Aerie

Zavrtání šroubu

Potřebovala bych přimontovat petlici ke dveřim. Ale nevím jestli mam nejdrív vrtačkou předvrtat do rámu dveří díru menšího průměru než je šroub a pak to tam šroubovákem zavrtat, nebo nějak jinak. Žádný chlap po ruce není a tak si to musim udělat sama a nevim no :)

Nejlepší odpověď
Sůwa

Je malý rozdíl, jestli do dřeva, nebo do kovu. V každém případě je třeba vyvrtat dírku o průměru stejném jako je dřík vrutu, aby měl závit v čem držet a šroubování šlo lehce. Do dřeva jsou vhodné samořezné vruty se zinkochromátovou upravou ( žluté ) u petlice nejspíš půlkulatá hlava. Do kovu jsou i samořezky s malým vrtáčkem na špičce – TEX. Hlava bývá křížová – do dřeva PZ, do kovu PH a měl by být i k tomu odpovídající šroubovák.

Další odpovědi
hanulka11

já bych předvrtala nebozízkem dírku a pak přišroubovala šroub

Hlada

Ano, musí se předvrtat díra. Jestli je rám dřevěný, tak o průměru dříku, jestli kovový, tak 0,8 průměru šroubu.

venkovan

Vrut do 5 mm průměru bych tam rovnou zašrouboval – tedy pokud je nějaký elektrický šroubovák s vhodným bitem.
A jak je možné, že není po ruce žádný chlap?

Michal Kole

maximální velikost vrtáku je velikost MALÉHO průměru závitu, u dřevotřísky raději menší.