tjosef

Zaplatit dluh po předchozím majiteli?

Dobrý den koupil jsem pozemek do OV v zahr.kolonii,na základě smlouvy,ve které bylo výslovně uvedeno,že na pozemku neváznou žádné závazky.Po koupi jsem byl za nějaký čas osloven úsekářem,že bývalá majitelka dlužila na poplatcích-členských a do zahr.fondu za posledních 6 let 3600.Odmítl jsem zaplatit s tím ať to vymáhají po bývalé majitelce.3 roky se nic nedělo,teď po třech letech(jako každý rok) jsem byl zaplatit roční poplatek a členský příspěvek a bylo mi řečeno,že se představenstvo usneslo,že přece jen bývalý dluh musím uhradit já…chybí prý v účetnictví ta částka a byl jsem požádán o uhrazení 2116 kč.Opět jsem odmítl s tím,že si o tom zkusím něco zjistit.Proto vás chci poprosit o případné odpovědi.Dodám jen,nikdy jsem nebyl nijak obeslán,v obou případech jsem byl jen tak upomenut-jakoby mimochodem.Dě­kuji Josef

Nejlepší odpověď
Drap

Měla by platit smlouva. Podle ní závazky nejsou, tak vymáhání dluhu za dobu kdy jsi nebyl vlastníkem, by bylo problematické a domnívám se, že po právní stránce neni tvou povinností dluh uhradit.. Je však na zváženou, když částka neni nijak veliká, zda by nebylo v rámci dobrých sousedských vztahů a vycházení s komunitou lépe zaplatit. Já osobně bych asi volil tuto možnost, ale jasně bych jim řekl, nebo raději napsal, že to platím pouze c rámci dobrých vztahů.

Další odpovědi
Lamalam

Zákon 89/2012 Sb. na to v § 1888 pamatuje:
(2) Přejde-li na nabyvatele při převodu vlastnického práva k věci zapsané ve veřejném seznamu i zapsané zástavní právo nebo jiná jistota váznoucí na věci, má se za to, že přešel i dluh zajištěný jistotou. Po převodu vlastnického práva může zcizitel vyzvat věřitele v písemné formě, aby namísto něho přijal nabyvatele jako nového dlužníka. Neodepře-li věřitel dát k tomu souhlas, platí, že souhlas dal, pokud byl na tento následek ve výzvě výslovně upozorněn.

O překlad do normálního jazyka by se musel postarat někdo povolanější.