Zajímalo by mě jak vzniklo nebo z čeho příjmení Wallek/r.1523, později uváděno Válek cca r.1700. děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Vaše příjmení pochází z křestního jména Valentýn (Valentin) a jeho domácké podoby Valek,Válek. Je to jméno původem latinské ve významu zdravý, zdravím kypící.
Původní příjmení Wallek je psáno pravopisem spřežkovým a Valek již pravopisem bratrským. A s čárkou mohlo vzniknout lepší výslovností a poté nepřesným zápisem apod.

Význam jména Valentýn převzat ze stránky Zbyňka Mlčocha, ostatní z historické mluvnice.