pepe27

zakonna mzda

Nejsen student… A nemuze my dorovnat z 27 do 48.10kc za hodinu v preniich nebo tak?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Nemůže, protože ta základní sazba je dána zákonem. Prémie jsou nenároková složka mzdy a tudíž to nejde.
V případě jakýchkoli problémů se nejprve snaž domluvit se zaměstnavatelem a v případě, že to nepomůže, tak inspektorát bezpečnosti práce, který dohlíží na dodržování pracovně právních zákonů.
Máš smlouvu nebo jsi na černo a peníze ti slíbil „na hubu“? To ti pak nepomůže nic.

Další odpovědi
standa

Samozřejmě, že to může, teda MUSÍ dorovnat do té sazby 48,10 Kč / hod. a jestli to ´dorovnání´ bude nazýváno „prémií“ je úplně jedno.

Taky je těžko napadnutelné (myslím prakticky), když sice ve smlouvě bude sjadnána nižší sazba, ale ve skutečnosti bude zaměstnanci vyplaceno minimálně 48,10 Kč / hod.

cituji z webu MPSV:
Nedosáhne-li mzda v kalendářním měsíci výše minimální mzdy, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout DOPLATEK.

Do doplatku nelze zahrnout:

  • mzdu a příplatky za práci:
  • přesčas
  • ve svátek
  • v noci
  • ve ztíženém pracovním prostředí
  • v sobotu a v neděli.

Do ´doplatku´ se rovněž nezahrnují:

  • náhrady mzdy (dovolená)
  • odstupné
  • cestovní náhrady
  • odměna za pracovní pohotovost

Takže necť za únor zaměstnavatel doplatí do sazby 48,10 Kč / hod. a pro sdalší období zaměstnavateli naznačte (ale tak, aby vás nevyhodil 🙂 výše zmiňované.