Avatar uživatele
Registrovaný

Zaplatí mi přesčas?

Když pracuji na směny a ráno jdu s dítětem k lékaři a potom se vrátím do práce. V práci jsem déle. Zaplatí mi dobu u lékaře a přesčas ? Pracuji ve velké firmě.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Většinou záleží, jestli máš naddělané nějaké hodiny, které jsou pak placené. Tudiž zaměstnavatel zaplatí jako placené volno např. dvě hodiny nepřítomnosti a pak ti (pokud je to možné) zaplatí i přesčas. Pokud nemáš žádné volné hodiny, nezaplatí ti nic a přesčas si doděláš práci, kterou jsi neudělal(a) ráno


Avatar uživatele
Bronzový

Pokud je to neohlášená absence (tzv. áčko) přijdete o část dovolené a za naddělané hodiny vám nestrhnou plat nebo mzdu.
Pokud jste byl na dovolené na část dne, tak to přesčas je.
Dnb píše o pracovním kontu, Hamon píše o nařizování přesčasů zaměstnavatelem.
Teď po rekodifikaci zákoníku se toho naštěstí moc nezměnilo.


Avatar uživatele
Stříbrný

To si musíš opravdu zjistit přímo u svého zaměstnavatel. Například zaměstnavatel mého syna mu zaplatí 4 hod z pracovní doby při návštěvě lékaře. Ale to je státní podnik. Obvyklé spíš bývá zaplatit 2 hod a zbytek neplacené volno. Opravdu si musíš zjistit buď z pracovní smlouvy anebo na personálním oddělení zaměstnavatele, jak je to ve tvé firmě


Avatar uživatele
Zlatý

Rigormortis odpovídá špatně.

Doprovod dítěte (rodinného příslušníka) k lékaři je překážkou na straně zaměstnance, kterou zaměstnavatel musí omluvit. Ve většině případů za tuto překážku zaměstnanci náleží i náhrada mzdy.

-------
K dotazu:

Neuvádíte dost informací k posouzení, jestli Vám zaměstnavatel zaplatí obojí.

Pokud půjde o nařízenou práci přesčas, zaplatí zaměstnavatel i ji. Pokud ale na pracovišti zůstanete déle, abyste dokončila práci, kterou jste přes den nestihla, zaměstnavatel nezaplatí za přesčas.


Avatar uživatele
Bronzový

O práci přesčas jde v případě, že je konaná nad rámec týdenní pracovní doby nebo mimo pracovní směnu a je nařízená nebo konaná se souhlasem zaměstnavatele.
Jestliže byla nařízená nebo konaná se souhlasem zaměstnavatele mimo tvou směnu, pak by o práci přesčas mělo jít a jako taková má být kompenzovaná.


Avatar uživatele
Registrovaný

Našel jsem kousek rozsudku o přesčasech:
z rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 21 Cdo 3989/2011 (Prokáže-li zaměstnanec ve sporu o zaplacení mzdy, že mu vznikl pracovní poměr, ubrání se zaměstnavatel proti zaměstnancově tvrzení, že pro něho v určité době vykonal práci, jen jestliže bude tvrdit a prokáže-li, že podle jím vedené evidence pracovní doby zaměstnanec v této době nepracoval; zaměstnanec má za takového stavu věci právo na mzdu, bude-li tvrdit a prokáže-li, že evidence pracovní doby vedená zaměstnavatelem neodpovídá skutečnosti a že opravdu vykonal pro zaměstnavatele práci.).
Vis: http://kamionaci.com/…
Níže jsou vyčísleny soudní výdaje přes 200 tis Kč, které zaplatila za žalobce pojišťovna právní ochrany DAS, jak je napsáno v dalším příspěvku. Žalobci šlo o proplacení tisíce hodin, takže částka, kterou vysoudil, nebude zanedbatelná.
Vyplatí se vám investovat nemalý peníz, aby vám zaměstnavatel doplatil pár hodin? Nebo předpokládáte, že vám to doplatí dobrovolně na výzvu?
Z mnoha dalších článků je zřejmé, že neplacení přesčasů je obrovská zlodějina mnoha zaměstnavatelů, kterou kontrolní orgány ČR přehlížejí, takže vám zřejmě nepomohou.
Odpověď na vaši otázku se nabízí: Pokud nemáte pojistku právní ochrany, nebo nemůžete investovat nemalé finanční prostředky a mnoho času do vleklých právních sporů, nezaplatí vám zaměstnavatel v ČR vůbec nic, i kdybyste byl v právu.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 926
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 432
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.