abrokdor

Zaměstnavatel mi zaplatil méně a nesedí výplatní páska

Zdravím, co mám dělat, na koho se obrátit, na jaký úřad nebo snad zaplatit advokáta? Od doby co je covid zaměstnavatel vyplácel 60% a zbytek bokem. Ale já do práce chodil a chodím normálně, těch 60% je zato že člověk sedí doma a nepracuje a já makal. Teď je situace taková,, že mi dal jen 40% a nic bokem. Do vyplatnice mi napsal, že jsem byl v praci 1 den a zbytek prostoje a já tam chodil. Jak se bránit? Je ohrožen můj rozpočet. Už takhle jsem na tom zlé. Děkuji.

Odpovědi
Pepa25

Co je psáno, to je dáno. Pokud vám nevadí, že mzda papírově nesedí se skutečností, když je to pro vás výhodné, tak se špatně reklamuje, když je to pro vás nevýhodné. Tudíž s „penězi bokem“ vám nepomůže ani advokát ani úřady. No a co se týká evidence pracovní doby, tak to nevíme, jak to máte v práci zařízené, jak jsou na tom kolegové atd.

JájsemRaibek

Jediný, kdo může kontrolovat zaměstnavatele je Inspektorát bezpečnosti práce, ten sídlí v každém krajském městě. Je možné se ještě obrátit na Úřad práce, ale zde se domnívám přispívá jen při nevyplacené mzdě.

Alesh

Zajdi za právníkem, sice tě to bude něco stát, ale tohle nepochybně vyhraješ a pak ta protistrana zaplatí i tvoje náklady spojené se žalobou. Jedině, že by ta firma „zmizela“ z povrchu světa, pak by mohl být problém se těch peněz dobrat, ale to v této situaci nejspíš nehrozí, ne?

elkon

Pokud je to solidní firma, tak existují pracovní výkazy, potažmo záznamy docházky. Také mzdový (á) účetní. Tam se obrať. Nebo pak na vedení.

nyjono

Jak píše pepa.
Jedna věc se, co se stalo a druhá věc je, co je na papíře, píchačkách nebo čipu a co lze doložit.

cukrar

Musíte se domluvit jedině s vedoucím. Jinak Vám nikdo nepomůže. Sdělte mu, že jste chodil do práce a požadujete dohodnutou mzdu.