Avatar uživatele
lexx

Zažili jste někdy divný pocit

že jste sám (sama) v celém Vesmíru a všechno okolní, svět, předměty i lidé jsou pouze iluzí, fikci a mámením smyslů ? Prostě neexistují. Tomu se říká solipsizmus.

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=solip­sizmus

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? anonym, Meropa před 4547 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Domnívám se, že interpretace vaše pochopení solipsismu není správná. I když solipsismus = já sám vnímám.

Vycházejme z toho, že svět je opravdu moje představa, jak tvrdil např. Berkeley, že existovat znamená být vnímán. To ale nevylučuje existenci více lidí, i když nebudou vnímáni. I kdyby lidstvo zaniklo, svět bude existovat sám na základě přírodních zákonitostí, ale člověk mu dává podobu ať již svými představami či rozumem (myslím, tedy jsem).
Podle zmiňovaného filozofa v každém momentě žije jedinec, který vnímá věci kolem sebe stejně jako další jedinec, protože vnímání je darem od boha. Člověk rozhoduje o tom, jaký bude svět a vytváří ho. Opravdu jen on je schopen mu dát určitou podobu, nikoliv však na základě nějakých iluzí či fikcí…

Jde o teorii krajního subjektivismu -uspořádání světa je dílem člověka, svět existuje díky člověku. Je to tak???? Co bylo před člověkem?

Co když budeme uvažovat opačně, existuje svět a neexistuji já, protože ten jedinec, který by mě měl vidět, není nablízku …??? Opačný extrém…

Vl. věd.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Andělé

Tak to slyším poprvé. A chtěla bych ho zažít,když bych navštívila naší vládu…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Svet ktery si myslime , ze vidime , je jen pouhym nahledem .. , jen popisem sveta.
( jsem ale trochu blazen , tak me neberte moc vazne ). 🙂 -iv-

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Nezažil, a snad ani nezažiji

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
rosinka

  • iv-, vůbec nejsi blázen, naopak!!!!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
vagra

To Kerrberus-moc hezky vysvětleno. Tak dobře, že jsem to pochopil i já…:D

před 4546 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Vagro, děkuji.

před 4546 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek