SINGO

Zajímavosti vašeho rodokmenu?

Včera tu byly 2 otázky na rodokmen (jednu jsem pokládal já), z odpevědí jsem zjistil že si někteří z vás rodokmen dělají a proto mě napadla (pro mě zajimává) otázka.

  • Kolik osob ve svém rodokmenu máte?
  • Do jakého roku ste se dostaly nejdál?

Doplňuji:
barnajka: moc pěkná odpověď, děkuji.

Otázku uzavírám, nejlepší odpověď jednoznačně barnajka. Další odpovědi do diskuze děkuji.

Nejlepší odpověď
barnajka

My doma taky bádáme a bádáme – už pár měsíců.
Zatím jsme se zaměřili jen na přímou linii z mamčiny strany – bez všech těch sourozenců, tetiček, strýčků, bratranců a sestřenic..protože to by byla práce nekonečná. Momentálně se motáme někde okolo 17.století, osoby ani nepočítáme – ale je jich dost :) Máme mezi předky dost domkařů, půl láníků…jinak žádná extra zajímavost.
Teda až na jednu ‚drobnost‘: mezi našimi předky figuruje i arcibiskup olomoucký.
Jen se nám ho zatím nedaří přesně zařadit – víme přibližně, na koho se v rodokmenu ‚napojuje‘, ale konkrétní vazby ne a ne najít :)

Doplňuji:
Tak jsem se dívala konkrétně a zatím jsme nejdál v roce 1679 a osob cca 85. Moc ‚hluboko‘ už se ale nedostaneme – ještě kousek a budeme v období, kdy se ještě do matrik nezapisovalo. A pokud vím, modrou krev v rodině nemáme. :)
Jinak k tomu, co psal Ondrej01: my si všechny poznámky píšeme pěkně předpotopně, na papír :) Ono je to i rychlejší a pohodlnější – můžete škrtat, vpisovat a dopisovat,..počítač v tomto ohledu paradoxně brzdí: furt označovat text, kopírovat text, mazat text, ukládat text…je to zkrátka otrava. Brácha vymyslel systém, že každý zjištěný předek má svou vlastní papírovou kartičku, kam se postupně doplňují informace: jméno (+příjmení za svobodna), data narození i úmrtí (příp. datum svatby).. a taky signatura z matriky, aby bylo možný ten který záznam v budoucnu rychle vyhledat.

A pokud jde o ty slavný osobnosti: my máme v příbuzenstvu jednu docela dost známou českou zpěvačku, pořád ještě činnou – ale konkrétně jmenovat nebudu ;) Nevím přesně ten vztah, ale pokrevní příbuzná není: měla by to být snad sestřenice mé tety, přičemž ta teta není teta pokrevní, ale přivdaná :)

Jo, a ještě mě napadá: už jsem tu ten odkaz jednou dávala, ale užitečných odkazů není nikdy dost :)
Dost možná, že to víš, ale stejně: kvůli hledání v matrikách už není potřeba zavírat se někde v archivu a platit poplatky. Velká část matričních záznamů už byla převedena i do elektronické podoby, takže stačí připojení k internetu a můžeš se pustit do toho. A absolutně zdarma.
Jenom bude víc než užitečný naštudovat si čtení starších písem – bez toho budeš některý záznamy luštit dost těžko.
Ať to nemusím psát všechno znovu, mrkni na mou starší odpověď – tam všechny odkazy najdeš. Přeju hodně štěstí ;)
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/archiv-s-predky

Další odpovědi
Ondrej01

Vím že jsme zjistili, že jsme „příbuzní“ s nějakou slavnou osobností z Kutné Hory. Jenže už nevím s jakou a omlouvám se, nevím ani století. Rodokmen jsme dělali na PC a po trojském koni už nemáme nic :(

led

Rodinné meno v maďarskej verzii sa v Slovníku slovenských obcí spomína už v XII.storočí v oblasti Hornej Nitry.
Priznám, nepátrala som po tom, ale bola som v tejto súvislosti oslovená.

hawranek

Máme dva rodokmeny- z otcovy a matčiny strany. Jeden vypracovával děda, jeden nevím, kde jsme vzali. Z otocvy strany je zajímavé to, že jsme přišli v době třicetileté války ze Švédska. Z matčiny strany moc zajímavý nejsme, akorát tam máme přiženěnýho nějakýho Helmuta. celkem máme v rodokmenu asi 170 lidí.