quentos

Zasviněné baterky – co s nimi?

Jde o baterie vel. AA do kapesního přehrávače. Zasviněnost nebrání provozu, nicméně mě otravuje, jak po čemsi lepí na dotek. Předpokládám, že nesmějí přijít do styku s vlhkostí, takže nějaké otírání vlhkým hadříkem zřejmě nepřipadá v úvahu. Mám tedy na výběr jen mezi vyhozením a smířením se s jejich zasviněností? Dík

Nejlepší odpověď
Pájo

Pokud z baterií mokvá obsah = elektrolyt, jsou poškozené a stejně Vám dlouho nevydrží. Mají porušený plášť a jen riskujete poškození přehrávače (při zatečení). Vyhoďte je (resp. vraťte k likvidaci) a kupte si nové.

Další odpovědi
mosoj

Předpokládám, že se jedná o AA AKU ( nabíjecí baterie).
Pokud jsou opravdu netěsné ( a nejsou staré desítky let) tak je to následkem nabíjení velkým proudem !!!, tedy nevhodnou nabíječkou. Určitě jsou po ukončení nabíjení horké !!
Pokud to tak je, tak se vám to dříve nebo později může stát i s novými AKU.
Doplňuji:
Pokud jde o omývání baterií tak bez obav !!! Zejména u typu AA, AAA či podobných. Tyto baterie jsou hermeticky uzavřené a jejich netěsnost se poruší když následkem velkého nabíjecího proudu začne náplň baterie „vařit a plynovat“. Baterie se nafouknou nebo někde povolí zalisovaný spoj . Baterie mohou i vybuchnou a zranit.

pl4toon

Souhlasím s Pájo, nenapadá mě důvod, proč nechávat poškozené a „zasviněné“ baterie dál v zařízení. Prostě je vyhodit, prostor pro baterie vyčistit a dát nové.