Kepler

Zástrčka jde ze zásuvky ztuha, dá se s tím něco udělat?

Používám ji dost často, takže mi to dost vadí.
Hlada: díky, věděl jsem, že kdo maže, ten jede. Jen vědět čím, to mi docvaklo až později 🙂

Nejlepší odpověď
Hlada

Namazat.

Další odpovědi
BENYTA

Taky se mi to stává…řeším to pouze tak,že při zasunování dodržuji maximálně vodorovnou polohu,a při vysunování přidržuji ochranný kryt zásuvky tlakem ke zdi druhou rukou. Ač to zní směšně,mám doma elektrikáře,který mi řekl,že pro to nemůžu víc udělat. V žádném případě zástrčku nijak nepřibrušovat atd. a jak už řekl jáára, rozhodně je horší opak,volná,ta může být i nebezpečná. Tak trpělivost,ona se trochu časem ochodí.

Edison

Jaká zástrřka (správně vidlice) z jaké zásuvky? Prosím specifikovat. U zásuvek rozvodu 230VAC rozhodně nedoporučuji něco „rozvolňovat“!! Pokud příliš snížíte přítlaky, nebo budou kontakty pokřiveny – nebudou mít plošný, ale přímkový, neřku-li bodový, dotyk, zvýší se podstatně přechodový odpor, začně docházet k přehřívání a může to vést až k požáru!

Doplnění: Podle konstrukce kontaktů zásuvky, pokud jsou to plíšky, které k sobě tlačí taková „drátěná svorka“, mohlo by se snadno stát, že bude roztažena natolik, že z těch plíšků spadne… Důsledky si už jistě dovedete představit sami (kontakty bez hlavní pružné části).

jáára

Rozvolnit, mechanicky, výměnou. Ale je dobře, že tam pevně drží. Vadila by mi spíše rozviklaná – vypadávající.

hapiky

Nechci být nezdvořilý, ale nejde náhodou o sex? Zásuvka, zástrčka, namazat kolík…

mzm

Jak píše Hlada, namazat. Asi ne vazelínou, ale prostředkem k tomu určeným. Viz komentáře.

Emefej

Starý a vyzkoušený trik – lehce namazat červenou leštěnkou na nábytek Diava.

Cenobita

Jde o dva problémy.

  1. Pokud jde o běžnou zásuvku, bez bezpečnostní krytky, tak by mělo stačit namazat, případně rozebrat a upravit přítlak pera.
  2. Pokud jde o zásuvku, ve které je bezpečnostní krytky, která vždy po vytažení zástrčky zakryje otvory (slouží k tomu aby děti nestrkaly do otvorů dráty) tak je problém složitější, musela by se bezpečnostní krytka/pojistka demontovat. Ovšem to nemám vyzkoušené. Bezpečnostní prodlužovačky je ovšem škoda zbavovat tohoto ochranného prvku. Mělo by stačit namazat, doporučuji pouze silikonový olej.
  3. Nebo doporučuji používat ony bezpečnostní prodlužovačky tam, kde není tak velký provoz z vyndáváním a nandáváním zástrčky.

Lamalam

https://www.dvap­taci.cz/dilen­ska-chemie-do-dilny-mazivo-cistic-olej-lepidlo-tmel/kontaktol-vazelina-na-konektory-vaseline/p2242

Edison

Hele… není to taková ta zásuvka s těmi „automatickými“ krycími serepetičkami? To je pěkný svinstvo a já to vždy z nich vyhazuji.

led

BENYTA s tým pridržovaním krytu robíte dobre (v škole by som vám dala za 1), je to lepšie než vytrhnúť kryt aj so zásuvkou zo steny, ako pomerne často vidím

Edison

To to musí být pořádně uděláno… 😉

led

Poznám prípady, kde dokázali vytrhnúť zásuvku aj s krabicou,

Edison

Já taky. Proto to píšu: POŘÁDNĚ…

Kepler

hapiky: tak teď jsi mě dostal, na to jsem fakt nepomyslel:-)) Ty kolíky jsou dva (což by mohla být výhoda), ale opravdu patří elektrickému zařízení. Mně už vlastně ani lubrikanty nezajímají.

hapiky

Jo, jasně, já jen pro jistotu…

jáára

Taky co výrobce, to jiná tolerance, takže se může stát, že prostě nepasují. A to není dobrý – bezpečný.

Kepler

A co takhle přimáznout kolíky nějakou vazelínou? Mně samotnému to připadá taky jako blbost, ale takovou radu jsem si na netu přečetl pro případ, že ti žárovka při pokusu o vyšroubování zůstane v ruce a odtrhne se od závitové části. Přece jde o elektrický kontakt a vazelína je izolant…

Edison

Když přimáznout, tak vazelínou na kontakty!! Jinak to zavání průšvihem!!

Edison

A vůbec… Pozor na to, vazelína udělá jednu věc: Jak budete vidlici vytahovat, udělá ta vazelína takovej ten „vlásek“, nebo jak to nazvat… Znáte to, když oddělujete dvě věci, mezi kterými je gel, vazelína a tak… A tam to může právě nadělat tu největší paseku, a to bez ohledu na to, jakou vazelínu použijete, protože ten vlásek ten výkon prostě nepřevede. Proč jsou asi u výkonnějších přístrojů silnější šňuru, žejo…

Hlada

Není to blbost. I komerčně prodávané přípravky na kontakty obsahují mazivo. Zvýšení přechodového odporu je naprosto bezvýznamné. Na něm se podílí hlavně koroze kontaktů, která také způsobuje drhnutí kontaktů. Mazivo je naopak chrání před další korozí.

Kepler

Tak tohle považuju za nejužitečnější odpověď! Můj starý mozek se rozpomněl, že existují i spraye typu „kontaktol“, které nejen mažou a čistí, ale jsou i vodivé. Jsi nominován, i když podle jednoslovné odpovědi se to někomu bude zdát divné 🙂

mzm

Hlada opravdu nekecá. :)
Zrovna se koukám na sprej, co mám za sebou na poličce. Je na něm napsáno „Contact cleaner 390“. Používám to na konektory ke svým RC – typicky TX60– ten zvládne běžně kontinuálně 60A. Povrch je i trochu mastný, takže se lépe vytahuje. Na běžnou zásuvku to tedy musí stačit taky.

Edison

Ano, kontaktní spej bez problémů. On má několik vlastností: Čistí, chrání, ale taky se odpařuje a zanechává pouze takový film… Tam není problém ten, jako s vazelínou.

JájsemRaibek

To s tou vazelínou jsem teď taky četl a příjde mi to jako blbost, kdy vlivem vazelíny vznikne elektrický odpor a za následek může být až požár.
Tak nevím nevím.

Kepler

Fajn, díky všem za odpovědi. Že to byl ale porod, ale že jsem došel k odpovědi, to je hlavní! Tak se taky pořádně namažte!

Edison

Ona ta odpověď totiž není tak jednoduchá… Zásadní bývá zjištění příčin. Někdy se třeba stává, že se zachytávaj ty slabší kolíky do 10A. Ony jsou v podstatě plastový a maj jen kovovou čepičku, která tovří kontakt. A pokud je to blbě udělaný, tak se ta čepička uvnitř zásuvky může o něco zachytit. A když se sejde blbá vidlice a blbá zásuvka… je několik možností jak to může dopadnout: mj. utržením kolíku, oddělením čepičky kolíku a podobně. Pro ty jsou ty zásuvky s krytkama dírek největší zlo.

jáára

UŽ SEM NAMAZANEJ, JAKO SPREJE NA KONTAKTY znám, ale používám na auta nebo tak něco. na silovou eletriku jsem to nezkoušel a asi ani nebudu. #přímýkontakt