lexx

Zažili jste někdy divný pocit

že jste sám (sama) v celém Vesmíru a všechno okolní, svět, předměty i lidé jsou pouze iluzí, fikci a mámením smyslů ? Prostě neexistují. Tomu se říká solipsizmus.

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=solip­sizmus

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že interpretace vaše pochopení solipsismu není správná. I když solipsismus = já sám vnímám.

Vycházejme z toho, že svět je opravdu moje představa, jak tvrdil např. Berkeley, že existovat znamená být vnímán. To ale nevylučuje existenci více lidí, i když nebudou vnímáni. I kdyby lidstvo zaniklo, svět bude existovat sám na základě přírodních zákonitostí, ale člověk mu dává podobu ať již svými představami či rozumem (myslím, tedy jsem).
Podle zmiňovaného filozofa v každém momentě žije jedinec, který vnímá věci kolem sebe stejně jako další jedinec, protože vnímání je darem od boha. Člověk rozhoduje o tom, jaký bude svět a vytváří ho. Opravdu jen on je schopen mu dát určitou podobu, nikoliv však na základě nějakých iluzí či fikcí…

Jde o teorii krajního subjektivismu -uspořádání světa je dílem člověka, svět existuje díky člověku. Je to tak???? Co bylo před člověkem?

Co když budeme uvažovat opačně, existuje svět a neexistuji já, protože ten jedinec, který by mě měl vidět, není nablízku …??? Opačný extrém…

Vl. věd.

Další odpovědi
Andělé

Tak to slyším poprvé. A chtěla bych ho zažít,když bych navštívila naší vládu…

anonym

Svet ktery si myslime , ze vidime , je jen pouhym nahledem .. , jen popisem sveta.
( jsem ale trochu blazen , tak me neberte moc vazne ). 🙂 -iv-

Drap

Nezažil, a snad ani nezažiji

rosinka

  • iv-, vůbec nejsi blázen, naopak!!!!

vagra

To Kerrberus-moc hezky vysvětleno. Tak dobře, že jsem to pochopil i já…:D

Kerberus

Vagro, děkuji.