Avatar uživatele
anonym

Zánět spojivek

Ahoj, chtěla bych vědět, zda je zánět spojivek nakažlivý?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4781 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lencis

Spojivka je tenká blanka, která se táhne z okraje víčka po jeho vnitřní straně. Vytváří spojivkový vak a dále pokrývá oční bulbus až k rohovce. Příčina zánětu spojivek může být velmi pestrá: infekční, neinfekční, alergická, přidružená k nějakému celkovému onemocnění…

Infekční zánět spojivek je nejčastěji způsoben viry. Jen asi pět procent infekčních zánětů tvoří bakteriální záněty. Infekční záněty spojivek se přenášejí kontaktem a některé vznikají přenosem ze zánětu genitálií.

Mezi neifekční záněty spojivek patří zánět alergický, zánět suchý, zánět ze sebepoškozování. Alergická konjunktivitida může vzniknout u lidí s alergickou dispozicí při použití nového kosmetického přípravku, z alergie na domácí zvířata nebo na rostlinné pyly. Alergické konjunktivitidy na přírodní materiály mají sezónní výskyt. Vyskytují se hlavně na jaře, kdy je v přírodě množství různých pylů, a na podzim z podráždění plísněmi.

Odpověď tedy zní ano, infekční typ zánětu může být za určitých podmínek nakažlivý.

Více viz. zdroj:

Zdroj: http://www.ordinace.cz/clanek/ zanet-spojivek/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
alenka901

Oči jsou na jaře náchylnější k podráždění, alergickým reakcím a zánětům spojivek.

V období jara a léta jsou oči namáhané slunečním zářením, suchým vzduchem, případně větrem a v prašnými částicemi poletujícími ve vzduchu.

Když se ochrana oka zanítí

Spojivky slouží jako ochrana pro oko. Jsou to tenké blanky, které se táhnou z okraje víček po jejich vnitřní straně. "Zánět spojivek je oční infekce, která se projevuje řezáním, pálením, zarudnutím očí a otokem víček,“ vysvětluje privátní praktická lékařka MUDr. Gabriela Navrátilová. "Pacient má pocit cizího tělesa v oku. Zánět bývá také doprovázen tvorbou hlenu, který slepuje řasy a po probuzení ztěžuje otevírání očí.“

oči
Foto: photos.com

Komplikace infekcí, nachlazení a alergií

Zánět spojivek může být přidružen k nějakému celkovému onemocnění, nejčastěji je doprovodným příznakem nachlazení. Bývá způsoben infekcí virového nebo bakteriálního původu.

Vzniká také z podráždění při suchosti sliznic, ve znečištěném ovzduší a při výskytu alergií: "Alergický zánět spojivek má několik typických příznaků. Oči a kůže kolem víček svědí, což se u jiného zánětu spojivek téměř nevyskytuje, a svědění očí a slzení trvá celé dny nebo dokonce týdny,“ říká MUDr. Navrátilová.

V léčbě alergického zánětu spojivek se používají antialergické léky (antihistaminika) ve formě očních kapek.

oči
Foto: photos.com

Dopřejte si luxus zavřených očí

Suchý zánět spojivek se projevuje sníženým slzením, což vyvolává pocit písku v očích. Pocity únavy očí a pálení jsou často způsobené nadměrným soustředěním na práci a sledováním monitoru. "Při práci s počítačem lidé často potlačují přirozené mrkání a mrkají méně často, takže osychá povrch rohovky. Proto je nutné myslet na mrkání a občas oči na chvilku zavřít, nebo si dopřát přestávku a dívat se na neutrální pozadí,“ doporučuje lékařka.

Mírný typ virového zánětu spojivek zvládnete sami

Lehčí zánět spojivek můžete léčit sami, nevyhojí-li se do tří nebo čtyř dnů, vyhledejte lékaře.

1. Použijte chlazenou borovou vodou na výplach.

2. Aplikujte do očí např. Opthalmo –septonex kapky. Lehce odklopte dolní víčko a otevřenýma očima se podívejte směrem k nosu. Pak do zevního koutku vkápněte kapku přípravku. Každé oko ošetřujte zvlášť. V případě postižení jen jednoho oka začněte tím zdravým. Oči po aplikaci kapek na chvilku zlehka zavřete. Při výrazných obtížích kapejte každé 1-2 hodiny, po ústupu dvakrát až třikrát denně.

oči
Foto: Oficiální zdroj

3. Nepoužívejte kontaktní čočky a neličte si oči.

4. Na oči si při zánětu nikdy nesahejte. Mnutím očí si přenesete infekci z jednoho oka do druhého.

5. Při pocitech suchosti očí se vyvarujte prostředí s klimatizací, velkému větru (tím se oči ještě více vysušují) a zakouřenému prostředí (dráždí oči).

6. Rozhodně nezatěžujte oči sledováním televize a prací na PC.

7. Chraňte oči tmavými brýlemi a pokud potřebujete dioptrické brýle, noste je.

8. U nakažlivých forem zánětu je nejdůležitější hygiena.

9. V případě úpornějšího zánětu nebo bakteriální infekce může lékař předepsat oční kapky nebo mast s antibiotiky.

10. Chraňte oči před nadměrným osvícením.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Attack-design

alergický zánět ano, suchý zánět spojivek není nakažlivý

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví