marci1

Zasáhla nás vlna neplodnosti?

Těhotenství se odkládá po 30. roku věku ženy, muži mívají jen 15 mil.spermií
(kdysi to bylo asi 80) a problémy s otěhotněním má cca každý čtvrtý partnerský pár. Četla jsem, že muži mají málo testosteronu. Co vy na to?

Původní otázka
Zasáhla nás vlna neplodnosti?

Dodatek k otázce se objevil až později bez dalšího upozornění, takže to není fér vzhledem k některým odpovídajícím.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud myslíš ČR, tak to není žádná vlna, je to trend posledních 50ti let. Není to o neplodnosti, jako spíš o neochotě mít děti na úkor vlastního pohodlí a luxusu. Neplodnost mužů a žen v tom nehraje rozhodující roli, i když i tady se projevuje zhoršující se kvalita života a prostředí.

Další odpovědi
mosoj

Pokud je pravda co se píše v odborných kruzích tak ano. Na druhé straně pokud je pravdivá reklama v TV na prezervativy, tak každá třetí žena podstupuje potrat. Občane, vyber si co chceš.

led

„Zasáhla nás vlna neplodnosti?“ Pôvodná otázka marci1
„Není to o neplodnosti, jako spíš o neochotě mít děti na úkor vlastního pohodlí a luxusu.“ (Kepler, v tomto musím dať Keplerovi za pravdu, aj keď jeho odpoveď po dodatočnej úprave otázky zmenila svoju hodnotu.)
Ak sa zameriate na spoločenské postavenia a vzdelanie matiek, všimnete si práve ten jav o ktorom hovorí Kepler – ak chce človek, pár v produktívnom veku, dosiahnúť viac v spoločenskom a profesnom rebríčku, robí tak veľakrát prevažne na úkor svojich nenarodených detí – odkladá svoj čas do čias spoločensko-profesného úspechu, kedy už plodnosť môže byť riziková, alebo priamo neuskutočniteľná.

ivzez

Píše a mluví se sice i o zhoršení plodnosti,
ale podle mne je příčinou nízké porodnosti
posouvání porodů do vyššího věku ženy.

Z lékařského a fyziologického hlediska stále platí,
že optimální věk ženy pro první dítě je do 25 let. Později
se mohou objevit různé komplikace.

dudu

Klídek. Nejde o nějakou infekci, nýbrž fakt, že muži nechtějí opakovat ty směšné pohyby a raději čumí na fotbal nebo do počítače.
A ženy pak více než jedno dítě nechtějí kvůli nízké ochotě mužů podílet se na výchově potomstva. V domácnosti jich údajně vypomáhá jen necelá čtvrtina.

da ny

Člověk by řekl, že ano.
Mé babičky vychovaly každá 6 dětí. 5 –12 dětí byla před válkou běžná záležitost. Dnes si někteří lidé „troufnou“ max. na 1 – 3 děti To je přirozený jev v celé Evropě a západní civilizaci, řízeně v Číně…
Mnoho žen odkládá 1. těhotenství po 35. roce věku…
Není to jen neochota vzdát se vlastního pohodlí. Mnohdy je to existenční záležitost a zodpovědnost (studium, stres, nejistá práce, zadlužení při pořizování bydlení a vybavení bytu, nízké mzdy. Náročná práce tj. 12 a více h směny, zodpovědnost.).

Rádo se vše svádí na alkohol a cigarety. Životospráva má svůj podíl viny. Znám mnoho párů, kteří nekouřili, nepili a přesto by to bez asistované reprodukce nešlo…
Mnoho lidí má kvasinkové infekce, chlamydie, ženy/dívky záněty, výtoky…
Nejde jen o prostou neplodnost/ste­rilitu, ale o neschopnost donosit dítě po dobu celého těhotenství (potratovost, úmrtnost).
Genetika hraje velkou roli. Uvážíme-li, že 50% české (evropské) populace trpí genetickými protrombotickými mutacemi krve (Leiden, obě MTHFR apod.), které mnohdy snižují schopnost otěhotnět či opakovaně donosit plod, rozštěpy a pro poškození plodu (během injekční léčby v těhotenství) a následné ukončení těhotenstváí.
Dalším problémem je nedostatek cholesterolu u žen „fitnesaček“. hlídajících každý špíček dřením v posilovnách, během s minimální konzumací tuků. Taková žena těžko otěhotní (též vegan, RAW atd.).
Pomalé/slabé spermie, sterilita mužů se zvyšuje. Často to bez reprodukční medicíny nejde.
Dalo by se tedy říci, že v části naší populace je zde vlna neplodnosti..

ten který je

Nikoliv.U některých našich spoluobčanů lze pozorovat naopak populační explozi.

michalds

zasáhla

Kepler

Nezlob se Marci, ale upravovat, upřesňovat a měnit smysl otázky hodinu po podání a několika odpovědích se mi nezdá moc košer.

marci1

Omlouvám se ti. Nedošlo mi to. 🙂

ivzez

Dotklo se to i mé odpovědi.
Kdybyste byla otázku rovnou formulovala
tak, jak nyní vyznívá, byla bych reagovala
trochu jinak.

Kdybych ji teď po doplnění měla upravit,
musela bych ji nejspíš úplně změnit. Ani
to by podle mne nebylo fér.

Ale je mi jasné, že se to může snadno stát. Pokud je člověk zvyklý spíše odpovídat, nemusí si vždy uvědomit, jak otázka vyzní → někdy se to dá poznat až po prvních reakcích. (Také někdy musím upřesňovat nebo doplňovat.)

marci1

Také se omlouvám. 🙂

led

V tomto musím dať Keplerovi za pravdu, pretože jeho odpoveď po dodatočnej úprave otázky zmenila zmysel.
Toto je príčina zvýšenej neplodnosti: Není to o neplodnosti, jako spíš o neochotě mít děti na úkor vlastního pohodlí a luxusu.