nájemník

Zaměstnavatel mi předložil k podp. dodatek k náj. smlouvě bytu.Mění dobu neurčitou na dobu určitou do 31.3.Jak se bránit

V bytě žiji 8 let,mám ve výchově 7-letého syna.Organizace mi nabídla odkoupení za přemrštěnou cenu a vyhrožuje výpovědí ze zaměstnání i bytu, pokud na odkoupení nepřistoupím.

Nejlepší odpověď
standa

To je složité radit, protože může existovat celá řada ´řešení´:

I. zaměstnavatel, v tomto případě v roli pronajímatele, za žádných okolností neustoupí z požadavku odkoupení bytu za zmiňovanou přemrštěnou cenu

  • v takovém případě se budete muset smířit s tím, že vás zaměstnavatel ´ekonomicky´ dožene k tomu, že nájem neutáhnete a sám dáte výpověď…
  • nevím v jaké lokalitě se nacházíte a jak se na vás v roce 2011 bude ještě vztahovat případné deregulace, ale obecně si myslím, že zaměstnavatel bude mít mít snahu nájem účelově zvyšovat, aby vás z bytu dostal, když už nebudete chtít podepsat dodatek či nebude souhlasit s koupí bytu
  • vy se pak samozřejmě můžete obrátit se žalobou na soud
  • detaily této případné žaloby nechme na někdy jindy

Vyhrožování výpovědí berte ze strany zaměstnavatele jen jako účelový nátlak, ale protože s touto bytovou kauzou nemá „výpověď“ nic společného, tak vám zaměstnavatel s největší pravděpodobností výpověď nedá.
Pokud by se tak stalo a jako důvod by byly organizační důvody, tak tomu se nejspíš neubráníte, ale musí to být s odstupným.

II. zaměstnavatel bude mít vůli jednat

  • v takovém případě musíte zvážit své možnosti a potřeby a začít vyjednávat hypotéku a byt koupit za cenu, která bude rozumná pro lokalitu, ve které se nachízíte
  • snažte se tedy se zaměstnavatelem vyjednávat, nikoli že apriori odmítnete koupi, ale jednejte o ceně…, sežeňte si názory na navrhovanou cenu od ´nezávislých´ realitek a zkoušejte to
  • neřešte, že momentálně nemáte peníze (to je až druhý krok), ale vystřílejte všechny možnosti zjistit, zda je prostor k jednání o ceně a nebo zda se nejedná o variantu ad I.