hadimrška

Zaplatí mi přesčas?

Když pracuji na směny a ráno jdu s dítětem k lékaři a potom se vrátím do práce. V práci jsem déle. Zaplatí mi dobu u lékaře a přesčas ? Pracuji ve velké firmě.

Odpovědi
dnb

Většinou záleží, jestli máš naddělané nějaké hodiny, které jsou pak placené. Tudiž zaměstnavatel zaplatí jako placené volno např. dvě hodiny nepřítomnosti a pak ti (pokud je to možné) zaplatí i přesčas. Pokud nemáš žádné volné hodiny, nezaplatí ti nic a přesčas si doděláš práci, kterou jsi neudělal(a) ráno

rigormortis

Pokud je to neohlášená absence (tzv. áčko) přijdete o část dovolené a za naddělané hodiny vám nestrhnou plat nebo mzdu.
Pokud jste byl na dovolené na část dne, tak to přesčas je.
Dnb píše o pracovním kontu, Hamon píše o nařizování přesčasů zaměstnavatelem.
Teď po rekodifikaci zákoníku se toho naštěstí moc nezměnilo.

pusinka50

To si musíš opravdu zjistit přímo u svého zaměstnavatel. Například zaměstnavatel mého syna mu zaplatí 4 hod z pracovní doby při návštěvě lékaře. Ale to je státní podnik. Obvyklé spíš bývá zaplatit 2 hod a zbytek neplacené volno. Opravdu si musíš zjistit buď z pracovní smlouvy anebo na personálním oddělení zaměstnavatele, jak je to ve tvé firmě

ivzez

Rigormortis odpovídá špatně.

Doprovod dítěte (rodinného příslušníka) k lékaři je překážkou na straně zaměstnance, kterou zaměstnavatel musí omluvit. Ve většině případů za tuto překážku zaměstnanci náleží i náhrada mzdy.

K dotazu:

Neuvádíte dost informací k posouzení, jestli Vám zaměstnavatel zaplatí obojí.

Pokud půjde o nařízenou práci přesčas, zaplatí zaměstnavatel i ji. Pokud ale na pracovišti zůstanete déle, abyste dokončila práci, kterou jste přes den nestihla, zaměstnavatel nezaplatí za přesčas.

Hamon

O práci přesčas jde v případě, že je konaná nad rámec týdenní pracovní doby nebo mimo pracovní směnu a je nařízená nebo konaná se souhlasem zaměstnavatele.
Jestliže byla nařízená nebo konaná se souhlasem zaměstnavatele mimo tvou směnu, pak by o práci přesčas mělo jít a jako taková má být kompenzovaná.

Josefjosef

Našel jsem kousek rozsudku o přesčasech:
z rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 21 Cdo 3989/2011 (Prokáže-li zaměstnanec ve sporu o zaplacení mzdy, že mu vznikl pracovní poměr, ubrání se zaměstnavatel proti zaměstnancově tvrzení, že pro něho v určité době vykonal práci, jen jestliže bude tvrdit a prokáže-li, že podle jím vedené evidence pracovní doby zaměstnanec v této době nepracoval; zaměstnanec má za takového stavu věci právo na mzdu, bude-li tvrdit a prokáže-li, že evidence pracovní doby vedená zaměstnavatelem neodpovídá skutečnosti a že opravdu vykonal pro zaměstnavatele práci.).
Vis: http://kamiona­ci.com/?forum=1003&str­=10
Níže jsou vyčísleny soudní výdaje přes 200 tis Kč, které zaplatila za žalobce pojišťovna právní ochrany DAS, jak je napsáno v dalším příspěvku. Žalobci šlo o proplacení tisíce hodin, takže částka, kterou vysoudil, nebude zanedbatelná.
Vyplatí se vám investovat nemalý peníz, aby vám zaměstnavatel doplatil pár hodin? Nebo předpokládáte, že vám to doplatí dobrovolně na výzvu?
Z mnoha dalších článků je zřejmé, že neplacení přesčasů je obrovská zlodějina mnoha zaměstnavatelů, kterou kontrolní orgány ČR přehlížejí, takže vám zřejmě nepomohou.
Odpověď na vaši otázku se nabízí: Pokud nemáte pojistku právní ochrany, nebo nemůžete investovat nemalé finanční prostředky a mnoho času do vleklých právních sporů, nezaplatí vám zaměstnavatel v ČR vůbec nic, i kdybyste byl v právu.