojenských síl na pohraničné územie, kde občas pri našich prvých „slobodných krokoch“ v Rakúsku sme skoro šľapli na skryté zamaskované rakúske hliadky. Skutočný prípad viac než 2 týždne sme nevedeli nič o našom kolegovi, ktorý zjavne v noci zablúdil (žiadna hraničná čiara nebola na zami nakreslená), až sa nám ozval z Rakúskeho väzenia, bol zadržaný takouto skrytou hliadkou a kedže neplánoval „prechod“ nemal u seba pas, tak ho hneď zavreli. Skoro kvôli takejto „neplánovanej absencii“ prišiel o prácu, výpoveď už mu bola poslaná.Takže ako vidíte, aj Rakušania si bránili svoje územie.

bolak

jirkajirka: Hele, když se v tom tak vyznáš :) jednou jsem se tu ptal, z jakýho důvodu byly uvařený hranice a obehnaný drátama, mohl bys mi na to odpovědět? Já to pořád moc nechápu, přece kdyby tady bylo v tý době tak nádherně a všude jinde bída a hlad, tak proč by měl někdo potom důvod utíkat pryč? A proč se po takových lidech ještě střílelo? Vždyť to museli být evidentně pomatenci…

A to se nikdo neptal? To nepřišlo nikomu divný, tohleto rozporuplný opatření?

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-bylo-za-komunismu-oficialni-oduvodneni-toho-ze-jsou-uzavreny-hranice

jirkajirka

Píši jen jak to působilo na mne.Kapitalis­mus,komunismus každý má své pro a proti.Myslíš,že hranice byli střežené jen proto aby Češi neutíkali?Kdo vyvolal obě světové války. komunisti, a proč Co bylo embargo,Znali komunisti slovo bezdomovec,ne­zaměstnaný,so­cialka.člověk v nouzi,příspěvek v hmotné nouzi?,Kolik komunisti podvodníku,zlo­děju,vrahu osvobodili amnetii. Jak Havel a Klaus? Dnes je svoboda slova ale musíš držet hubu i tady na poradně jinak Tě hned smažou.Stačí se zeptat na bodování. Každý kdo v té době žil ví své. Mohu také říkat že jsem se nedostal na vysokou protože rodiče chodili do kostela ale je to skutečná pravda? Když se někdo dnes nedostane na vysokou tak je to proto,že rodiče byli komunisti???
V socialismu zloději kradli toaletní papír, mýdlo, tužky.
V kapitalismu zloději kradou fabriky, vyrábějící toaletní papír, mýdla, tužky.

V socialismu dělníci dostávali přebytky.
V kapitalismu, jsou dělníci přebytkem.

V socialismu kradlo hodně lidí, ale málo.

V kapitalismu krade málo lidí, ale zato hodně.

V socialismu se o zlodějích psalo v černé kronice a seděli v base.
V kapitalismu se o zlodějích píše jako o celebritách a sedí v daňovém ráji.
=

anonym

pro jirkajirak
Plně s tebou souhlasím.
pro bolak
Ono to nebylo jen kvůli tomu, aby lidi nemohli ven (komunisti si snažili chránit mozky aby jim neutíkaly), ale hlavně aby nám sem nelezli různí narušitelé a pokud se jim podařilo vymýtit různé nemoce, tak aby nám je sem jiní nezatáhli (vymýcen černý kašel. po otevření hranic se znova objevil, vymýcena tuberkoloza, po revoluci je tady zase, černé neštovice vymýceny, po revoluci opět tady, v padesátých letech vymýcena tuberkoloza u dobytka, naše republika byla první, která v šedesátých letech měla zdravý dobytek).Kdyby byly zavřené hranice, myslíš, že by tady byla nemoc šílených krav, slepičí mor atd.
Všechno má své pro a proti.