SINGO

Zase rodokmen

Zajímalo by mě kam až v rodokmenu zajít.
Do rodokmenu jsem napsal Matku mé matky (moje babička) a napsal jsem tam i její sourozence (pro mojí matku sestřenice), dále jsem tam napsal mé matky sestřenice + jejich děti a tím to skončil (to stejné z otcové strany).

Ted už jen hledám předky babičky, prababičky atd…

Ale hlavně mě zajímá jestly to mám v rodokmenu nechat (ty sestřenice, bratrance) z matčiny strany.

Doplňuji:
www: nevím jestly jste pochopil otázku, nebo já vaší odpověď. Jak mám hledat přibližně vím. Mě zajímá jestly mám do rodokmenu dávat matčiny bratrance a sestřenice + jejich děti? Dal jsem to tam, ale přemýšlím jestly je nedat pryč…

Nejlepší odpověď
mosoj

Záleží na Tobě, ale jak zde již bylo psáno strom života se ti rozroste tak,že to nezvládneš.
Množení je mocná síla. Kam se hrabe fyzika a jaderné štěpení s řetězovou reakcí.

Další odpovědi
barnajka

Promiň, že odpovídám trochu se zpožděním, ale dneska se mi nějak nedaří na počítač dostat :)
Jestli ještě vydržíš tu otázku neuzamykat, hned jak na pc budu, odpovím ti podrobněji – tohle ťukání do mobilu je totiž děsná otrava :)

Tak fajn, jsem tu.
K té tvé otázce: rozhodně tě neodrazuju, abys ty ‚vedlejší šlahouny‘ do rodokmenu dával, ale!
Chtělo by to si v první řadě ujansit, jak moc vážně celou tuto záležitost bereš a jak daleko by ses v pátrání rád dostal.
Pokud bys to chtěl pojmout spíš jen jako ucelený přehled tvých nejbližších příbuzných (tj. těch, kteří stále žijí a který znáš + 1–2 generace nazpět), pak tam samozřejmě zanes i všechny ty tetičky, strýčky, bratrance a sestřenice. Tady bude opravdu platit: čím víc osob, tím líp.
I tak ale počítej s tím, že nějaký ten týden ti to zabere a že výsledný strom bude pěěěěěkně košatý :)

Kdybys ale chtěl jít v pátrání co nejvíc do hloubky, na boční linie zapomeň.
Aspoň prozatím.
Ono se to nezdá, ale to větvení je opravdu šílený! I pokud se zaměříš jen na tu linii hlavní (tj, že půjdeš jen po rodičích==>tj: ty==>tvoje rodiče==>tvoje prarodiče==>rodiče tvých prarodičů atd.),
tak v desáté generaci se dostáváš k neuvěřitelnýmu číslu 512 předků.
A jen o JEDNU další generaci hlouběji je to už 1024 (!!!) předků.
A opakuju: opravdu jen v té HLAVNÍ linii.

Na výpočet předků v hlavní linii, do té které konkrétní generace, existuje speciální vzorec. Posílám ti ho jako screenshot z wordu – nevím totiž, jestli Odpovědi berou vzorce s indexy :)
Takže ten vzorec je tu:
http://img.na­dapenny.com/t20/120­11/nadap151953944­080231.jpg

A že to opravdu vychází, si můžeš ověřit na konkrétním rozkresu, který jsem ti narychlo načmárala. Co barevná řada, to jedna generace.
Pro příklad jsem ti tam spočítala třeba 6. generaci, tj. kolik předků v přímé linii máš v rozmezí TY=>TVÍ PRA PRA PRA PRARODIČE.
Nesčítej dohromady VŠECHNY řady, ale jen tu poslední.
Opravdu dojdeš k číslu 32.
http://img.na­dapenny.com/t20/120­11/nadap145653637­271230.jpg

Brácha ze srandy počítal, že kdyby TEORETICKY bylo možný dohledat naše předky do období Sámovy říše, dělalo by to nějakých 6,5 bilionu předků :))
Což je samozřejmě nesmysl, protože tolik lidí snad na naší planetě ani nikdo nežilo :)
Jde o to, že čím víc do minulosti půjdeš, tím míň přesnější ten vzorec bude. Je totiž potřeba počítat s tzv. přirozeným úbytkem předků – to je faktor, který těch 6,5 bilionů hned snižuje na mnohem reálnější cifry. Ten přirozený úbytek předků znamená všelijaký rarity v mísení mezi rody – např. že obě tvoje babičky budou sestry. Tím, že ony mají společný rodiče, ti z výčtu předků hned ubývají 2 osoby. A tenhle úbytek se samozřejmě promítá i dál. A čím víc do historie půjdeš, tím víc takových anomálií se v tvé rodině může objevit…a tím víc potenciálních předků ti z rodokmenu ubývá.

Genealogie je zajímavá věda, ale lehce se v ní dá ztratit :) Proto ti opravdu doporučuju zaměřit se spíš na tu hlavní linii a teprve až to dál nepůjde (nebo ti výsledky budou stačit), můžeš si klidně posupně doplňovat i ty bratrance a sestřenice. Pokud sis ale dal za cíl dostat se co nejdál do minulosti, nedělej hlavní i boční linie zaráz – utopíš se v tom, věř mi. Vždycky když v těch matrikách na nějakýho vzdálenějšího předka narazíš, určitě si udělej někam poznámku – zapiš si jméno, třeba i data..a hlavně: signaturu z matriky. Až se ti to jméno bude jednou hodit pro ověření nějaké vazby, nebo přímo pro zanesení do rodokmenu, aspoň ho nebudeš muset znovu v těch matrikách zdlouhavě vyhledávat. Když budeš vědět PŘESNĚ, kde ten záznam v matrice je, půl práce bude hotovo.

Takže shrnuto a podrtženo:
*setřenice a bratranci ANO – ale jen pokud se spokojíš s rodokmenem max. 3 generace nazpět. Dál bys v tom začal mít nezvládnutelný chaos
*pokud ti jde o rodokmen co nejvíc do minulosti, zaměř se jen na linii hlavní. Ty boční linie nemusíš vynechávat úplně, ale nezkoumej je cíleně: jen když na nějakýho ‚zaručeně vašeho‘ předka narazíš mimoděk, je fajn udělat si poznámku, ať víš.
Do rodokmenu jako takovýho je ale zatím ještě nezanášej – zbytečně by ti komplikovali hledání těch ‚důležitějších‘ předků.

Kdybys potřeboval s něčím poradit, klidně se ptej: co bude v mých (nebo bráchových silách), poradíme-pomůžeme ;)

www

Ve spec. programech na netu lze zajít pouze tak daleko, co už jiní v konkrétního příjmení vyplnili.
Více najdeš v archivech.
Doplňuji:
Údaje, které jsou tam dáváný, rozšiřují jednotlivé větve rodokmenu a tím jsou cennější. Dávej je tam!

Adula.57

Myslím že by tam rozhodně být měli. Vždyt jsou ve vašem rodokmenu taky důležití a možná jste je mohl taky zažít. :)

hanulka11

to záleží jen tobě kam až chceš do munulosti zajít a dopátrat se třeba velmi zajímavých předků ve vaší rodině o několik století zpětně, ale připrav se na to , že pátrání může trvat mnoho let a třeba ani ty nezjistíš a budou pokračovat tvoje děti dál.....

anonym

Já jsem začal zpracovávat rodokmen pomocí programu v odkazu – je to free. Dávám tam všechny osoby, které jsou nějak spřízněné třeba i se snachami, protože nikdy nevím, jestli vnuci nebudou chtít někdy pokračovat. Čím více osob, tím lépe budou naší předci navazovat. Je to sice hodně rozvětvené, ale dá se v tom vyznat. Chce to hlavně trpělivost!

Zdroj: http://www.my­heritage.cz

SINGO

Ok děkuji všem, nebyl jsem si jistý.

SINGO

barnajko děkuji za skvělou odpověď. Můj plán byl zajít jen k těm sestřenicím, bratrancům + jejich děti, pak jsem jen přemýšlel jestly to tam nechat.

Ted se budu snažit zjistit jména předků (prababička, praprababička at­d..)

Z matčiny strany jsem to měl lehké, protože jakmile jsem vyplnil na stránkách myheritage.cz její sestřenice, ukázalo se, že si její sestřenice rodokmen na strákách dělá taky, a měla tam vyplněné udaje pro mě takhle:
pradědu->prapradědu->přimý předek 5 generací..

Ještě jednou děkuji moc.

barnajka

Teď jsem si všimla, že jsem to v té odpovědi popletla: psala jsem, že pro výpočet předků v ROZMEZÍ ‚ty⇒ tví pra pra pra pra rodiče‘ máš sečíst předky v té poslední řadě.

To bylo samozřejmě špatně: ta poslední řada udává počet předků JEN v TÉ KONKRÉTNÍ (‚poslední‘)ge­neraci.
Pro výpočet VŠECH předků v tomto časovým úseku je samozřejmě potřeba sečíst VŠECHNY předky ze všech řad rozkresu.
Byla jsem už včera unavená, tak jsem žvanila nesmysly. Omlouvám se :))

Jinak jsem ráda, pokud byla rada aspoň trošku užitečná. Stránku MyHeritage znám, ale zatím ji nepoužívám. Účet tam mám založený, ale zatím jsem se nedostala k tomu, abych tam všechny údaje vložila. Začala jsem sebou a nejbližší rodinou, ale jak se zdá: jsme z naší rodiny první, koho naše minulost zajímá. V databázi nebylo vloženo ani ‚ň‘, takže dodat všechny předky mi dá dost práce. Zatím na to není čas, bohužel.
Ty máš super výhodu, že od vás už se do rodokmenu pustilo víc lidí – kus práce jsi ušetřil, takže teď už jen dohledat co chybí a pak všechno nějak zkompletovat a dát tomu tvar :)
Kdybys potřeboval s něčím poradit, nebo něco v těch matrikách případně najít, přeluštit atd, klidně mi přes zdejší vnitřní poštu pošli zprávu s tvým e-mailem a popisem problému, a co bude v mých (našich) silách, pomůžeme. S teorií ti už trochu můžu pomoct i já, ale na praxi (čtení a vyhledávání) je expert brašule. Kdyby náš rodokmen závisel čistě na MÝCH schopnostech pátrat, skončila bych nejspíš u prarodičů a dál ani ťuk :)

Tak ještě jednou hodně štěstí a trpělivosti do práce – a kdyby něco, stačí písknout ;)