kurec

Zastaví se někdy otáčení země?

Jsem slyšel že před x lety byl den na zemi jen 4–6 hodin takže se rychleji otáčela je to pravda?
Samozdřejmě jsou to miliony a miliony let ale je možné že se někdy zastaví?

Odpovědi
Dochy

Aktuálně je Země bržděna zejména měsícem (slapovými silami), částečně sluncem. Myslím že nic z toho není schopno ji zastavit v historicky ani geologicky dohledné době.

Wiki:
Analýzou starých astronomických záznamů z dob 700 př. n. l. až 1600 n.l. doplněných o novější údaje se zjistilo, že za posledních 2700 let se snižovala rychlost zemské rotaci o v průměru 0,0017 vteřiny za století.[2] Jde o kombinaci vlivu výměny momentu hybnosti mezi Zemí a Měsícem (Země je zpomalována o 0,0023 s/století a Měsíc se vzdaluje o 3,8 cm za rok) s vlivem zvětšování zploštění Země v důsledku úbytku ledovců z vysokých zeměpisných šířek po poslední době ledové a přesunu táním vzniklé vody do oblasti rovníku (nárůst zploštění vede k zmenšení momentu hybnosti a tím pádem k zpomalení rotace, podobně jako když baletka v piruetě rozpažením zpomalí svoji rotaci a zastaví).

Za asi 500 milionů let bude vzdálenost Měsíce činit 62 zemských poloměrů a den se prodlouží na 26 hodin.

Kelt

Princip otáčení Země a vlčka je stejný, vše se jednou přestane otáčet, jakmile přestane působit síla. Jaká je příčina to nevím, ale když změna už byla, tak může být znovu.

Drap

Ano je to možné. Vše jednou zanikne, tedy i otáčení země.