kurt9

Nevíte, zda můžu čekat nějaký postih, když jsem zastavil na křižovatce za čarou?

zastavení na křižovatce za čarou

přijížděl jsem na křižovatku svítilo červené světlo,nějakým nedopatřením jsem přejel předními koly svislou čaru,křižovatka je opatřena kamerou,viděl jsem záblesk tak vyfotilo,můžu čekat když jsem stal kousek za čarou nějaký postih

Nejlepší odpověď
Edison

§ 70

(2) Při řízení provozu na křižovatce znamená pro řidiče

  1. signál s červeným světlem „Stůj!“ povinnost zastavit vozidlo před dopravní značkou „Příčná čára souvislá“, „Příčná čára souvislá se symbolem Dej přednost v jízdě!“ a „Příčná čára souvislá s nápisem STOP“, a kde taková dopravní značka není, před světelným signalizačním zařízením…

Doplnění:
Přestupky

§ 125c
Přestupky fyzických osob
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích

  1. při řízení vozidla

5. v rozporu s § 4 písm. b) a c) nezastaví vozidlo na signál, který jí přikazuje zastavit vozidlo nebo na pokyn „Stůj“ daný při řízení nebo usměrňování provozu na pozemních komunikacích…

Z toho plyne:
(5) Za přestupek se uloží pokuta

  1. od 4000 do 7500 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodu 5 spáchaný v období dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsíců dvakrát a vícekrát,
  2. od 2500 do 5000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 3, 5, 6, 8 a 9, písm. g) a i) a podle odstavce 4,

(6) Zákaz činnosti se uloží na dobu

  1. od jednoho měsíce do šesti měsíců
  1. tomu, kdo spáchal přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 3, 5, 6 a 8, písm. g) a i) v období dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsíců dvakrát a vícekrát,
  2. tomu, kdo spáchal přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodu 5 úmyslně tím, že nezastavil vozidlo na pokyn „Stůj“ daný při řízení nebo usměrňování provozu na pozemních komunikacích anebo při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích…

Body: nezastavení vozidla na signál, který přikazuje řidiči zastavit vozidlo, nebo nezastavení vozidla na pokyn „Stůj“ daný při řízení nebo usměrňování provozu na pozemních komunikacích anebo při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích osobou k tomu oprávněnou 5 bodů.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361#cast1-hlava2

Další odpovědi
Drap

Záleží na konkrétní situaci a na tom, kdo to bude posuzovat. Zatím věř a doufej, že to bude v pořádku.

cukrar

Nikdo nevíme, jak to probíhalo, odpověď je jen hádání..

orestez

Trhanými pohyby jezdím s prázdným vozem. Ten se chová jinak, než naložený. I když několik metrů před semaforem blikne oranžová a současně červená, protože zrovna ladí světla, brzdit můžeš, jet však musíš křižovatkou a pokud zastavíš vozidlo tam kde jsou téměř souvislé kolony vozidel, zajisti vjezd třeba vjíždějících busů MHD. Křižovatky s nimi jsou značeny vodorovnými značeními žlutou. Brzdit na oranžovou, mno, to lze s s malými vozítky. Na YouTube je kanál Autoškola, kde se to řeší. Zákon netvrdí, že musíš rozsypat náklad kvůli oranžové. Pokud zasvítí oranžová na 1 vteřinu a vzápětí červená, pokusy se zastavením vozidla které je naloženo mohou skončit zablokováním jízdy vozidel jedoucích zap mnou, nebo poškozením nákladu.

Záblesk byl jen v mysli, včasné zastavení i když za hranicí křižovatky je počin hodný mírové ceny Darwina.

(Postih stylu žádám trest smrti)

mosoj

Přestupek to je. Záleží na osobě, která snímek bude vyhodnocovat. Osobně si myslím, že ti nic nepřijde. Nenech se znervózňovat neomylnými. Už se stalo.

Edison

Orestez: Mýlíš se v několika věcech: Pokud se „ladí svštla“ jsou vypnuta. Nesmějí tam nesmyslně „skákat signály“. To fakt nejde. Pokud jsou světla vypnuta, je pochopitelně nefunkční k záznamové zařízení. Nejkratší doba svitu oranžové jen u nás není 1s ale 2s. Už samotná oranžová znamená, že do křižovatky nesmíš vjet, kromě případu kdy… Na červenou prostě nelze bez zásadnívh vyjímek (vozidla s právem přednostní jízdy). Za další i na červenou je na záznam přestupku ochranná doba, kdy svítí červená a záznam se neprovede.

Ani o jednom z těchto případů 1. tazatel nepíše, 2. pokud byl záznam pořízen, je tím zdokumentován a tím prokázán přestupek. U správního řízení se jedná s fakty, nikoli s doměnkami coby – kdyby.

Jediné, co lze uvažovat, jsou dvě věci. V zásadě nešlo o zaznamenání přestupku ale o jednu z několika věcí: a) mohlo dojít ke správnému odrazu slunce od krycího skla kamery. Já se s tím setkal několikrát. Je to náhodný jev, ale ne až tak vyjímečný. Je snadno zaměnitelný se zábleskem záznamového zařízení. b) Na křižovatkách mohou být i druhé kamery, sloužící k monitorování/vyh­ledávání aut podle RZ. Provádí to automatizovaný systém na úsecích, které „někdo“ vybere. Nejde o záznam přestupku, ale jen se porovná RZ vozidla s databází pohřešovaných vozidel. Pokud je negativní, záznam se okamžitě maže, pokud pozitivní, systém provede „nějakou“ akci. Někdy bývá též tento systém spřařen s úsekovým měřením rychlosti.