NoFear

Zamýšlejí se někteří jedinci nad touto problematikou s dědičností?

Kolikrát, když se někdo na něco ptá ohledně sebe (svých vlastností, těla – jako i velikost prsou nebo lulínka, temperamentu, charakteru, vloh, atd.), tak dostane odpověď, že za to většinou můžou geny. Podobně, když se někdo na něco vymlouvá (často na nadváhu, agresivitu, lenost, neorientaci v některém oboru, neobratnost u některých dovvedností), tak to svaluje na geny, přírodu, dědičnost,… ALE je těm dotyčným jasné, že jsou to konkrétní věci zděděné po NĚKTERÝCH předcích (jednom či vícero), kteří k těm daným věcem nějak museli přijít, nějak si je osvojit nebo je na sebe aplikovat? Jsou to vlastnosti nebo predispozice k něčemu. V životě člověka sice hrají důležitou roli, ale nemusely by všechny hrát tak nezvratitelnou roli, kdyby si to člověk uvědomoval – plno z těch svých vlastností atd. si může sám změnit a osvojit si/zíkat další, které sám chce… nějak se změnit a světě div se, pak i jeho potomci MOHOU dědit po něm – po tom jaký byl, jak vypadal, jaké měl zdraví, co uměl,… co ze sebe (a svých dětí) udělal.
Myslím to tak, jestli se ti lidé zamýšlejí nad tím, že dosavadní geny (to, co podědili) nejsou nic konečného, že si „to“ můžou částečně změnit nebo si osvojit něco jiného – svého vlasního nebo vytvořit zcela nové předpoklady pro budoucí generace.

Podědit se dá pomocí buněk/genů cokoli. Př. Některý náš předek uměl hodně dobře kreslit nebo hrát na hudební nástroj, tak máme šanci, že nám to taky půjde dobře (že se nám to bude snadno učit a budeme pak mít i talent). Ale kreslit se může s klidem naučit i někdo, jehož žádný předek kreslit neuměl. (A u jeho potomků pak může být predispozice pro získání této schopnosti a osvojení si té dovednosti). A i ten původní předek, po kterém tuto predispozici ostatní dětí to musel nějak získat (a ten to nepodědil, ale osvojil si to " z ničeho" — tzn. bez přirozených sklonů).
Co se hůř ovlivňuje je postava (hlavně barva/pigmentace např. kůže a nebo výška), ale taky dost věcí s tou postavou zděděných se změnit dají. Zdraví, náchylnost k nemocem, k nadváze nebo k budování musculatury/síly, stavu kostí atd.. Výška se jen špatně mění – zvlášť u dospělého, ale člověk může vytvořit (nové) předpoklady pro potomky. Různým podněcováním růstu u sebe – než počne děti (stravou, pohybem, vůbec celým životním stylem a prostředím, kde se nachází a bůhví čím ještě) a potom podněcováním (vědomým i nevědomým) u svých dětí během jejich růstu a života – a ti zase pak u svých dětí. Totéž u té pigmentace (barvy kůže, vlasů, ochlupení…), kde hlavní vliv hraje asi prostředí, okolní podmínky jako i teplota a hlavně Slunce. Takže pokud bude bydlet v tom prostředí a těch podmínkách, kde se to bude postupně menit, tak se to změní… Člověk sám to na sobě za svůj život moc nezmění a pravděpodobně se to neprojeví ani na jeho dětech (taky záleží s kým se zkříží :D), ale na dalších generacích už ano. Pokud zůstanou ty děti (a jejich dět…) v těch daných podmínkách (podnebí). Může to sice trvat spoustu desetiletí nebo i staletí, ale i tak ta změna tam probhíá a postupěn nastává.
Jsou to jen genetické informace uložené v DNA uložených v buňkách, které se dají měnit nebo pozměnit. Vytvořit zcela nové „informace,“ či minimálně předpoklady pro ně (pro tu změnu).

A neberu ani v potaz, že ne všechno z toho musí mít hned poděděné, ale že si to mohli sami způsobit, osvojit si to (klidně už v dětství) – hlavně v případě charakterových vlastností, ale i jiných. Jasně, někdo se nezdravě přežírá, nesportuje, skoro se nehýbe, napravidelně a špatně spí, stresuje se a za jeho nadváhu můžou geny. :DD

Odpovědi
Kepler

Genové predispozice bohužel fungují. Kamarád měl matku trpící cukrovkou, má ji taky a s ním i jeho dva bráchové. U mně totéž. Tím ovšem nechci říci, že je to zákonitost, jen existuje vysoká pravděpodobnost. Samozřejmě výchova a prostředí udělají hodně, co se týká mozkové činnosti, rozvíjení talentu apod., ale ne tak, že by člověk byl schopen pozměnit svou genetickou výbavu. Nikdy nevíš, co po svých předcích zdědíš. Klidně se může stát, že tvoje praprababička se kdysi zapomněla s nějakým černouškem z Kamerunu, celé století se nedělo nic a najednou bác! Tvůj synáček je snědý černovlasý kudrnáč, i když všichni muži v rodině byli plešatí už ve čtyřiceti a barvu měli růžovou..,

Drap

Jsou to nesmysly. Genetika je jedna věc a to co se naučíš zase jiná, Výchovou, cvičení, ani vzděláním genetiku nezmění.

autacek

To co popisuješ je pouze skutečnost, že i když nemáš zděděny genetické dispozice, dá se s tím bojovat, nicméně ze dvou bílých květů samotnou vůlí růžový jen tak neuděláš. https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Genetika

Zjednodušeně řečeno, když si úmyslně uděláš nožem jizvu na tváři, nebo necháš zvětšit prsa, tví potomci to nezdědí.

Trochu jiná věc je evoluce, ale to je běh na poněkud delší trať.

No a v neposlední řadě, hodně dělá vzor, jež dítě přebírá od svých rodičů, tedy pokud sportují rodiče a dítě k těmto aktivitám vedou, chytne to dost pravděpodobně úplně stejně, jako se dědí životní styl a čerpání sociálních dávek u netáhel.

Ametyst

Genetika se podle mě přeceňuje. Spousta nemocí, na které se vymlouváme jako na dědičné, jsou jen výsledkem stejných návyků a životního stylu. Vždyť děti přejímají styl svých rodičů.

dubraro

Již dávno se zamýšleli. Hypotézu o přímé dědičnosti vlastností získaných v průběhu života vytvořil na počátku 19. století francouzský přírodovědec Jean Baptiste Lamarck. Dodnes se jí říká lamarckismus a považuje se za nesprávnou.
Jiná věc je, že zděděné geny nemusí určovat vlastnosti organismu zcela definitivně a nezměnitelně. Geny se někdy mohou v průběhu života vlivem okolnosti „zapínat a vypínat“. Této teorii se říká epigenetika a je v současnosti předmětem výzkumu. Viz odkaz.

Zdroj: https://www.sci­enceworld.cz/bi­ologie/co-je-to-epigeneticka-dedicnost-3570/

annas

Otázka o dědičnosti zde byla několikrát. Najdete v archivu

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=d%C4%9Bdi%C4%8Dnost

Podrobný článek o dědičnosti z roku 2020 je v odkazu.

Je naše osobnost předurčená? Opravdu formují většinu našeho chování geny?"

https://www.sto­plusjednicka.cz/je-nase-osobnost-predurcena-opravdu-formuji-vetsinu-naseho-chovani-geny

„Děti získávají od každého rodiče polovinu genů. A to, kdo z nich vyroste, představuje hlavně záležitost genetiky. Dle nových zjištění utvářejí vzdělání a výchova pouhých pět procent osobnosti“

Genetika nerozhoduje jen o vnější podobě: Předurčuje také naši náchylnost k nemocem a umožňuje odkrýt vrozené vady či choroby. Genetická vyšetření u těhotných mohou odhalit, zda bude dítě trpět například Downovým syndromem. A slouží i při léčbě onkologických onemocnění – lékaři díky nim třeba zjistí, jaké buňky by mohly způsobit rakovinu krve nebo zda se u člověka teoreticky vyvine nádor tlustého střeva.

Gen záletnosti

Dědičnost se promítá i do dalších oblastí života – včetně nevěry. Lidé, kteří alespoň po jednom z rodičů zdědí delší variantu genu DRD4, mohou prožít až o polovinu víc letmých známostí a románků než ti, kdo dostali do výbavy jeho kratší verzi. Uvedené zjištění pak koresponduje s výsledky posledních studií, podle nichž se genové predispozice nedají „překonat“ výchovou.

DNA zůstává

Poznatek, že je genetika mocná i během utváření charakteru, přitom není nový. Už 50 let před objevem DNA bylo jasné, že se příbuzní prvního stupně – rodiče a jejich děti i sourozenci – navzájem z 50 % podobají. Předávání psychologických znaků v rodině ovlivňuje genetika i prostředí. Jenže druhé zmíněné hraje podle některých vědců v čele s Plominem marginální roli. Zděděné rozdíly v DNA dle něj představují největší sílu při formování naší osobnosti a s věkem jejich projevy narůstají." atd.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

NoFear

Autacek, jasně že třeba takové uměle zvětšené prsa neovlivní geny. Protože je nemá, co ovlivnit, ale to, co už by mohlo je vytvoření předpokladů: stravy, cviků, váhy atd. To na velikost prsou vliv má.

Názor Drapa je přesně to na co jsem narážel. Je to prostě zákonitě neměnné a basta. :DD Jžš nejsou to nesmysly, takhle to prostě normálně funguje.
A jak uvádí Kepler, tak jasně, že člověk „může podědit“ nemoc, respetktive náchylnost k něčemu. Já jen říkám, že to není neměnné a že se nedají vytvořit nové predispozice pro budoucnost.
Někdo má taky sklony k nadváze a tloustne (i když třeba ani nejí moc nezdravě), kvůli některému nebo některým předkům. Někdo taky má velmi dobré předpoklady pro rychlou a snadnější tvorbu muskulatury (tvoření objemu). A opět jen díky předkovi, který už nějak byl silný, už ty svaly nějak pořádně trénoval, že mu objemově narostly. A obojí se dá do budoucna (pro potomky) ovlivnit.

NoFear

A jako takhle, některý předek si svým stravováním a životním stylem způsobil cukrovku (sám). Děti nebo vnuci atd. pak k tomu můžou být nachýlní. Dokonce, čím víc potomků tu cukrovku taky dostalo, tím se taky zvyšuje pravděpodobnost, že ji bude mít čím dál víc dalších potomků. To platí třeba i u infarktů a problémů se srdcem (s tlakem, tepnami,..) a dalšími nemoci, čím víc předků to mělo, tím je i pravděpodobnější, že to budou mít ti další. Ale naopak, čím míň předků to mělo (zbavili se toho nebo tomu předešli), tak se snižuje pravděpodobnost, že tyto zdravotní sklony budou mít taky.
Co se týká cukrovky, tak tito lidé jsou k ní během života mnohem víc nachýlní než ostatní. Stačí málo, aby ji dostali. Ale dá se tomu předejít (pokud ji nemají od narození). Nemusí ji za celý život dostat (i když k ní mají sklony a mohli by ji snadno dostat, kdyby měli trochu nezdravý živ. styl). Totéž platí pro potomky.
Dědičnost je pozitivní a negativní. Dědění zdravotních problémů je jednou z těch negativních. Původní předek si mohl přivodit problémy se zdravím a pak je šance, že to dostanou i někteří potomci. A čím víc potomků to taky mělo…

Ta genetika je u těch nemocich bez přispění vnějších faktorů celkem nereálná. Jen geny za to nemůžou. A někteří se s tou cukrovkou sice můžou narodit a je to sice způsobeno geny, ale hlavně průběhem těhotenství (zdravotním stavem a stravováním matky v těhotenství). To dítě/plod s tou cukrovkou nevzniklo, dostalo ji až v některém konkrétním měsíci těhotenství (většinou pozdní měsíc = osmý, devátý. Předtím to nemělo).
Ona to nemusí být chyba té matky, alespoň ne vědomá, ona ani nemusí vědět, že by to dítě mohlo mít predispozice pro cukrovku (od svých třeba i vzdálenějších předků anebo naopak z partnerovy strany). A tak stravou i životním stylem může tomu dítěti nechtíc přivodit cukrovku. A třeba i ne úplně svou vinnou, když dostane v průběhu těhotenství nějakou nemoc (ta myslím taky může u toho dítě vyvolat cukrovku).
A u těch, co už cukrovku mají, tak se dá léčit (inzulín, dieta, pohyb a celkový životní styl) a dá se omezit na minimum. I to vytvoří předpoklady pro budoucí generace a může jim to snížit šanci tu cukrovku dostat. Obzvlášť, když bude své děti preventivně chránit (stravou, životním stylem), aby ji nedostaly. A za několik generací už ta cukrovka a její vrozené sklony můžou téměř úplně vymizet (čím min předků ji mělo, tím se snižuje pravděpodobnost, že ji dostanou. A čím vzdálenější předcí ji měli…).

Heleďte, já přece dědičnost nepopírám ani neříkám, že není důležitá, či že nehraje důležitou roli. Já jen narážím na to, že není neměnná a neovlivnitelná (pro sebe nebo potomky). Člověk dám svým životem MŮŽE vytvářet nové predispozice pro potomstvo.

NoFear

A takovou cukrovku si může někdo svou vinnou přivodit sám (aniž by měl predispozice nebo předka s cukrovkou). A ejhle, už mohl vytvořit drobné (nové) predispozice pro potomky, kteří to po něm můžou dostat (pokud měl potomky až po tom, co tu cukrovku dostal… Nebo dokonce i chvíli před tím, kdy už měl na ni náběh – ten taky může ovlivnit ty geny. Člověk „to“ nemusí přímo dostat, aby to ovlivnilo ty budoucí geny a dědičnost. Ono to může ovlivnit, i když je tam jen ten náběh k něčemu. Zkrátka ideálnost k něčemu a do těch genů se dostává vážně všechno).
Platí samozřejmě u všeho, pozitivně i negativně.