Zažádat o důchod, co je potřeba?

Mám astma a když jsem tam byl, bylo mi řečeno, že potřebují všechno, kde jsem celé léta pobýval. Ať už smlouvy z práce, či vysvědčení ze škol. Ikdyž tak nějak asi vím, co je potřeba.. tak se radši ptám konkrétně, jestli to všechno takhle stačí. Jinak se to řeší ještě podle věku, ale dál už nevím. Děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
ivzez

Ze střední školy stačí maturitní vysvědčení,
vysokou školu doložíte vysokoškolským diplomem.

Zjistěte si na ČSSZ, co všechno už mají doloženo. Vy budete
dokládat jenom ta zaměstnání, kde zaměstnavatelé nesplnili svou
povinnost (nedoložili všechno, co měli).

Pracovní smlouvy nejsou moc vhodné, protože obsahují jenom den nástupu
do zaměstnání. Jeho trvání byste měl doložit potvrzením o zaměstnání, ještě
lépe evidenčními listy důchodového pojištění (ELDP).

Další odpovědi
Arne1

Tos narazil na skoupou pracovnici. Když jsem tam nedávno byl já,
tak se na mne podívala do počítače, měla tam naskenované prakticky všechno od studií (včetně toho že jsem na rok přerušil) a všechny materiály od zaměstnavatele. Chybělo tam akorát 5 měsíců pracovního poměru v době přerušení studia. Takže tohle jsem si sehnal a doplnil. Pak to sepsala, dala mi papír k vyplnění zaměstnavatelem.
Jo, a předem jsem si v bance vyřídil potvrzení o bankovním účtu kam chci aby mi důchod posílali.

led

Pri starobnom dôchodku…
Tak ako uvádza ivzez. Ale stáva sa, že niektoré doklady vzhľadom na živelné pohromy chýbajú aj v archívoch, napríklad vytopenie archívu bývalej finančnej správy a podobne
V prípade, že niektorý z týchto dokladov chýba, môžu pomôcť výplatné pásky, vysvedčenia (od 15.roku veku), alebo Čestné prehlasenie o zamestnaní, štúdiu, podpísané 2 svedkami (vtedajšími spolupracovníkmi, alebo spolužiakmi) a overené notárom.
Napríklad, keď som si vybavovala dôchodok, doklady zo strednej školy z Prahy boli medzi zničenými dokladmi v Pražskom archíve, pomohli vysvedčenia, podobne aj chýbajúce doklady z vytopeného archívu FinSprávy zamestnanie potvrdili 2 svedkovia.

Drap

Ano, doklady o všech zaměstnáních a OP

Kepler

Nevím o jaký důchod vám jde, jestli invalidní, nebo starobní. Pokud o starobní, stačí zažádat na příslušném OSSZ. Pokud zaměstnavatelé, případně školy plnily své povinnosti jak měli, tj. vydaly evidenční listy důchodového pojištění, pak není problém, OSSZ si díky propojení institucí zjistí vše sama a nic nemusíte dokládat. Dokládat vysvědčení je blbost, na prospěchu nezáleží, jde o délku a období studia po základní škole. Jinak je to tak, jak už popsala kolegyně izvez.