waglen

Závěť, nebo smlouva v případě nezletilé? Musí o tom vědět zákonný zástupce?

jak mohu doclit, aby po mé smrti zůstal můj dům mé vnučce (7 let). Mám jen ji a dceru, ale ta o dům nejeví zájem. V případě, že by dědila ona, dům by prodala. Chci, aby měla vnučka kde bydlet.

Nejlepší odpověď
Hans51

Případný dědic ze závěti vůbec nemusí vědět o tom, že si jej zůstavitel v závěti vybral jako dědice. Ideálním postupem by se ve Vašem případě jevilo sepsání závěti s tím, že vnučce odkážete celý dům. Doporučuji však tuto závěť uložit u notáře, aby se vědělo, že nějaká vůbec existuje.

Avšak toto s sebou nese (a až na výjimku se tomu nedá vyhnout, je to zákonný požadavek) existenci tzv. nepominutelného dědice. Tím je takový, kterému náleží z pozůstalosti povinný díl (bez ohledu na ustanovení závěti apod.). Nepominutelným dědicem je zde Vaše dcera. Protože je dospělá, má nárok na čtvrtinu jejího zákonného dědického podílu. Velikost tohoto zákonného podílu (bude použit pouze pro teoretický výpočet povinného dílu; pokud by závěť pokryla veškerý Váš majetek, zákonní dědicové nebudou) by v případě, kdy máte pouze dceru a vnučku, byla 1/4 domu (neboť by dcera, jako jediné Vaše dítě v případě, kdy byste neměla manžela, dědila dům celý).

Jedinou možností, kdy by povinný díl nepřicházel v úvahu (vnučce by tedy nevzniklo podílové spoluvlastnictví k domu s její matkou), je situace, kdy by Vaše dcera dědictví odmítla.

Další odpovědi
gecco

Smlouvu za nezletilosti musí podepsat zákonný zástupce…
Se závěti nemusí být dědicové seznámení, i když je to vhodné…
Také lze nemovitost zatížit břemenem (např. Že nesmí být prodána do zletilosti vnučky) – pozor, do závěti nelze podmínku vložit…
Jen je potřeba myslet na neopomitelnutost dědiců že zákona (dcera).
_____
Nejlepší by bylo závěť sepsat u notáře…
😉