zjentek

Zaslouží si lidé tuto planetu?

Já se sice ptám, ale stejně si myslím, že lidé si tuto planetu nezaslouží. A pokud nějaký emzák fakt stvořil člověka, jak jej známe a nasadil ho právě tady, tak tedy ostatním druhům, ať už živočišným, nebo rostlinným, takřka likvidačně zavařil, jak vidno v běžném životě člověka. Takže ona se ta domnělá inteligence emzáků dosti přeceňuje, si myslím, bo když se podívám okolo sebe na stále veselé lidi s hubou od bůčku atd., jak si pyšně vykračují skrze místní božskou faunu floru, tak je mně jasný, že muselo jít o úplný „vymaštěnce“. Tohle normální emzák NIKOMU neudělá, to ať mně nikdo nechce vnutit…

Nejlepší odpověď
hapiky

Kdyby si ji měli zasloužit, nebylo by zapotřebí aby na konci světa musela zasahovat vyšší moc!!!

Další odpovědi
paul1

Bůh asi nemá moc radosti nad tím, co se na té naší malé kuličce ve vesmíru děje
(průměr zeměkoule je jen cca 12 tisíc km, obvod 40 tisíc km). Kolik se sem
vejde nenávisti, kolik se na takovýto plácek vejde válek, kolik pletichařících
a zlodějských politických stran a jednotlivců, kolik agrese, kolik vládnoucích
magorů, kolik bojujících Davidů a Goliášů. Je mi z toho nanic, ale žít se musí.
Snad dojde postupem času k nápravě.

marci1

Ti, kteří ji chrání, obdivují a chovají se rozumně, tak si ji zaslouží. 🙂

Ametyst

Jsou lidi a nadlidi. Nadlidi, co létají soukromými tryskáči, svůj život podřídili zisku a myslí si, že když umějí vydělat peníze, mohou dirigovat celou planetu, se o ni nijak zvlášť nezasloužili. Neváží si jí, ale je jim jasné, že by se jim žilo lépe, kdyby ti „odporní chudí lidé“ vysmahli. Tak dělají všechno pro to, aby těm odporným lidem udělali ze života mizerii. Právě těm, kteří se neustále uskromňují, přemýšlejí ekologicky, tudíž nemají rádi globalizaci, třídí zadarmo odpad a chovají se zodpovědně. To jsou paradoxy, že?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Daidal

Jenže lidé žádnou planetu nevlastní, pouze ji obývají. Vlastnické právo je čistě jen mezi lidmi, v lidské společnosti a to není žádná trvalá ani skutečná věc. Jen to tak bylo dohodnutu (to lidské uspořádání) a každý zemře (a majetek i právo je jen lidský vynález, který jim slouží – k lepšímu životu, spolupráci atd). Vlastnická prváva pak přecházejí ., ale nikdo planetu nevlastní. Lidé jsou jen nejrozšířenější a nejvyspělejší z jejich obyvatelů a „ovládají“ své okolí (čistě věc nástrojů a práce).
„Zasloužili, nezasloužili“ je nepodstatné. Nic jsme si nezasloužili. Prostě jen JSME. Se vším všudy, se vším, co se stalo, děje, s veškerým vývojem.

Kdyby tamta teorie byla pravdivá, tak přece nevíš, jaký byl jejich úmysl (té mimozemské civilizace, která nás sem „zavlkela“). Klidně jen experiment a podobně. Na této konkrétní planetě jim záležet nemusí.
Invazivně se chováme jen zdánlivě. Máme intelekt a vyspělost, ale stále nás ovládají základní pudy a podobně. Taky i pokřivený charakter (společnost, výchova…). Politika (=politici) to většinou neumí ukočírovat, to lidské uspořádání. Takové věci se odvíjejí i od systému.

Věřím, že život na Zemi nebo respektive celkově, fyzická realita je pouhá čast (zrnko) skutečnosti/e­xistence a jsme zde jen, abychom se něco naučili, dostali nějaké zkušenosti. Ani začátek, ani konec a v konečném důsledku je jedno co se tu stalo. A vždycky se stane, co se stát mělo/má (jinak by se to nestalo ;)). Lidé jsou tam, kde jsou jen na základě minulosti, protože ta určuje přítomnost a minulost spolu s přítomností určuje budoucnost. Vše to má příčiny a smysl (vyšší smysl). Projdi determinismus a predestinaci.

Daidal

Otázka zásluh je zde tedy taky mimo. Nemáme se o co zasloužit. A není k tomu ani důvod ani smysl. Prostě žijeme, existujeme a jsme zde.
Vnímání o zalsoužení se o planetu, je zase jen lidský pohled, ze společenského spektra (nastavení založené samotnými lidmi). Zásluhy zde žádnou roli nehrají. Jak si jiní živočichové, něco zasluhují/nezas­luhují. A proč si lidé Zemi nezasluhují? (i kdyby platilo, že jsme spíš ničitelé, – což neplatí – , tak je to bezpředmětné).
Zásluhy, tresty, zákony a podobně jsou čistě v lidské společnosti v jejich měřktách/nastavení. Včetně vímání správného/špatného nebo co je a není hodné zásluh.

Píšu to, proto že se to dotýká i smyslu existence/života. Taková otázka by se totiž musela poměřovat jen podle lidského vnímání – a znamenalo by to, že „zklamáváme“ v našich vlastních standardech, které jsme si vytvořili v průběhu času, co je a není dobré/špatné, hodné zásluh a naopak..... to vše je však jen uspořádání (nastavení pravidel a vnímání) v lidské civilizaci. Pokud bychom si něco nezasloužili (dokonce jako lidstvo-celek), tak jen z tohoto úhlu pohledu. (Nastavili/osvojili jsme si nějaká pravidla a vnímání hodnot – a i ty hodnoty jsme si vytvořili – a zklamávat tak můžeme jen v tom smyslu, že zklamame sami sebe na základě našich samostatně vytvořených hodnotách. V tom, co sami považujeme za konání dobrého a špatného, dle našich měřítek).

Nezasloužili, ani zasloužili. Není tu žádné zasloužení.

zjentek

Hapiky, svatá pravda. Jenže: „UKAŽ, že si planetu zasloužíš“, to by z pohledu člověka bylo asi dost nehumánní, že?

hapiky

Nebýt byznysu a takové touze po penězích za každou cenu, řekl bych, že je dost krásných věcí, které člověk udělal.
Na Zemi jsou i krásná místa, které člověk zhotovil.

Daidal

… a zhotovil je díky penězům a spolupráci (což s sebou souvisí). ;)
Nebýt „byznysu“ žiješ v jeskyni o hladu a všeobecném strádání (rozvoj by nebyl možný),… moc hezký život by to nebyl a moc krásy bys v něm neviděl.

hapiky

No, myslel jsem bezohledný byznys.

Daidal

Tak, to pak jo. :) To máš recht.