WH15

Závislost v českém jazyce

Nemám ponětí o co tu jde, ty zastaralé učebnice jsou špatné a já bych potřeboval jednoduché vysvětlení přimykání, shoda a řízenost. Děkuju moc.

Nejlepší odpověď
annas

Shoda – nejjednodušší – malý chlapec, pěkná kniha – podst. jméno se shoduje se jménem přídavným – ve větě přívlastek shodný. Podst. jméno může být různými větnými členy.
Shoda přísudku s podmětem – chlapci koukali, města byla obovská atd. . nemohu dát jiný tvar.
Doplněk – chlapec se vrátil domů unavený.

člen závislý se shoduje s členem řídícím v pádě, rodu, čísle nebo osobě

– uplatňuje se v přísudku, přívlastku a doplňku

Řízenost – člen řídící vyžaduje určitý pád u slova závislého – chlapec četl knihu – sloveso číst vyžaduje 4.p., takže sloveso řídí závislé jméno nebo zájmeno. PKN – trhání blatouchů, četba knih – řídící jméno žádá určitý pád., neshodný doplněk – zvolili ho vedoucím x za svého vedoucího

člen řídící určuje pád závislého jména

  • uplatňuje se v předmětu, neshodném přívlastku, neshodného doplňku

--
Přimykání – není vyjádřené žádnými mluvnickými prostředky., jde jen o významový vztah.- uplatňuje se u příslovečného určení a neshodného doplňku

mohu říct – trhali včera, trhali u potoka, trhali rychle – nezáleží, který pádl podle významu doplním.

dům u nádraží

Malá Jana nakreslila do sešitu pěkný obrázek.

Malá Jana – shoda, Jana nakreslila – shoda, nakresila obrázek – řízenost, pěkný obrázek – shoda, nakreslila do sešitu – přimykání.

Pokud nebude něco jasné, dopište, doplním až zítra.