Lukec

Zakoupil jsem si zboží přes internet na dobírku, jak zboží vrátit?

Zakoupil jsem si zboží přes internet na dobírku, vím že do 14 dnů můžu zboží vrátit. Jak na to? Jaký druh zásilky mám zvolit a jakým způsobem peníze získám zpět?

Nejlepší odpověď
www

Způsob a podmínky pro vrácení zakoupeného zboží včetně navrácení peněz jsou uvedeny v pokynech každého seriózního obchodu.
Všeobecně platí, že vracené zboží má být zasláno minimálně doporučeným způsobem, to už je ale pouze na odesilateli.
Zkušenost

Další odpovědi
Funna

doporučuji pojištěný balík na určitou částku v hodnotě zboží a peníze ti pošle až obchod…takže jim přilož do balíku dopis, že chceš vrátit peníze třeba převodem a dej číslo účtu, nebo hotově, pak napiš adresu, to je na tobě…pošta ti v žádném případě peníze „za balík“ nedá…a hlavně si dobře schovej vypsaný podací lístek, abys měl doklad, že jsi balík poslal..

McArthur

Nejprve napište e-mail e-shopu, kde jste zboží koupil. Oni Vám odpoví a pošlou formulář, který vyplníte. Ten formulář by měl být i volně ke stažení na webu prodejce nebo jste ho měl dostat s potvrzenou objednávkou jako přílohu. Formulář použít nemusíte, je to ale nejsnazší. Tím, že napíšete e-mail, splníte podmínku informovat prodejce, že hodláte odstoupit od kupní smlouvy. E-mail musíte stihnout poslat nejpozději 14. den od data převzetí zboží. Potom máte dalších 14 dní na to (lhůta není dána zákonem, bere se ale jako max. nejpozdějšího), abyste zboží doručil zpět prodejci. Ideální cesta je doporučený balík České pošty nebo podobná služba PPL, DPD či jiného přepravce, kde dostanete doklad o odeslání zásilky.

Drtivá většina e-shopů vrací peníze zpět na bankovní účet a má na to 14 dní od data doručení Vaší výpovědi kupní smlouvy. Společně s vrácením kupní ceny byste měl dostat zpět dopravné zaplacené při dodání zboží. Dopravné ale může prodejce snížit na úroveň nejlevnější zásilky v nabídce prodejce, kterou jste mohl využít.

Pokud je zboží poškozené, částečně spotřebované apod., tak prodejce může vyúčtovat náklady spojené s uvedením zboží zpět do původního stavu. Rozmyslete si to např. když koupíte levnou tiskárnu za 1000 Kč a vytisknete na ni i jedinou stránku, tak prodejce Vám vyúčtuje cenu nových náplní. Ta je často vyšší, než-li cena samotné tiskárny s náplněmi a v tu chvíli se vrácení zboží nevyplatí. V případě koupě DVD s filmem, které vybalíte z fólie, prodejce nemusí na odstoupení od kupní smlouvy přistoupit, protože by se mohlo jednat o porušení autorských práv.