Zánět spojivek

Ahoj, chtěla bych vědět, zda je zánět spojivek nakažlivý?

Nejlepší odpověď
Lencis

Spojivka je tenká blanka, která se táhne z okraje víčka po jeho vnitřní straně. Vytváří spojivkový vak a dále pokrývá oční bulbus až k rohovce. Příčina zánětu spojivek může být velmi pestrá: infekční, neinfekční, alergická, přidružená k nějakému celkovému onemocnění…

Infekční zánět spojivek je nejčastěji způsoben viry. Jen asi pět procent infekčních zánětů tvoří bakteriální záněty. Infekční záněty spojivek se přenášejí kontaktem a některé vznikají přenosem ze zánětu genitálií.

Mezi neifekční záněty spojivek patří zánět alergický, zánět suchý, zánět ze sebepoškozování. Alergická konjunktivitida může vzniknout u lidí s alergickou dispozicí při použití nového kosmetického přípravku, z alergie na domácí zvířata nebo na rostlinné pyly. Alergické konjunktivitidy na přírodní materiály mají sezónní výskyt. Vyskytují se hlavně na jaře, kdy je v přírodě množství různých pylů, a na podzim z podráždění plísněmi.

Odpověď tedy zní ano, infekční typ zánětu může být za určitých podmínek nakažlivý.

Více viz. zdroj:

Zdroj: http://www.or­dinace.cz/cla­nek/zanet-spojivek/

Další odpovědi
alenka901

Oči jsou na jaře náchylnější k podráždění, alergickým reakcím a zánětům spojivek.

V období jara a léta jsou oči namáhané slunečním zářením, suchým vzduchem, případně větrem a v prašnými částicemi poletujícími ve vzduchu.

Když se ochrana oka zanítí

Spojivky slouží jako ochrana pro oko. Jsou to tenké blanky, které se táhnou z okraje víček po jejich vnitřní straně. "Zánět spojivek je oční infekce, která se projevuje řezáním, pálením, zarudnutím očí a otokem víček,“ vysvětluje privátní praktická lékařka MUDr. Gabriela Navrátilová. "Pacient má pocit cizího tělesa v oku. Zánět bývá také doprovázen tvorbou hlenu, který slepuje řasy a po probuzení ztěžuje otevírání očí.“

oči
Foto: photos.com

Komplikace infekcí, nachlazení a alergií

Zánět spojivek může být přidružen k nějakému celkovému onemocnění, nejčastěji je doprovodným příznakem nachlazení. Bývá způsoben infekcí virového nebo bakteriálního původu.

Vzniká také z podráždění při suchosti sliznic, ve znečištěném ovzduší a při výskytu alergií: "Alergický zánět spojivek má několik typických příznaků. Oči a kůže kolem víček svědí, což se u jiného zánětu spojivek téměř nevyskytuje, a svědění očí a slzení trvá celé dny nebo dokonce týdny,“ říká MUDr. Navrátilová.

V léčbě alergického zánětu spojivek se používají antialergické léky (antihistaminika) ve formě očních kapek.

oči
Foto: photos.com

Dopřejte si luxus zavřených očí

Suchý zánět spojivek se projevuje sníženým slzením, což vyvolává pocit písku v očích. Pocity únavy očí a pálení jsou často způsobené nadměrným soustředěním na práci a sledováním monitoru. "Při práci s počítačem lidé často potlačují přirozené mrkání a mrkají méně často, takže osychá povrch rohovky. Proto je nutné myslet na mrkání a občas oči na chvilku zavřít, nebo si dopřát přestávku a dívat se na neutrální pozadí,“ doporučuje lékařka.

Mírný typ virového zánětu spojivek zvládnete sami

Lehčí zánět spojivek můžete léčit sami, nevyhojí-li se do tří nebo čtyř dnů, vyhledejte lékaře.

  1. Použijte chlazenou borovou vodou na výplach.
  2. Aplikujte do očí např. Opthalmo –septonex kapky. Lehce odklopte dolní víčko a otevřenýma očima se podívejte směrem k nosu. Pak do zevního koutku vkápněte kapku přípravku. Každé oko ošetřujte zvlášť. V případě postižení jen jednoho oka začněte tím zdravým. Oči po aplikaci kapek na chvilku zlehka zavřete. Při výrazných obtížích kapejte každé 1–2 hodiny, po ústupu dvakrát až třikrát denně.

oči
Foto: Oficiální zdroj

3. Nepoužívejte kontaktní čočky a neličte si oči.

4. Na oči si při zánětu nikdy nesahejte. Mnutím očí si přenesete infekci z jednoho oka do druhého.

5. Při pocitech suchosti očí se vyvarujte prostředí s klimatizací, velkému větru (tím se oči ještě více vysušují) a zakouřenému prostředí (dráždí oči).

6. Rozhodně nezatěžujte oči sledováním televize a prací na PC.

7. Chraňte oči tmavými brýlemi a pokud potřebujete dioptrické brýle, noste je.

8. U nakažlivých forem zánětu je nejdůležitější hygiena.

9. V případě úpornějšího zánětu nebo bakteriální infekce může lékař předepsat oční kapky nebo mast s antibiotiky.

10. Chraňte oči před nadměrným osvícením.

Attack-design

alergický zánět ano, suchý zánět spojivek není nakažlivý