Miroslavst

Zákon akce a reakce

Co znamená zákon o akci a reakci?
Že by se Michal urazil za naše odpovědi a proto nereagoval?
Omlouvám se.

Nejlepší odpověď
anonym

jen doufám že né

Další odpovědi
kapka

Actioni contrariam semper et aequalem esse reactionem; sive: corporum duorum actiones in se mutuo semper esse aequales et in partes contrarias dirigi.

A co se stalo s Michalem? Škyt.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/New­tonovy_pohybo­vé_zákony#T.C5­.99et.C3.AD_New­ton.C5.AFv_z.C3­.A1kon

blato

To je jeden z najzaujimavejsich zakonov vobec. Ma vplyv na kazdeho z nas aj ked si to mozno casto neuvedomujeme. Hovori o tom, ze telesa na seba vzdy posobia rovnakou silou, ale opacne orientovanou. Napriklad rozbiehajuce auto posobi na Zem silou F=m x a a Zem posobi na toto auto uplne rovnakou silou. Kym na spomaleni Zeme sa to kvoli jej hmotnosti neprejavi skoro nijak, tak auto dokaze zrychlit velmi vyrazne. Zem ale dokazu spomalit vdaka tomuto zakonu ine planety, alebo aj zemetrasenie, ako sa to stalo aj v tomto roku. Este zaujimavejsie je vyuzitie tohoto zakona v cestach do Vesmiru, kde neexistuje „druhe teleso“, ktore by vytvorilo reakciu a teda sila ktorou na seba posobia telesa by bola nulova, kvoli nulovej hmotnosti vakua. Riesi sa to tak, ze si rakety druhe teleso nesu so sebou a tym telesom je rozpinajuce sa zhorene palivo. Preto sa tento pohon nazyva reaktivny. Este aj v sucasnosti existuju pokusy o vyvratenie tohoto zakona a tvrdenia, ze sa da vytvorit „nereaktivny inertny pohon“ teda pohon, ktory by nevytvaral ziadnu reakciu. Ale treba povedat, ze sa to vieryhodne nepodarilo nikomu dokazat. Este by som dodal, ze sa jedna o zakon, ktoreho uplne vysvetlenie ani v sucasnosti nepozname, lebo suvisi so samotnou podstatou hmoty. Urychlovace by mohli pomoct v jeho objasneni objavenim predpokladanych castic, ktore doteraz neboli pozorovane.