annas

Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč tak při pečení voní maso, cukroví apod.?

Co vůni způsobuje?

Nejlepší odpověď
rynek878

Voní aromatické látky, které vznikají takzvanou Maillardovou reakcí – chemickou reakcí mezi bílkovinami a cukry, jež obvykle probíhá až za teplot nad 100 stupňů Celsia. Maso jejím účinkem hnědne a zároveň se v něm tvoří spousta nových chemických sloučenin – v pečeném hovězím jich například chemici objevili asi šest set. Vonné látky vznikají ze stejných důvodů i při pečení cukroví, chleba a dalšího pečiva a vůbec při tepelném zpracování potravin.

Podle internetových stránek

Další odpovědi
Terryle

Protože se v nich teplem rozpínají plyny, případně se jiný složky na plyny mění (a pak utíkaj pórama, který pak jsou v hotovým pečivu), a všecko to utíká ven… navíc se teplem ty látky určitě nějak chemicky mění, takže se z nich ta vůně uvolňuje ještě víc? Tipla bych to na něco v tom smyslu…