hapiky

Zaslechl jsem, že někteří lidé spí jen dvě hodiny denně. Je to porucha, nebo normál?

V minulosti se tím někteří ještě chlubili.

Nejlepší odpověď
annas

Nedávno jsem v ČRo nebo TV zaslechla, že vzhledem k uspěchanosti se zkracuje i doba spánku u dospělých od 6 do 7 hodin. Někomu stačí méně, jiný potřebuje víc. Záleži na různých okolnostech

Lékař tehdy tvdil, že nedostatek spánku může vyvolat i něktré choroby kromě únavy.

Co se tvrdilo o délce spánku některých slavných, si může přečíst v odkazu.

„Většina z nás je však nastavená jinak. Některé výzkumy taky uvádějí, že lidé, kteří spí méně, než 6 –7 hodin žijí kratčeji a váží více. Rovněž ti, co pracují déle a pak spí 3–4 hodiny mají pocit vyčerpání, frustrace a cítí se unavení.“

https://www.ma­tracetropico.cz/ma­gazin/kolik-spanku-potrebujeme.html

Už jsem zde několikrát uváděla, že orgány v těle vyvíjejí v určité době nejvyšší činnosti, v jiný čas je činnost nejmenší.

Mám to vyzkoušené, ale nikoho nepřesvědčuji. Teď jsem měla zánět průdušek, souvisí s plícemi, takže jsem od od 3 do 5 nespala. Ve večerních hodinách jsou nejaktivnější žlučník, játra, pak nastupují plíce, tlusté střevo. Od 7 hodin do 9 hodin ráno pracuje žaludek, takže je dobré snídat kolem 9. hodiny, když je dobře připravený na trávení.

Trochu jsem odbočila, ale podle doby spánky či nespavosti, je možné určit, které orgány jsou třeba jen energeticky oslabené,

Další odpovědi
aliendrone

Nevím jestli 2 hodiny, ale sám spím obvykle 4–6 hodin (součtově, tzn. např. 1 + 3h mebo 1 + 3 + 2h atd.), jen zřídka naspím více. U mne to doktoři označují za „spánkovou poruchu“, kterou bych měl léčit a pořád mě chtějí poslat do nějaké „spánkové laboratoře“, s čímž je promptně posílám do víš kam – felčary mizerný! :)

Víš, je přirozené, že starší lidé (ok, tak na férovku – DĚDKOVÉ ;) :D) spí méně, ale spát dlouhodobě jen 2 hodiny denně se mi zdá málo, sám mohu potvrdit, že z nevyspání někdy doslova „padám na hubu“. Ale kdo ví – vyloučit si to netroufám. ;)

Kepler

Normální to rozhodně není. Nespavost nebo-li insomnie je poruchou, která může mít více příčin, uplatňují se jak vnější, tak vnitřní faktory. Podrobněji se o tom píše zde: https://nemoci­.vitalion.cz/nes­pavost/

led

Vždy záleží od kvality spánku, nie od dĺžky povaľovania sa v posteli.
Poznám to z vlastnej praxe, niekedy naozaj stačia aj tie 2 hodiny, ale trvrdého nerušeného spánku. Istý môj kolega povedal: Na spanie potrebujem párny počet hodín, potom mi stačia aj 2hodiny.
Výskumyhovoria o priemernom spánku bežného človeka, človeka netrénovaného.
Ale sú bežní aj jedinci, nemyslím tým rôznych indických fakírov alebo pustovníkov, ktorí vedia spať, dokážu sa hneď po zaľahnutí uviesť do hlbokého spánku a vnútorný budík si nastavujú na potrebný čas vstávania. Tým tento spánok naozaj stačí.

PS.
mimozemšťan aliendrone tu tvrdí, „že starší lidé (ok, tak na férovku – DĚDKOVÉ ;) :D) spí méně, ale spát dlouhodobě jen 2 hodiny denně se mi zdá málo,“ vážený spachtoš, ale to naozaj stačí 🙂
Čo hovorí na to lekár, neviem… kto to je lekár?…

Anikitos

To je dobrý, já spím jen 3 hodiny denně. Ale zato v noci spím 6 hodin.:'DD

Michala11

Breathariánství! A navíc bez jídla. To není porucha. I když asi jak u koho.
Energie z vesmíru.

nyjono

Normální to není určitě.
Tělo nestihne regenerovat a odpočinout si.

EKSOT123

Spím už pár let 2–4 hodiny – v důsledku takové stresové situace. Dá se, ale k dobrému to asi nevede. Žirafy prý nespí i týdny, vodní ptáci taky někdy s jedním okem (Svěrák-Uhlíř- písnička Labutě), rorýsi na zimovišti třeba měsíce nepřistanou, podřimují v letu.
>Vědci konečně zjistili, kolik spánku přesně člověk potřebuje. Ještě pět minut.
>Prodlužoval spánek, aby přes den neudělal příliš mnoho hloupostí.

aliendrone

led>>>
Je mi známo, že čert nikdy nespí, takže i dáblovi pochopové se nejspíš budou řídit jeho příkladem! (Dobře vím, KOHO čert nastrčí tam, kam sám nemůže! ;) :D :D)

Tudíž mne Vaše odpověď neměla zaskočit, nicméně STALO SE! Doktor mi to vysvětloval, mluvil o nějakých spánkových alfa/delta cyklech atd. a vyšlo mi z toho, že pro minimální účinné vyspání je třeba přinejmenším uskučenit 1KOMPLETNÍ spánkový cyklus, který trvá 2,5 – 3,5 hodiny. Většina lidí tento kompletní spánkový cyklus dokáže v průběhu spánku zopakovat 2×, ti co ne (jako třeba já) mají potíže. Což potvrzuji, opravdu je to kolikrát FAKTICKY na odstřel.

Proto mne Vaše tvrzení DOST zajímá, pokud by FUNGOVALO v praxi, bylo by to pravděpodobně řešení MNOHA mých potíží. Můžete PLS to trochu rozvést do podrobností? (myslím tu kvalitu spánku)

Podotýkám, že jsem býval „spavý typ“, i když jsem přes prac. týden spával třeba jen 6–7h (bez přerušení!) denně, o víkendu jsem se vždy potřeboval „dospat“, čímž jsem spánek natáhl na 9–10 hodin! Navíc jsem dokázal usnout „na povel“, což už také nezvládám – naopak, pokud už to „tahám přespříliš“ (říkám tomu „zombie stav“), jsem schopen např. usnout za volantem na semaforech při delším čekání na zelenou!

Ložnici mám doporučení lékaře velmi dobře odhlučněnou, úplná temná komora, takže prakticky žádné rušivé vlivy zvenčí, tudíž tady není problém. Prostě NESPÍM, když bych měl, no. Proto mne Vaše tvrzení VELICE zajímá!

independent

Dvě hodiny denně a k tomu šest v noci, ale to už nepřiznají.

orestez

Kdo málo spí, ten bude spát po smrti celou věčnost.

hapiky

Michala11 To je ale o absenci jídla a pití ne?

Anikitos

a spánku taky. :)

Michala11

Jo a když je málo času na spánek, tak se musí spát rychle.

led

Michala11, nie rýchlo, ale tvrdo.