Tija

Jaký je původ slova „zajdovka“? Bývala to bunda podobného střihu jako sako a bez límce.

Děkuji, mně se to na Google nepovedlo najít.

Nejlepší odpověď
annas

Nepamatuji si tento výraz, ani nevím, ve které době se používal. Zda to byla móda pro mladé atd.

Někdo vymyslel, těžko se dovíme.

Jasné je zřejmě to, že slovo zřejmě souvisí nějak se slovem zajíc, nespisovně zajda.

1. Význam ve slovenštině – nářeční výraz
Zajda – do uzla zviazaná plachta používaná a nosenie niečoho
batoh, nůše
http://slovnik­.azet.sk/pravo­pis/slovnik-sj/?q=zajda

2. V nespisovné češtině slovo zajda znamená někoho mladého a nezkušeného

Nebo nováčka na vojně,.

Možná pochází název od toho, že dětské oblečení bývalo často bez límečků.
Pokud šlo o módu pro mladé, tak pro “zajdy”, tedy zajdovka.
Nebo třeba podle myslivecké uniformy, některé mají jen “malý stojáček”
Myslivci lovili zajíce. .