Zajímalo by mě, z jakého jazyka pochází slovo KULOMET.

Zajímalo by mě zda je to z ruštiny nebo ne..

Odpovědi
annas

Slovo metati je staroslověnského původu, takže se může objevit i v jiných slovanských jazycích.

Slovo kule, kúle, fem., kule, koule, Kugel; z němč.: střhněm. kugele, střněm. staž. kůle – má původ německý.

Takže kulo-met má česko-německý původ, i když jej samozřejmě nepociťujeme.

Kulomet v německé terminologii = Maschinengewehr.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3023

hanulka11

myslím,že je to naše složené slovo kulo-met koule metá

nehledala bych v tom žádný cizí původ

Marek Šimon

Tazatel chtěl nejspíš vědět, jestli to slovo (tak jak je) vzniklo přímo v češtině, nebo vzniklo nejprve v Rusku (Sovětském Svazu) a pak přešlo do českého názvosloví. Před 2. světovou válkou se běžně používal název strojní puška a slovo kulomet bylo „divné“. Samozřejmě rozdělení na kule a metat je jasné, ale o to asi tazateli nešlo.