Věra93

IS nabízí zavedení optické sítě. Nesouhlasí-li majitel jednoho domu, ostatní ano, je možné uzavřít nějakou dohodu atd.?

Jedena internetova spolecnost, nabidla na nasem sidlisti vedst optickou sit. Jelikoz se jedna o radove domy, vedeni site by melo byt po pudach domu. Slibili rychlost internetu 100Mb/s.

Zajimalo by me, kdyz jeden majitel domu nebude souhlasit, ale okolni majitele maji zajem, zda je mozne udelat nejakou dohodu se spolecnosti neco za neco, nebo by se to pripadne resilo nejakym sporem na urade? Mate prosim nekdo nejakou zkusenost?

Zavedeni opticke site

Presne me zajima, jak se by se resil spor, o vedeni opticke site. Majitel domu ktery nesouhlasi bydli priblizne v pulce radovych domu. Ostatni majitele o zavedeni maji zajem. Zda by se vedeni nejakym zpusobem prerusilo, pripadne by se to reilo nejakym sporem na urade, na soude, kde by firma dostala povoleni vedst sit, i kdyz majitel nema o tuto sluzbu zajem a nesouhlasil by s instalaci.

Odpovědi
Funna

něco za něco…to asi fungovat nebude a spor na úřadě?…pokud vezmu vedení v domě (přívod do prvního domu z venku je něco jiného), na to není třeba žádné úřední povolení, jen souhlas majitele, takže co chcete řešit?

tak znovu…nemůžete nikoho donutit, aby si do domu naistaloval něco, co nechce…a pokud je uprostřed, tak nezbude nic jiného, než tento dům bud obejít venkem, nebo druhou půlku zapojit z druhé strany a znovu opakuji – žádný úřad nebude řešit „žabomyší“ války…pokud je od majitele dán jasný nesouhlas, tak má prostě společnost smůlu – je to pořád soukromá osoba, jak společenství vlastníků domu, popř. jeden vlastník (nevím kolik má jeden dům majitelů), tak internetová firma – takže nějaké vyvlastnění, nebo přikázání ve veřejném zájmu tu nehrozí ani náhodou!!!…nevím jak by Vám bylo, kdyby někdo sahal na Vaše vlastnická prává, např. na automobil – příklad – celý dům sousedů rozhodl, že Vaše auto je modré, nám se jim nelíbí, tak si ho musíte nechat přestříkat na červenou a pokud ne, tak s tím půjdou k soudu – vypadát to jako hloupý vtip, že?… ale je to úplně stejný princip, jako někoho nutit k protažení kabelu jeho majetkem – půdou…

Hlada

Pokud majitel nemovitosti nesouhlasí, aby se přes jeho půdu něco vedlo, tak se to tudy nemůže vést a není možné to žádným sporem vynutit. Bylo by asi možné navrhnout mu nájemní smlouvu.
Domnívám se, že vedení čehokoli přes cizí nemovitost je vždy řešení špatné, protože často vede ke sporům. Jak můžete teď vědět, že služba bude i v budoucnosti výhodná? Jak se to např. bude řešit, když někdo další službu vypoví, vedení přeruší a za jeho spojení bude požadovat vysoké nájemné?

Dochy

Spor těžko, jedině nějakou dohodu s nějakým protiplněním ať už ze strany společnosti nabízející konektivitu, nebo od vás, zájemců… Protažení slaboproudého kabelu půdou nevidím jako velký zásah, který by majiteli měl extrémně vadit, ale jde o jeho dům a jeho svobodnou vůli.

anonym

zkuste vymyslet jak vést kabel mimo jeho pozemek (třeba i za cenu toho, že by musel být delší a vedl z opačné strany) … s tímhle vám ale nejlépe poradí přímo CETIN viz https://www.ce­tin.cz/kontak­ty … domnívám se každopádně že pokud dotyčný nesouhlasí prostě nebudete moci přes jeho pozemek vést nic, na veřejný zájem to rozhodně neuhrajete.

anonym

Vyvoláním jakéhokoliv sporu jen zavřete dveře budoucímu vyjednávání třeba o pronájmu té trubky v zemi kterou kabel povedete 🙂 To by se vám ale mohlo pěkně prodražit, je otázkou v jaké je dotyčný finanční situaci.

Funna

goeorge, není to vedení přes půdu (pozemek)ú, ale půdu (pod střechou) 🙂 …a pochybuju, že na sídlišti někdo vlasní pozemek mezi domy, ten bude města…a propó…existuje spooousta společností, které tahají vlastní optické kabely…Cetin je jen jeden z nich, tazatelka určitě ví, která to je…

anonym

🙂 díky za objasnění, pak tedy odpověď skrečuji jako irelevantní.

Nicméně pokud jde o CETIN, ano je mi jasné že je jeden z mnoha ale který jiný správce optické infrastruktury pronajímá kabely i jiným ISP ? Většinou jsem se setkal s tím že ostatní nabízí řešení kdy kabel patří jedinému ISP a vy nemáte možnost uniku za lepší nabídkou. U Cetinu ta možnost teoreticky je, nejste vázáni jen na O2 (no teoreticky, samozřejmě záleží na tom jakou cenovou politiku praktikuje cetin vůči ostatním a jak moc O2 zvýhodňuje) …