marvy

Zájímalo by mně

Dobrý den podle čeho se posuzuje jestli se jedná o ublížení na zdraví

Odpovědi
rigormortis

Po letošní rekodifikaci zákona podle úsudku soudce.

arygnoc

Ublížení na zdraví – stav záležející v poruše zdraví nebo v jiném onemocnění, který na delší dobu poškozenému znesnadňuje normální život a který vyžaduje lékařské ošetření, i když nezanechává trvalé následky. Může být doprovázeno bolestmi, horečkami, nespavostí, nemožností pohybu apod.
Ublížení na zdraví má vliv i na schopnost vykonávat práci, resp. mj. podle délky pracovní neschopnosti se určuje, zda už jde o ublížení na zdraví ve smyslu trestněprávním. Ustanovení § 122 odst. 1 českého trestního zákoníku hovoří pouze o „nikoli krátké době“ (posouzení této otázky je tak svěřeno judikatuře).

ani úsudok sudcu nemôže byť vycucaný z prsta, preto je posudzované podľa judikatúry (predchádzajúcich prípadov a rozsudkov, precedensov).