Larissa

Zase problém s y/i… Odbyla nebo odbila?

Píše se ve větě: „Odb_la jsem ho stručnou odpovědí…“ tvrdé nebo měkké „i“?

Já bych tam dala tvrdé, ale nevím sto pro…

Nejlepší odpověď
quentos

Ano, tvrdé. Mohu si pomoci budoucím časem – odbudu ho – je-li v bud. čase změna v -u- , můžeme si být tvrdým y jisti.
Odbít s měkkým by muselo mít něco společného s tlučením, mlácením…

Další odpovědi
baghira

Odbila – to ledaže bys ho tou odpovědí fakt fyzicky odpálkovala :)

(quentos má samozřejmě pravdu)

Sona1982

Vepište odpověď…http://w­ww.rozhlas.cz/plzen/ja­zykovykoutek/_zpra­va/jiz-jedenacta-odbila-nebo-odbyla–831841

anonym

ad quentos – nejčastější příklad s měkkým i je:
„Dvanáctá hodina odbila, chval každý duch hospodina“ – (hláška ponocných).

quentos

ano, chtěl jsem uvést příklad s bitím hodin, nicméně jsem se nakonec rozhodl, že nebudu tazatelce motat hlavu…