BergySeltzer

Potvrdíte, či případně vyvrátíte mé zamyšlení nad EET?

Je moje úvaha správná? Před zavedením EET bylo tvrzeno, že zisk do státní pokladny bude cca 360000000,–. Jenže jak to tak pozoruju, tak spoustu „nepoctivců“ uzavírá svou živnost. Jen v mojí blízkosti zavřeli dva provozovatelé hostinců a jedna večerka. Čili platit poctivě daně nadále budou z velké časti převážne ti, kteří byli poctiví už před zavedením EET, a tím se oněch zmiňovaných 360000000,– razantně ztenčuje, protože kdo zavře, logicky nic do kasy nepřispěje. Naopak, skončí-li na ÚP, bude peníze stát. Mnozí lidé zejména na vesnicích si teď nemají kde jít večer posedět, nedají si svoje tři piva, a i kdyby provozovatel odvedl z těch tří piv dvě, furt by to znamenalo pro státní pokladnu větší zisk, než žádné, o sociálním dopadu a sníženém odbytu zboží nemluvě. Tak si říkám, jestli to za těch „pár“ milionů do státní pokladny nemá až moc negativních vedlejších efektů. Ale možná jsem úplně mimo obraz, proto se ptám, aby mi to bylo jasné a za případné objasnění a vyvrácení díky :)

Původní neotázka
Zamyšlení nad EET

Nejlepší odpověď
gecco

  1. odhady, kolik EET ´přinese´ jsou zcela vycucané z prstu, FÚ neumí analyzovat svá vlastní data (ministerstvo a FÚ se nemá o co reálně opřít)
  2. uzavírání provozoven – ani zdaleka není tak ´horké´, jak líčíš (vidíš) – v mém okolí nezavřela, pokud vím, ani jedna provozovna (dokonce se tu tři hospodští – celkem pět provozoven, zařekli, že ani nezdražili a z důvodu EET nezdraží)
  3. uzavřené provozovny – budou-li jejich služby chybět, otevře je někdo jiný; nebudou-li chybět, byly přebytečné už dovčil

___
Osobně nevidím nějaké negativní dopady – nebo aspoň ne významné…
___
BTW – ty vesnické hospůdky – pokud by majitelé opravdu chtěli pokračovat a EET ´utéct´, mohli by je přeměnit na soukromé pivní kluby (například) – a nemusí si EET (a dalších zákonů a norem) vůbec všímat (i takové případy ze svého okolí znám – ale tady dotyční neprchli ani tak kvůli EET, jako kvůli protikuřáckému zákonu).
😉

Další odpovědi
dudu

Už jen z jednoduché kalkulace je zřejmé, že samostatně provozovat na malé vesnici obchod či hospodu nemůže nikoho neuživit. Tento fakt poznali už naši předci a proto svoji živnost kombinovali třeba v podobě hospoda versus řezník, ale nejčastěji s malým zemědělským hospodářstvím. Ve zdejším kapitalismu ovšem nahradila skomírající tržby legalizace daňových podvodů a to se časem stalo jakousi normou a obecně trpěnou skutečností.
Pokus o návrat do slušné společnosti a k obecně respektovaným normám sice bolí, avšak ozdraví nejen podnikatelské prostředí, ale snad i celou naši společnost.

mvk

Těm, co platí daně, přestanou konkurovat ti, co daně neplatili. Ano, tam kde jeden nepoctivec držel ceny dole, strkal vratky daně do kapsy na úkor poctivých plátců a konkurence nemohla vzniknout, teď nemají lidi kde posedět. Pokud je tam kupní síla a zájem, tak se objeví nový provozovatel. Pokud tam seděli tři strejci celé odpoledne u jednoho piva, tak si holt koupěj flaškový. Jinak ÚP vyplácí podporu v nezaměstnanosti 5 měsíců a dost.
Jako jinak já si myslím, že to EET je dobré leda na hotovostní platby: plést do toho platební karty je úplný nesmysl, ale holt Sobotka to chtěl dát Babišovi na truc sežrat.

Drap

Myslím, že úvaha neni správná. Spousta těch co končí živnost končí z jiných důvodů a na EET se vymlouvá. Přitom ukončení živností a vznik nových zůstává celorepublikově v podstatě konstantní, stejně jak bylo před zavedením EET. Nikde se už nemluví třeba o tom, že konkrétně hospodským se snížila DPH z piva, čímž se v určitém okamžiku eliminují náklady na zavedení EET. Logické je, že bez řádné evidence nelze vybírat spolehlivě daně. Nemám dostatek informací, abych mohl spolehlivě odhadnout výši výnosu. A těch co by z důvodů zavedení EET skončili na ÚP , si dovolím tvrdit, že bude zanedbatelně málo.
Ono většinou je skutečnost trochu jiná, než se to prezentuje v mediích v touze po zviditelnění a větší sledovanosti.

mosoj

Všechno má své meze i zlodějna. Zavedení EET je v naší realitě nutnost.
Nikdo zavírat nemusel. U takovýchto malých provozoven se pohybují náklady na zavedení EET kolem 2000 Kč na tiskárnu , za předpokladu že má „chytrý“ telefon. Aplikací zdarma je na Google play dost a fungují. Učit se musí každý. Dobu nezastavíš.
Očekávané navýšení výběru daní se předpokládá v miliardách a ne v milionech.

dubraro

Podle mých, poměrně podložených informací, skutečný přínos EET pro státní pokladnu nedosáhne výšky nákladů na vybudování a provozování systému.
Jediný pozitivní efekt vznikl pro dodavatele pokladen a internetového připojení.
Praktický efekt zde, ani ne na vesnici ale na okraji Prahy, je ten, že ze tří navštěvovaných hospůdek jedna zavřela, druhá zdražila o cca 15%, takže tam nechodím a třetí zůstala na cenách, ale zavřela napůl, je otevřená jen 4 dny v týdnu a majitel propustil (jediného) zaměstnance.
Takže teď piju lahváč ☹

ivzez

Nepotvrdím ani nevyvrátím.

Ale štvou mne na vesnicích ty zavřené „miniobchůdky“,
jejichž majitelé podle mne nepatřili k nepoctivcům, jenom
už si nemohli dovolit další náklady na provoz živností,…

Arne1

Řekl bych, že počítáš rozumně. Ale ty tisíce lidí kteří Babiše za EET velebí takhle počítat neumějí a raději věří propagandistickým blábolům o desítkách miliard.
Jistý plus do státní kasy bude za daně za zakázky na EET vybavení, včera jsem zrovna četl článek že sice samotné zařízení se dá koupit do 5000, ale včetně instalace, napojení na další agendy, školení obsluhy se náklady na jedno místo vyšplhají přes 20000Kč. Na druhou stranu bylo slibováno, že náklady budou podnikatelům nějakým způsobem refundované, takže tím se zisk rapidně sníží.

pepe88

Je to asi jako písen od Daniela Landy Blaničtí ,,prosím poslechně te si ji všichni a pochopíte.

Marťas Q9

Můj názor je asi celkem nepodstatný, vzhledem k mému věku nemám až takový vhled do situace, ale jsem striktně proti EET, krást se bude vždycky.
Co se týče toho slibovaného státního „zisku“, tak pochybuji, že EET cokoli přinese, když to nefungovalo v jiných státech, proč by měla být ČR výjimkou (někde jsem četl, že ČR zvolila špatný systém EET). To se vsadím, že většina toho rádoby „zisku“ bude z pokut malým podnikatelům, když je stanovená na max. hodnotu půl milionu (takové částky asi reálně nedosáhne, ale i tak).
Mimochodem ano, stále se dá EET solidně šulit.