roxilox

Zástavní právo smluvní – co hrozí?

Hodlám si pronajmout byt od majitele, ale zjistial jsem z katastru nemovitostí, že na daném bytě je Záastavní právo smluvní. Co to znamená? a hlavně může mi ho vůbec majitel pronajmout ? nehrozí, že by mě někdo z toho bytu vyhodil třeba proto, že majitel přestal někde platit půjčku a jeho věřitel by mě chtěl z bytu vyhodit i když bych měl zaplacený nájem majiteli? Děkuji za odpovědi..

Nejlepší odpověď
autacek

Zástavní právo smluvní garantuje věřiteli navrácení zapůjčených prostředků.

Žádná z tebou popsaných okolností nehrozí, pochopitelně že nebrání-li tomu jiná skutečnost, majitel svoji nemovitost pronajmout může i když je na ni zástava.. V případě změny vlastnictví by přešly stávající práva a závazky (tedy i vzniklé z nájemní smlouvy), na nového vlastníka a pro Tebe by se nic neměnilo.

Další odpovědi
ponovotny

jak říká autacek, jen ještě dodám, že nemusíš mít velkou obavu z toho, že by o byt přišel, protože přestane platit…, protože ji pravděpodobně budeš platit ty

anonym

Nic, může se jednat o byt pořízený z hypotéky, půjčky apod. V případě problémů přechází veškeré práva a povinnosti na věřitele, včetně nájemníků.